אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הפטור ממע"מ ייטיב רק במעט עם זוגות צעירים וייקר את מחירי הדיור לכל השאר"

"הפטור ממע"מ ייטיב רק במעט עם זוגות צעירים וייקר את מחירי הדיור לכל השאר"

יוסי אפרתי, מנהל ההשקעות של הכשרה סבור שגל ביקושים חדש לדירות עומד בפתח. ביחס לשוק המניות הוא ממליץ על חשיפת יתר לשוק המקומי והאירופי על פני האמריקאי

02.04.2014, 10:57 | רחלי בינדמן

“הפטור ממע"מ על רכישת דירה ראשונה לזוגות צעירים ייטיב רק במעט עם הזוגות הצעירים אך יגרום לביקוש לדירות לעלות שוב ולייקר את מחירי הדיור לכל השאר”. כך מעריך יוסי אפרתי, מנהל ההשקעות הראשי של חברת הביטוח הכשרה.  

קראו עוד בכלכליסט

"הצעד גורם כבר כיום לכל זוג צעיר שעומד בקריטריונים להמתין לאישור החוק ולקבלנים לחכך ידיים בהנאה ,להתכונן להעלות מחירים ולהמתין לגל הביקושים החדש שיגיע לשוק כך שהצעד יוביל לעליית מחירי הדירות לכלל רוכשי הדירות" כותב אפרתי בסקירה הרבעונית שפרסם הבוקר.

לדבריו, גם אלו שייהנו מהפטור המוצע לא יזכו להנחה של 18% בגובה המע"מ מכיוון שהקבלנים יעלו מחירים - כך שההנחה ללקוח הסופי העומד בקריטריונים של האוצר צפויה להיות סביב 10%.

"שר האוצר לפיד בחר לכבות את מדורת הנדל"ן עם בנזין. במקום להתמודד עם צד ההיצע ולהגדיל את ההיצע ע"י הסרת חסמים, הוזלת מחיר הקרקעות לבניה, בחרו באוצר בדרך הקלה ועם ההשלכות בהמשך שיתמודדו האחרים", אומר אפרתי, שמציין כי על פי הצפי הפטור במע"מ יעלה למדינה מעל 3 מיליארד שקלים.

 אפרתי מעריך כי פריצת התקציב לצורך המימון אינה סבירה, לנוכח הסיכון בהורדת דירוג מסוכנויות הדירוג הבינלאומיות. "מה שיותר סביר כי את עלות התוכנית יממנו כל השאר", הוא מדגיש.

.

יוסי אפרתי יוסי אפרתי יוסי אפרתי

בכל הנוגע לשוק ההון סבור אפרתי כי "שוק המניות בישראל ממשיך להיות אטרקטיבי גם ביחס לשווקים מעבר לים. מומלץ להתרכז דווקא במניות השורה השנייה שימשיכו לתת ביצועי יתר ביחס למניות המעו"ף".

ביחס לשוק האג"ח, לשיטתו לגבי אג"ח ממשלתי מומלץ להתרכז במח"מ הבינוני-ארוך עם עדיפות לאג"ח הצמוד על חשבון השקלי, לאור עונת המדדים החיוביים הצפויים לנו. "לגבי האפיק הקונצרני בישראל, רמת המרווחים באפיק לעומת האג"ח הממשלתי נמוכה ואינה משקפת באופן מספק את הסיכון לכן יש להחזיק חשיפה נמוכה לאפיק הקונצרני ועדיף להימצא במח"מ הקצר", הוא מוסיף.

למרות ההמלצה על החזקה במניות מהשוק בארה"ב, אפרתי ממליץ על חשיפת יתר לשוק המניות המקומי על חשבון האמריקאי. "לגבי שוק המניות בארה"ב המדדים סיימו את הרבעון הראשון כמעט ללא שינוי, אולם לקראת סוף החורף מסתמן שיפור בנתונים הכלכליים". אפרתי מציין את לדוגמה את  השיפור שנרשם במדד מנהלי הרכש, מדד אמון הצרכנים, ומספר התביעות החדשות לדמי אבטלה.

"הצפי הינו להמשך שוק הון חיובי בארה"ב וההמלצה להמשיך להחזיק במניות ארה"ב אם כי במשקל חסר לעומת ישראל". אפרתי מוסיפ ביחס לשוק המניות האירופי כי "אירופה עדיין לא רשמה עליות השנה עקב המתיחות בין רוסיה למערב בשאלת חצי האי קרים, ועל כן אנו נותנים משקל יתר למניות האירופיות בדומה לשוק בישראל וזאת על חשבון משקל חסר לשוק האמריקאי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
אני חושב שיוסי טועה!
1. אני לא חושב שמפטור ממע"מ צריך להוריד את מחירי הדירות. המטרה שלו היא להוזיל את עלות הקנייה של הדירה הראשונה לזוגות צעירים. 2. האימרה שהקבלנים יקבלו את ההטבה הזאת היא שטות מכיוון שקבלן לא יודע אם הקונה הפוטנציאלי זכאי או לא זכאי להטבה. 3.התוכנית הנ"ל היא לא התוכנית להורדת מחירי הדירות. מחירי הדירות יירדו כאשר ההיצא יגדל אבל זה לא יכול לקרות במיידי אז ייקח שנה שנתיים עד שהגלגל הזה יתחיל להסתובב. 4. למרות שאינני זכאי כבר להטבה, אני מברך את שר האוצר על היוזמה היצירתית. ולכל המבקרים, אני רוצה להזכיר שמחירי הדירות לא עלו רק בשנה האחרונה אז כל הכבוד למי שהתחיל סוף סוף לעשות משהו בנידון, גם אם זה לא יפתור את הבעיה אז לפחות על הניסיון (שזה יותר ממה שעשו קודמיו).
אליהו  |  02.04.14
17.
ל - 15 אתה אולי מבוגר,אבל לא חכם....
איך אתה מקבל זיכוי מעמ על יד 2 ואיך אתה קובע מחיר ממוצע ליד 2? ביד 2 המחירים שונים ומגוונים(שיפוץ,פרגולה ועוד...). וזה הפתח לגילגול ההטבה למוכר,מה שהחבר שלך טוען בכתבה.... לעומת זאת ביד ראשונה,יש אחידות ומאוד פשוט לבקר את העסקה! הבנת חיים?
צעיר  |  02.04.14
לכל התגובות