אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון: תורים ארוכים לאובמה־קר צילום: רויטרס

ברגע האחרון: תורים ארוכים לאובמה־קר

הסתיימה ההרשמה לרפורמת הבריאות של הנשיא. מיליוני אמריקאים יישארו ללא ביטוח גם השנה, וייאלצו לשלם קנס שנתי שיעלה בהדרגה

01.04.2014, 14:39 | שירות כלכליסט

הבוקר פג בארה"ב המועד האחרון להרשמה לרפורמת הביטוח הרפואי הנשיאותית, אובמה־קר. אמריקאים שלא בחרו תוכנית ביטוח עד תום תקופת ההרשמה, ייאלצו לשלם קנס שנתי ולהישאר ללא ביטוח רפואי עד לפתיחת ההרשמה בשנה הבאה.

בימים האחרונים חלה עלייה חדה בהרשמה, שגרמה לתורים ארוכים כשאמריקאים רבים הבינו שהם עומדים להיקנס. בשנה הראשונה לא־מבוטחים שמרוויחים פחות מ־19,650 דולר בשנה ישלמו קנס של 95 דולר למבוגר ו־47.50 לילד, אך לא יותר מ־285 דולר למשפחה. מי שמרוויחים יותר ייקנסו במס בשווי אחוז מן ההכנסה. בשנים הבאות יורחב הקנס בהדרגה.

8.7 מיליון גולשים

 

האמריקאים יכולים להירשם לביטוח דרך האינטרנט או במרכזי הרשמה מורשים, בסיוע נציגים המכונים "נווטים" המלווים את הנרשמים בתהליך. ברחבי ארה"ב התקבלו תלונות רבות על מחסור בנווטים, ואמריקאים מתוסכלים העלו תמונות של התורים הארוכים במרכזי ההרשמה לטוויטר. במרכזים גם הגבירו את האבטחה מחשש להתפרעויות של ממתינים מתוסכלים.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

בסוף השבוע הגיעו מאות אנשים לתפוס מקומות בתור לפני שעות הפתיחה של המרכזים. רק מספר קטן מהם הצליח להיכנס — כל היתר התבקשו לרשום את שמם וכתובות המייל שלהם כדי שיוכלו לקבל ארכה להרשמה. נציג שירות במרכז הרשמה בשיקגו אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" שלמרות ההמתנה הארוכה האנשים שמרו על סבלנות יחסית. "הם מבינים שזו בעיה שלהם, הם חיכו לרגע האחרון". בשבוע שעבר הודיע הבית הלבן כי אזרחים שיתחילו את ההרשמה אך לא יצליחו לסיים אותה בזמן, יוכלו להירשם לביטוח עד 7 באפריל.

בסוף השבוע גם ביקרו באתר ההרשמה הפדרלי HealthCare.gov 2 מיליון אמריקאים. ביום שישי נפל האתר לכמה שעות, אך ביום ראשון הוא הצליח להתמודד עם 50 אלף גולשים בו זמנית, עלייה מהשיא הקודם של 40 אלף גולשים בו זמנית בשבוע שעבר. בשבוע האחרון ביקרו באתר בסך הכל 8.7 מיליון גולשים. גם במרכז השירות הטלפוני הפדרלי היו תורים ארוכים. גורמים במרכז אמרו שביום שבת התקבלו 270 אלף שיחות מאנשים שהתקשו בהרשמה שלהם. במהלך השבוע האחרון התקשרו למרכז 2.5 מיליון אזרחים, קצת יותר מכלל השיחות שהתקבלו בחודש פברואר.

ביום חמישי הודיע הממשל האמריקאי ש־6 מיליון אמריקאים כבר בחרו תוכנית ביטוח דרך האתר הפדרלי או דרך אחת התוכניות המדינתיות. לא נמסר כמה מאלה היו אנשים שהיו מבוטחים קודם לכן או כמה שילמו כבר לתוכנית. היעד המקורי של הממשל היה 7 מיליון מבוטחים עד סוף תקופת ההרשמה. פוליטיקאים רפובליקנים תקפו את הנתונים שמציג הממשל. בראיון לרשת פוקס שלשום אמר הסנטור ג'ון בארסון שהבית הלבן "משחק עם המספרים ומשנה את העובדות". סקר של הרשת שנערך בשבוע שעבר גילה כי 58% מהאמריקאים עדיין מתנגדים לאובמה־קר, בהשוואה ל־40% שתומכים בתכנית.

ברק אובמה, צילום: רויטרס ברק אובמה | צילום: רויטרס ברק אובמה, צילום: רויטרס

בשבועות שקדמו להרשמה נערך קמפיין מיוחד של הבית הלבן לעידוד הרשמה, בדגש על צעירים ועל לטינים — הקבוצה הלא מבוטחת הגדולה ביותר בארה"ב. בראיון לרשת Univision Deportes הלטינית בסוף השבוע אמר הנשיא אובמה ששוהים חוקיים בארה"ב יכולים להירשם לתוכנית מבלי לחשוש שמשטרת ההגירה תגלה בעקבות כך על קרובי משפחה ששוהים במדינה באופן בלתי חוקי.

הוצאות הבריאות בצמיחה

 

ביום שבת מסר הבית הלבן כי המאמץ לשכנע את האמריקאים לרכוש ביטוח צובר תאוצה, ופרסם תמונות של תורים במרכזי הרשמה עם הכיתוב — "ככה נראה מומנטום". בסוף השבוע האחרון נערכו 550 אירועים לעידוד הרשמה ברחבי ארצות הברית.

בתוך כך, אתמול דיווח האתר USA Today כי הצמיחה בהוצאות הבריאות של הציבור האמריקאי בשנה שעברה היתה הגבוהה ביותר זה עשור, והיתה אחראית לרבע מהצמיחה הכללית של המשק האמריקאי ברבע האחרון של 2013. אחת הסיבות לצמיחה היא עלייה של 8 מיליארד דולר ברווחים של בתי החולים האמריקאיים — יותר מרווחיהם בארבעת הרבעונים הקודמים יחדיו. דן מנדלסון, מנכ"ל חברת הייעוץ הרפואי אלווירה, אמר לאתר שהנתונים מפתיעים בפרט ביחס לעובדה שהרבה אמריקאים הפסיקו או צמצמו את הוצאות הבריאות שלהם למינימום, בהשפעת המיתון הכלכלי של השנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות