אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל מוזילה: הומופוב או לא, אני האדם הכי מתאים לתפקיד צילום:cc by Darcy Padilla

מנכ"ל מוזילה: הומופוב או לא, אני האדם הכי מתאים לתפקיד

ברנדן אייך הגיב על ההתקפה שספג מגולשים ומאתרים כמו OKCupid בגין דעותיו בנושא נישואים חד מיניים. לדבריו, הן לא קשורות לתפקידו. הגולשים לא הסתפקו בכך; עשרות אלפים מהם חתמו על עצומה שדורשת לפטרו

02.04.2014, 15:23 | נמרוד צוק

על אף הביקורת הרבה שהוטחה במינוי על רקע עמדתו נגד נישואי גייז, מנכ"ל מוזילה החדש ברנדן אייך מסרב לוותר על התפקיד, וטוען כי התרומה שהעביר ב-2008 לקמפיין למען חוק שנועד להפוך אותם ללא חוקיים בקליפורניה ואמונותיו האישיות בנושא לא רלוונטיים לפעילותו בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

"אני לא רוצה לדבר על אמונותיי הפרטיות מאחר ובמשך 15 שנות עבודתי במוזילה הותרתי אותן מחוץ לארגון. אני לא חושב שזה רלוונטי", אמר בראיון ראשון מאז המינוי, שהתפרסם הבוקר (ד') בגארדיאן - בו הצהיר כי הוא האדם המתאים ביותר למשרה.

מצטדק. ברנדן אייך, מנכ"ל מוזילה, צילום:cc by Darcy Padilla מצטדק. ברנדן אייך, מנכ"ל מוזילה | צילום:cc by Darcy Padilla מצטדק. ברנדן אייך, מנכ"ל מוזילה, צילום:cc by Darcy Padilla

"תמיד פעלתי לפי הקוד של מוזילה, שקבע שצריך להשאיר כל מה שאינו חיוני למשימה העיקרית שלנו מחוץ למשרד. אם אחרוג מהקו הזה כעת אעשה שירות גרוע למוזילה", אמר אייך. לטענתו, שניים מתוך שלושת הדירקטורים שהודיעו על פרישה בעקבות המינוי עמדו לפרוש בכל מקרה. בנוסף, אייך הגיב על פעולת המחאה של אתר הדייטינג OkCupid, שהציב בדף הבית הודעה הקוראת לכל משתמשי פיירפוקס המגיעים לאתר להשתמש בדפדפן אחר בשל עמדותיו של אייך, ואמר כי התגובה שלהם היתה קיצונית מדי.

הסכמה פוליטית לא קשורה לפיתוח

לדברי אייך, אילו היתה נדרשת הסכמה על נושאים פוליטיים כגון נישואי גאים בין כל חברי קהילת המפתחים של מוזילה, פרויקטים כגון הדפדפן פיירפוקס לעולם לא היו מוצאים לפועל. לטענתו, מוזילה פועלת גם בארצות כמו אינדונזיה בהן שוויון להומוסקסואלים הוא עדיין נושא שנוי במחלוקת, ולכן עדיף להפריד בין הדיון בו לפעילות החברה.

כאשר נשאל אייך האם ישקול תרומה נוספת לקמפיינים דומים בעתיד, סירב לענות ואמר כי אינו רוצה לעסוק בנושאים היפותטיים. בראיון אחר שהעניק ל-CNET, הגיב אייך בקצרה לשאלה על התרומה ואמר כי "כשחלק מחבריי שנמנים על הקהילה הגאה שמעו על התרומה שלי, הם חשו כאב. ראיתי זאת בעיניים שלהם. אני מצטער על הכאב שגרמתי להם".

"אם מוזילה לא תוכל להמשיך לפעול תוך קבלת כל אחד שרוצה לתרום לפרויקט בלי קשר לדעותיו הפוליטיות, זה יהיה איום על יכולתה להמשיך לפתח מוצרים כמו פיירפוקס ופיירפוקס OS, ולהמשיך לטפח את הגישה ששמה את המשתמש במרכז של סביבה פתוחה, ועולם ללא המוצרים הללו יהיה עולם אפל יותר", טען אייך.

הגולשים: שישנה את דעותיו - או יתפטר

מלבד פרישתם של שלושת חברי הדירקטוריון, הצעד המתוקשר של OkCupid, הודעה של מפתחים רבים כי יפסיקו לתמוך בפלטפורמות של מוזילה והתנגדות פומבית של רבים מעובדי הארגון למינוי, כ-72 אלף איש חתמו על עצומה הקוראת למוזילה לתבוע מאייך להצהיר באופן חד משמעי על תמיכתו בנישואי גייז, או לפטר אותו. לדברי אייך, הוא אינו מעוניין לשנות את עמדתו בתגובה ללחץ, ולא חושב שזה יהיה מועיל לאינטגריטי שלו או של מוזילה.

אייך בן ה-53, שעבד כמהנדס תוכנה ומנהל בסיליקון גרפיקס ונטסקייפ ואחראי להמצאת שפת ג'ווהסקריפט, נמנה על מייסדי מוזילה וכיהן בעבר כסמנכ"ל הטכנולוגיה של הארגון, וניהל את צוותי המהנדסים שאחראים על תחומי המוצר והפלטפורמה במוזילה. מינוי למנכ"ל הארגון הוכרז ב-24 במרץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ל8, מה הקשר בין תנועה גזענית לבין התנגדות לחוק מסויים?
אתה לא מצליח להבדיל? בוא ואעזור לך: אם עומד לעלות להצבעה חוק איסור לשחיטה כשרה, ומאן דהו תורם לקמפיין התומך בחוק, האם הוא אנטישמי? האם הוא בהכרח צמחוני? אולי בכלל הוא קרוב למפלגת השלטון ורוצה להפגין את תמיכתו בחוקים שהיא מקדמת? מה בכלל אתה יודע? התנגדות לחוק בהצבע במדינה דמוקרטית היא חלק לגיטימי מהדמוקרטיה, תמיכה באירגון גזעני מוצהר-אינה חוקית ברוב המדינות הדמוקרטיות. אם הוא היה תורם לאירגון רדיפת הומוסקסואלים אולי היה משהו בדוגמה שלך. בקיצור-תחזור לארון, גדול עליך קצת העולם בחוץ.
גילי  |  03.04.14
9.
הצביעות של חלק מהמגיבים זועקת לשמיים!
אם היה תורם לארגון אנטישמי או ניאו-נאצי הייתם מתייחסים אליו בכזו סלחנות?? מה זה כבר ארגון אנטישמי? בסך הכל לא מסמפט יהודים... כל אדם זכאי להחזיק בדעותיו ולבטא אותן... ממש לא מצדיק את ההתקפה הלא פרופורציונלית עליו. צבועים אחד אחד פה!
אחד  |  02.04.14
7.
אלימות איננה דרך טובה לשנות דעות.
תראו, אני הומו. כמובן שאני תומך בנישואי גייז. אבל אם הדרך לשם עוברת דרך קמפיין של איומים והשתקת כל המתנגדים - אז לא, תודה. אני לא מעוניין. אני רוצה לחיות בחברה פלורליסטית, שיש בה מקום למגוון דעות, חברה שפותרת את חילוקי הדעות שלה באמצעות דיון תרבותי, ולא באמצעות חרמות ורדיפות אישיות.
אורן  |  02.04.14
6.
הקץ להומוקרטיה!!
ההומואים מעודדים סחר בילדים. מפיצים שמועה שאין טבע ושפי הטבעת הוא מסלול דו כיווני. ולכן הכול הולך. עכשיו הם גם מנסים לקבוע מי מתאים לתפקידים בכירים במשק. על פיהם (ועל התחת) הכול יישק. די הומו עצוב, די הומו מסכן חזור לארון שלך ונעל הדלת עליך ועל זה שמעליך או מתחתיך. תפסיק לנסות להכתיב לנו איך לחיות. תנו לבריאים בגופם ובנפשם לנהל את המדינה.
הומופוב , הומולנד  |  02.04.14
לכל התגובות