אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאכערים החוצה: שלי יחימוביץ' הגישה הצעת חוק שמרחיבה את חוק הלוביסטים צילום: תומי הרפז

מאכערים החוצה: שלי יחימוביץ' הגישה הצעת חוק שמרחיבה את חוק הלוביסטים

על פי ההצעה שהגישה חברת הכנסת ביחד עם ח"כ דוד צור, שדלן יוכל לפעול רק לאחר קבלת היתר מוועדה משרדית שתוקם בכל גוף ציבורי. שמות השדלנים שקיבלו אישור יופיעו ברשימה שתהיה פתוחה לציבור, כמו גם המידע שיועבר על ידם לכל גורם ציבורי

02.04.2014, 13:06 | רוני זינגר

על רקע הכרעת הדין בפרשת הולילנד שבה נחשפה גם עבודתו של עד המדינה כ"מאכער", הגישו הבוקר חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ודוד צור (התנועה) את הצעת "חוק המאכערים" המגבילה את עבודתם וכן את עבודת הלוביסטים ויתר השדלנים הפועלים במסדרוונת השלטון.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק היא למעשה הרחבה של "חוק הלוביסטים" שהגישה יחימוביץ' ביחד עם השר גדעון סער ב-2008. חוק הלוביסטים אז התייחס לפעילותם של השדלנים בכנסת ואילו ההצעה הנוכחית כאמור, והיא מרחיבה את תחולתו גם לאותם "מאכערים" הפועלים בגופים ציבוריים ולא רק בכנסת.

יחימוביץ יחימוביץ'. מתוך הצעת החוק: "עבודתם של ה'מאכערים' מהווה כר נרחב לשחיתויות" | צילום: אי פי איי יחימוביץ

בדברי ההסבר לחוק נכתב בין היתר: "נוכחותם של 'מאכרים' במשרדי גופים ורשויות ציבוריים הפכה זה לא מכבר לעובדה שרירה וקיימת. ה'מאכרים' מכירים היטב את המנגנון הבירוקרטי ונהנים לרוב מקשרים אישיים עם פקידים ונבחרי ציבור, ותמורת תשלום דואגים לענייניהם של לקוחותיהם. תופעה זו יוצרת מצב פסול, בו בעלי ממון נהנים מטיפול מועדף על-ידי רשויות המדינה – הודות לכישוריהם וקשריהם של ה'מאכערים'. תופעה זו לא מוגבלת לרשויות מקומיות אלא מתרחשת גם במשרדי הממשלה ובקרב פקידים ורגולטורים בכירים, הנפגשים עם שדלנים או 'לוביסטים' בעניינים הנוגעים לסמכותם ולתפקידם בשירות הציבור. כמו כן, עבודתם של ה'מאכערים' מהווה כר נרחב לשחיתויות

ולמעשי פלילים אפשריים, בשל האינטרס הכלכלי של הלקוחות וקרבתם של ה'מאכרים' לפקידי הציבור".

 

בהמשך מתייחסים מציעי החוק להכרעת הדין בפרשת הולילנד בה כתב השופט דוד רוזן נגד תופעת המאכערים, באומרו כי מדובר בתופעה נפוצה השוחקת את אמון הציבור ומשחיתה את הנורמות. בהמשך המליץ השופט רוזן למחוק לתחום את גבולות הפעולה של שתדלנים מסוג זה.

על פי הצעת החוק החדשה "אדם יוכל לפעול כשדלן אך ורק לאחר קבלת היתר מוועדה משרדית שתוקם בכל גוף ציבורי. שמות השדלנים שקיבלו היתר יפורסמו בפרסום רשמי הפתוח לציבור. הוועדה המשרדית תקבע את התנאים שעל המבקש לפעול כשדלן למלא בעת הגשת בקשתו”. עוד מוצע כי "המידע שיועבר על ידי השדלן לגורם ציבורי, כמו גם הלקוח שלטובתו פועל השדלן, יפורסמו בפרסום רשמי הפתוח לציבור ובעת שהותו של השדלן במשרד הציבורי, יענוד תג זיהוי ייחודי שיקבל מהוועדה. בכל פנייה, בכתב או בעל פה, בקשר לפעולותיו יציין השדלן בפני הגורם הציבורי כי הוא פועל כשדלן, בהיתר, ומי הלקוח שבעבורו הוא פועל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
יש פתרון!
מה פתאם, מגיבים יקרים, עלה בדעתכם לסמוך על 120 חברי הכנסת, ותו לאו? מה, הם כולם משכמם ומעלה? איש מהם איננו "בובה על חוט" של אינטרס הון כזה או אחר? חייבים לאפשר לגופים ולאנשים עצמאיים, אכפתניקים, רודפי צדק - להיות לוביסטים, להשתדל כמיטב יכולתם להשפיע על החלטות הכנסת - עבורנו, למען האנשים הקטנים מן השורה. הבעיה היא מי שבעלי ההון משלמים לו כדי שיפעל נגדנו. משמע: מאכער הוא מי שמנסה לכוון את הדברים שלא על פי מצפונו והבנתו וערכיו (אם בכלל יש לו משהו משלושתם) אלא לפי אינטרסים פרטיים, נוגדי טובת הציבור, של שולחיו לזירה, ולכן לא טעה מי שהתרשם שגם בין 120 "נבחרינו" יש מאכערים. שתדלנות גלויה, ערכית, אינה פסולה. להיפך, היא חיונית לנו. שתדלנות בשכר (גבוה מאד) היא שחיתות, כי לנו, שאיננו בעלי הון, אין היא אפשרית, ואנחנו הרוב, ולכן (כל עוד ישראל היא דמוקרטיה) אנחנו הריבון, ולכן חובה על הכנסת לפעול למעננו ולא נגדנו. הדרישה הנכונה איננה לבטל לחלוטין חלילה את הלוביזם כפי שהצעתם, מגיבים יקרים, אלא להפוך את הלוביזם האפלולי, האטום, המאכערי - ללוביזם גלוי ושקוף (כמו למשל הלוביזם החברתי או להבדיל הלוביזם המתנחלי) - וזוהי מטרת הצעת החוק, ליצור מצב חדש ויותר בריא לנו, מצב בו כל שומעיו ורואיו של כל לוביסט יידעו את מי ואת מה הוא מייצג - ואם משלמים לו תמורת שתדלנותו, יואיל נא לגלות גם מי משלם לו - כדי שנבין לאיזו מטרה הוא חותר, וכשזה ברור וידוע - יישקל הכיוון שהוא מציע לא רק לפי נועם לשונו ועוצמת לחציו אלא גם לפי גודל הנזק שהוא עומד לגרום לנו. במקרה הנוכחי, של עושקי זכאי הקצבאות: הנזק כבד מנשוא, והתיקון היחיד הוא חקיקה שתכפה על המדינה לפרסם ברבים, ולהנגיש לכל דכפין, את כל הידע על מילוי טפסים וצירוף מסמכים וביצוע בדיקות וכדומה - כל הידע הדרוש למימוש מלא של זכאויות - ידע שכיום מצוי משום מה בעיקר אצל החוג העושק. [במקביל, וכדי להבטיח שדבר לא יוסתר מהציבור ויאפשר עושק שכזה, לא יזיק לקבוע בחוק שלפני התייצבות מול ועדה רפואית חייב פקיד של הביטוח הלאומי לוודא שלפונה יש את כל הדרוש למימוש מלוא זכאויותיו, ושבכל מקרה של חסרון בדיקה\מסמך תהיה הוועדה הרפואית חייבת (א) לאשר את מלוא הקיצבה (ב) לדווח מה חסר, לגוף שתפקידו יהיה להטיל עונש על כל ההיררכיה מהפקיד ההוא ועד למנהל של המנהל של המנהל של המנהל שלו על שלא טרחו למלא את חובתם לפונה (ג) להענש בעצמה, על כל חבריה, אם לא תבצע את א+ב תוך 10 ימים.] אבל חקיקה כל כך צודקת ומוצדקת - אין לה שמץ של סיכוי לקרום עור וגידים בלי לוביזם מאסיבי. נו, אז מי מתנדב להשתדל למען חקיקה שכזו? לפעול לקידומה? להפיץ את הצורך הדחוף בה? להיות לוביסט שלה? ולחלופין, מי מתנדב לממן מאכערים שיעשו זאת במקומו?
כרפס  |  20.12.14
לכל התגובות