אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירת תנובה לסינים מסכנת את זיכיון יופלה צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

מכירת תנובה לסינים מסכנת את זיכיון יופלה

יצרנית יופלה יכולה במסגרת ההסכם עם תנובה לסיים את ההתקשרות עימה במידה ותימכר לחברה מתחרה. מכיוון שברייט פוד העומדת לרכוש את תנובה פעילה בשוק החלב העולמי, עלולה יופלה לממש את הסעיף. תנובה: "היחסים איתם איתנים"

02.04.2014, 06:52 | נורית קדוש

הערה מפתיעה שהוסיפה מבטח שמיר לדו"חות הכספיים שלה לסיכום 2013 רומזת על כך שתנובה עלולה לאבד את הזיכיון על מותג היוגורטים המוביל שלה – יופלה. זאת אם יבשילו המגעים למכירתה של תנובה לענקית המזון הסינית ברייט פוד.

קראו עוד בכלכליסט

תנובה מחזיקה בזיכיון על מותג יופלה מאז שנת 2000. בדו"ח שפרסמה מבטח שמיר בסוף השבוע היא ציינה כי הזיכיון על יופלה הוענק לתנובה על ידי חברת סודימה הצרפתית ל־20 שנה, וכי על פי ההסכם, אמור הזיכיון להתחדש אוטומטית לתקופות נוספות של עשר שנים.

עם זאת, הדגישה מבטח כי "על אף האמור, בנסיבות מסוימות, לרבות העברת מניות למתחרה של צד, רשאי כל צד לבטל את ההסכם בתנאים המפורטים בו".

בשנה האחרונה מתנהל משא ומתן אינטנסיבי למכירת תנובה לברייט פוד הסינית, וייתכן כי יש קשר בין ההערה (שלא הופיעה בדו"חות הקודמים של מבטח שמיר) למשא ומתן זה.

ברייט פוד הסינית היא חברת המזון השנייה בגודלה בסין ופעילה מאוד בשוק החלב העולמי, כולל כמה אחזקות בחברות המייצרות יוגורט. היא מחזיקה בארבע חברות נסחרות ובהן Bright Dairy & Food, זרוע החלב של החברה המייצרת חלב טרי ועמיד, אבקת חלב לתינוקות, יוגורט וגבינות.

בשנת 2010 רכשה ברייט פוד 51% ממניות מחלבה ניו־זילנדית תמורת כ־58 מיליון דולר. לפני חודשיים הכניסה ברייט פוד שוב את היד לכיס ורכשה את המחלבה האוסטרלית מונדלה פודז, חברת החלב המובילה במערב אוסטרליה המייצרת מגוון רחב של מוצרי יוגורט עם פרי, יוגורט יווני ויוגורט פרימיום.

לפני שלוש שנים אף ניסתה ברייט פוד לרכוש את חברת יופלה עצמה, אך בסופו של דבר העסקה לא יצאה לפועל. לא מן הנמנע כי על רקע זה ועל רקע האחזקות הנרחבות של ברייט פוד בשוק היוגורט עשויים ביופלה לראות בברייט פוד מתחרה, ולבקש להפסיק את הסכם הזיכיון עם תנובה.

בדו"חות הכספיים ציינה מבטח כי להערכתה אין לתנובה תלות בסודימה. כמו כן הוסיפה הערכה כי לסיום ההתקשרות בין הצדדים עשויה להיות השפעה לרעה על תוצאות הקבוצה בטווח הקצר, אך הקבוצה מעריכה כי בטווח הבינוני והארוך היא תוכל לנקוט פעולות שיפצו על ההשפעה האמורה.

מתנובה נמסר כי "היחסים עם יופלה איתנים, ואנו מאמינים שיימשכו כך עוד הרבה שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות