אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השיטה של הבינלאומי לחסוך בהוצאות השכר של העובדים צילום: דן לב

בלעדי לכלכליסט

השיטה של הבינלאומי לחסוך בהוצאות השכר של העובדים

הנהלת הבנק מחוייבת לחלק דרגות שכר לעובדים, אך מצאה דרך לעשות זאת בלי לשלם תוספות שכר

02.04.2014, 07:04 | תומר ורון

הבנק הבינלאומי מחלק בנדיבות דרגות לקידום השכר לעובדים במשכורות נמוכות, אלא שלא בטוח שמדובר ביותר מתרגיל חשבונאי שנועד לצמצם את הגידול בהוצאות השכר.

ל"כלכליסט" נודע כי בבנק מגלים יצירתיות כדי לצמצם את גידול הוצאות השכר של הבנק, שרשם ב־2013 את העלייה הנמוכה ביותר מבין הבנקים. הבינלאומי מעסיק 200–300 עובדים המשתכרים משכורת בסיס מתחת לשכר המינימום. עובדים אלה מקבלים השלמה לשכר מינימום הנקראת "תוספת מיוחדת", כאשר מדי שנה הנהלת הבנק מחלקת מכסת דרגות הניתנות לעובדים על פי ביצועים והערכות בהתאם להצמדה להסכמי השכר בבנק לאומי. כל דרגה משמעותה תוספת של 3% בשכר העובד.

סמדר ברבר צדיק מנכ"ל הבנק הבינלאומי, צילום: דן לב סמדר ברבר צדיק מנכ"ל הבנק הבינלאומי | צילום: דן לב סמדר ברבר צדיק מנכ"ל הבנק הבינלאומי, צילום: דן לב

מהרשימה שניתנה השנה לוועד העובדים עולה כי כ־125 עובדים זכו לכמות מרשימה של דרגות וקיבלו בין שש לעשר דרגות. אלא שלטענת הוועד, כ־120 מעובדים אלה, המהווים כ־90% ממקבלי התוספות המשמעותיות, הם עובדים זמניים שמקבלים השלמה לשכר המינימום. המשמעות היא שבפועל הענקת הדרגות לעובדים אלה לא משנה דבר עבורם מבחינת המשכורת החודשית: מחד מדובר בעלייה בשכר הבסיס, אך מאידך תוספת השכר מביאה לירידה בהשלמה לשכר המינימום.

מכיוון שמדובר במכסת דרגות שנתית, נמנע מעובדים אחרים עם בסיס שכר הגבוה מהמינימום לקבל מספר רב יותר של דרגות, מה שיהווה תוספת שכר ממשית עבורם.

המצב אף הופך אבסורדי יותר, כאשר על פי נתוני הוועד שלושה עובדים שכבר מקבלים השלמת הכנסה ועתידים בנוסף לקבל גם דרגות, קיבלו זימון לשימוע לפני פיטורים.

בתוך כך, בוועד העובדים שוקדים על פנייה לבית הדין לעבודה שיורה לבנק להקפיא לאלתר את חלוקת הדרגות כדי לא לקבוע עובדות בשטח.

ועד הפקידים של הבינלאומי נמצא מחודש מאי בסכסוך עבודה עם הנהלת הבנק סביב דרישתו להוסיף עובדים בסניפים עקב עומס עבודה גבוה.

"בעוד מנכ"לית הבנק מקבלת שכר של 5.2 מיליון שקל לשנה, ההנהלה עושקת את העובדים הכי חלשים בדרך בזויה ושפלה", אמר יו"ר ארגון עובדי הבנק הבינלאומי חנוך ליבנה.

בהנהלת הבנק טוענים כי מדובר בעוד צעד תוקפני של הוועד: "יש כאן צעד חשוב לטובת העובדים, ומה שמצער הוא שגם הוועד יודע זאת היטב, ובמקום לקבל אותו בברכה הוא ממשיך כמנהגו ותוקף את ההנהלה", אומרים שם. "הענקת דרגות, קרי תוספת שכר, לפקידים בעלי שכר יסוד נמוך משפרת את מצבם, בכך שתוספת שכר זו תובא בחשבון בתוספת השכר השנתית הבאה שהם מקבלים (עובדי הבינלאומי מקבלים תוספת שכר שנתית של 5.8% בממוצע), ושכרם יעלה בהתאם".

הוועד שכר את שירותיו של אילן לוין, בעבר הממונה על השכר במשרד האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות