אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פאלו אלטו או פאטה מורגנה צילום: נמרוד גליקמן

ועידת הנגב

פאלו אלטו או פאטה מורגנה

האם אפשר להפוך את הנגב לעמק הסיליקון? איך לתרגם הזיה מדברית פרועה לתוכנית עבודה? דברים של מו"ל כלכליסט בוועידה הכלכלית המרכזית של הנגב

01.04.2014, 09:32 | יואל אסתרון

יש ריח של התחדשות באוויר ובאווירה - צה"ל יורד דרומה, הממשלה מודיעה על הקצאת משאבים ותקציבים, חברות גדולות מחפשות הזדמנויות, יזמי הייטק מקימים חממות. בקיצור, הדרום באופנה. דרום עולה. אלה חדשות טובות, גם אם חלקן בינתיים רק על הנייר, או רק באוויר הפוליטי. יש מקום לאופטימיות אבל, מי שרוצה שהדרום יהיה עמק הסיליקון, חייב לתרגם מה שנראה כהזיה מדברית פרועה לתוכנית עבודה אינטגרטיבית עם מעוף.

עמק הסיליקון נולד בזכות הצי האמריקאי באזור סן פרנסיסקו. החברות הראשונות של המוליכים-למחצה התמקמו כאן קרוב ללקוחות הממשלתיים עם הכיסים העמוקים. העלויות הנמוכות של השטחים באזור משכו עוד ועוד עסקים. מרכזי המחקר של סטנפורד העניקו את מטריית השכל. זה לא היה מקרה שדווקא כאן התרכזו מיטב המוחות היצירתיים, היזמים הכי נועזים, ולימים כל השמות הגדולים מאפל עד פייסבוק.

יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט. הדרום יכול להיות עמק הסיליקון, צילום: נמרוד גליקמן יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט. הדרום יכול להיות עמק הסיליקון | צילום: נמרוד גליקמן יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט. הדרום יכול להיות עמק הסיליקון, צילום: נמרוד גליקמן

למה זה לא קרה אצלנו עד כה? אידיאולוגיה ופוליטיקה. ממשלות ישראל העדיפו להשקיע מאות מיליארדים בשטחים, יהודה ושומרון ובעבר גם בעזה, ולא בנגב, או בגליל. אבל בואו לא נבכה על המיליארדים שנשפכו. בואו נדבר על הסיכוי להפוך את הדרום לעמק הסיליקון. מה צריך לעשות כדי שהחזון הזה לא ייראה כמו פאטה מורגנה ביום שרבי.

התשובה היא אקו-סיסטם. הירידה של צה"ל דרומה היא התחלה טובה. אבל מי שרוצה להפוך את באר שבע לפאלו אלטו חייב ליצור כאן מרחב של איכות חיים. היזמים, המנהלים, המהנדסים, אנשי הפיתוח ואנשי השיווק, כולם צריכים בתי ספר טובים לילדים שלהם, שירותי רפואה מתקדמים, תשתיות תחבורה יעילות, כולל נתיב מהיר לנתב"ג בשביל העסקים הגלובליים, ביטחון אישי, ירוק בעיניים. רוצים מוזיקה, אמנות, קולנוע ותיאטרון קרוב לבית, לא רק בתל אביב. חיי לילה תוססים, מסעדות ובתי קפה – לא פחות חשוב. ואם אפשר לחלום בגדול, למצוא את המכונית בבוקר בחנייה ליד הבית, לא במשחטת רכב אי שם.

בעמק הסיליקון יש כמאה אלף ישראלים. מספר מזעזע, מחדל ענק. הם בחרו לחיות בפאלו אלטו ולא בירוחם, לא רק כדי "להיות קרוב ללקוחות". החיים בעמק טובים ונעימים. אנחנו יכולים לכעוס עליהם, אולי לקנא בהם, אבל מוטב לנו להפוך את העמק שלנו לאטרקטיבי יותר כדי להחזיר אותם אלינו.

קל להאשים את ממשלות ישראל לדורותיהן על מחדלי ההזנחה של הפריפריה, ויש מספיק סיבות לחשוד בהצהרות הבומבסטיות של הממשלה הזו שחלק מהן יישאר אוויר חם, אבל לא צריך לסמוך רק על הפקידים בירושלים. אנשי עסקים עם חזון ידעו להקים יש מאין מוקדים של חדשנות ויצירה. זה צריך להיות המודל - המעוף של היזמים חייב לפגוש מנהיגות מקומית חזקה ואמביציוזית, וביחד עם תקציבים לתשתיות והטבות לעסקים, הדרום יכול להיות עמק הסיליקון. זה לא חלום באספמיה, זה לא חלום ליל קיץ.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לא מדויק
עברתי לדרום בעקבות עבודה לפני כמה שנים. אם אני משווה את שכונת רמות לקרית השרון, ב"ש לוקחת בענק: - בטוח בהרבה מהמרכז (פחות גניבות רכב מבשרון) - תשתיות מצוינות - כבישים ריקים (מגיעים מצד אחד של באר שבע לצד השני ברבע שעה; פחות משלוקח להגיע מקרית השרון למרכז נתניה בשעות העומס) - קירבה לטבע (גבעות מיוערות בדלילות) - מחיר (4 חדרים במחיר של 3 חדרים בנתניה) - גן ילדים עירוני נהדר - כל מגוון החנויות שיש במרכז מה שאפשר לשפר זו הבריאות (זמינות של רופאים ותור בבית חולים) ואולי בתי הספר. אבל סה"כ, רוב הישראלים מתייחסים לדרום כמין ארץ גזירה וזה ממש לא המצב.
בארשבעי  |  01.04.14
1.
פקידים עליך
מזמן ברור לנו שאנו חיים במדינת פקידודיסטאן - לכן כך אנו נראים. הפקיד כל מה שהוא רוצה זה לבוא בשמונה לעשות 0 וללכת בארבע. והתוצאות שהוא ממשיג לא מקבלות ציון 4 ובטח לא 8 - אלא אפס מאופס. דוגמת קלאסית הם פקידי רשות מקרקסי ישראל - שלא עושים כלום. ואם הם עושים משהו - זה רק מביא נזק. לכן צריך להפריט את עצמנו לדעת - כי יותר גרוע לא יכול להיות
אחד העם , צפון  |  01.04.14