אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטרטסיס במסע רכש: קנתה את סוליד קונספטס והרווסט תמורת 300 מיליון דולר צילום: יורם רשף

סטרטסיס במסע רכש: קנתה את סוליד קונספטס והרווסט תמורת 300 מיליון דולר

שתי החברות פועלות בתחום טכנולוגיית הדפסות התלת מימד, הן מספקות שירותי הדפסה עבור לקוחות שקניית מדפסת אינה כדאית עבורם כלכלית

02.04.2014, 13:52 | ניר צליק

סטרטסיס (SSYS), חברת מדפסות התלת ממד הישראלית, רוכשת שתי חברות נוספות: סוליד קונספטס והרווסט, בסכום של כ-300 מיליון דולר, כך מדווחת היום (ד') החברה בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

למעשה, מרבית הסכום משולם עבור סוליד קונספטס, אותה רוכשת סטרטסיס ב-295 מיליון דולר, מהם 172 מיליון דולר ישולמו במועד סגירת העסקה, 60 מיליון דולר בתשלומים נדחים והיתרה, 63 מיליון דולר, בהתאם לעמידה באבני דרך. הסכום ששולם עבור הרווסט לא דווח מאחר והוא אינו מהותי, והוא מוערך במספר מיליוני דולרים בודדים. הרכישות עצמן ייסגרו במהלך הרבעון השלישי ויהיו רווחיות בשנה הראשונה אחרי השלמת העסקאות.

סוליד קונספטס הוקמה ב-1991 בקליפורניה והיא מעסיקה 450 עובדים. החברה רשמה הכנסות של 65 מיליון דולר בשנת 2013 והיא למעשה מייצרת חלקים למגוון תעשיות באמצעות הדפסה תלת ממדית. בניגוד לסטרטסיס, החברה אינה מוכרת מדפסות ולמעשה מבצעת הדפסה תלת ממדית עבור לקוחות שאינם רוצים לקנות מדפסת מאחר והדבר אינו כדאי עבורם כלכלית.

הרווסט, הממוקמת בטקסס, מעסיקה כ-80 עובדים והיא הוקמה ב-1995, והיא עוסקת בפעילות דומה לזו של סוליד קונספטס.

מדפסת תלת ממד מדפסת תלת ממד מדפסת תלת ממד

ארז שמחה, סמנכ"ל הכספים של סטרטסיס, אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי "שתי החברות האלה הן בעלות פלטפורמה לייצור של חלקים בטכנולוגיות שונות. הן לא מוכרות מדפסות, אבל אם לקוח רוצה להדפיס חלק מסוים ואין לו מדפסת או שזו גיאומטריה מסובכת מדי, הוא מוציא את זה לשתי החברות האלה. סוליד קונספטס זה העסק הכי גדול בצפון אמריקה בתחום הזה, והחברה השנייה היא באותו תחום אבל היא מתמחה בטכנולוגיית ייצור מאוד ספציפית. זה נותן לנו יכולות של ייצור חלקים ותשתית. זה יעזור לנו להגביר את המודעות להדפסה תלת ממדית בשוק ועכשיו נחבר את שתי החברות האלה חטיבת רד-איי שלנו, פלטפורמת ייצור החלקים שהיתה בהיקף נמוך יחסית. אנחנו יוצרים גוף גדול בתוך סטרטאסיס שיש לו פלטפורמת ייצור תלת ממדית ואנחנו מציעים ללקוחות שלנו פתרונות הדפסה שונים עם נוכחות חזקה בצפון אמריקה".

באשר לתשלום עצמו אמר שמחה כי "עדיין לא החלטנו אם התשלום יהיה במזומן או במניות ונחליט על כך סמוך לסגירה עצמה".

סטרטסיס, שנוצרה ממיזוג של אובג'ט הישראלית וסטרטסיס האמריקאית, נסחרת כיום לפי שווי של 5.5 מיליארד דולר אחרי שהעסקה למיזוג שתי החברות בוצעה לפי שווי משותף של 1.4 מיליארד דולר בלבד בתחילת 2012. בין ההודעה על המיזוג למיזוג בפועל זינק כבר השווי המשותף של שתי החברות ל-3 מיליארד דולר, בדצמבר 2012, כאשר מאז, כאמור, האמיר השווי כבר ל-5.5 מיליארד דולר.

בדרך רכשה החברה את מייקרבוט, אחת מיצרניות מדפסות התלת ממד הגדולות לשוק הפרטי, תמורת 400 מיליון דולר ביוני 2013, ולמעשה כעת יש לחברה מגוון פתרונות, החל ממדפסות לשוק הפרטי, המשך במדפסות לשוק העסקי, וכלה בהדפסות חד פעמיות או רב פעמיות של חלקים עבור לקוחות ללא מכירת מדפסות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות