אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוקספם מעדכן: ההון של 66 עשירי העל מקביל להונם של מחצית מעניי העולם צילום: בלומברג

אוקספם מעדכן: ההון של 66 עשירי העל מקביל להונם של מחצית מעניי העולם

בתחילת השנה קבע הארגון כי מדובר ב-85 עשירי-על; בחודש מרץ ירד מספרם ל-67 ועתה ירד המספר ב-10 נוספים. האיש העשיר בעולם, ביל גייטס, מחזיק בהון של 76 מיליארד דולר, כמו 156 מיליון העניים ביותר בעולם

31.03.2014, 16:39 | שירות כלכליסט

ההון שמחזיקים 66 עשירי העל בעולם מקביל להונם של מחצית מעניי העולם. כך קובע עתה ארגון אוקספם לאחר שבחן נתונים עדכניים. הארגון נאבק בעוני ובאי השיוויון בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת השנה פרסם ארגון אוקספם דו"ח לפיו העושר המצרפי של 85 האנשים העשירים ביותר בעולם מקביל להון שבידי המחצית התחתונה - מבחינת עושר - של אוכלוסיית העולם, כלומר של 3.5 מיליארד אנשים. שתי הקבוצות (העשירים והעניים) מחזיקים לפי הדו"ח ב-1.7 טריליון דולר. מדובר היה בממוצע של 20 מיליארד לאדם בקבוצת העשירים ו-486 דולר לאדם בקבוצת העניים. החישובים של אוקספם התבססו על רשימת המיליארדרים של מגזין "פורבס" לשנת 2013.

אולם בדיקה חוזרת עפ"י נתוני חודש מרץ של "פורבס", הצביעה על כך שהעשירים רק הולכים ומתעשרים, וכי 67 האנשים העשירים ביותר בעולם מחזיקים בהון המקביל לזה של מחצית האוכלוסייה הענייה בעולם.

ילדים עניים בהודו (ארכיון), צילום: shutterstock ילדים עניים בהודו (ארכיון) | צילום: shutterstock ילדים עניים בהודו (ארכיון), צילום: shutterstock

עוד עלה מנתוני מרץ, כי השווי הממוצע של כל אחד מ-67 העשירים ביותר שווה לשווי של 52 מיליון אנשים בתחתית פירמידת ההון העולמית. האיש העשיר בעולם, ביל גייטס, מחזיק בהון של 76 מיליארד דולר, כמו 156 מיליון העניים ביותר בעולם.

עם זאת, מתוך 67 עשירי העל, 8 כבר התחייבו לתרום את מרבית הונם לצדקה. הסכום שהתחייבו לתרום מסתכם בקרוב ל-150 מיליארד דולר, בהנחה שיתרמו לפחות מחצית מהונם. פירוש הדבר, שאותם 8 אנשים התחייבו לתרום הון המקביל לזה של 309 מיליון אנשים מתוך המחצית התחתונה של עניי העולם. אפשר לקוות שהמאמץ הפילנתרופי הזה יצליח בטווח הארוך לעזור ליותר מ-300 מיליון אנשים.

אולם בדיקה מעודכנת נכון לשבוע שעבר של הונם של העשירים מגלה כאמור כי הם ממשיכים במגמה, וכעת כאמור ההון של 66 מקביל להונם של 3.5 מיליארד העניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות