אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה תנקום בארה"ב על חסימת כספים בג'יי.פי מורגן צילום: אימג'בנק, Gettyimages

רוסיה תנקום בארה"ב על חסימת כספים בג'יי.פי מורגן

משרד החוץ הרוסי טען שהבנק האמריקאי "עשה שירות דוב" לוושינגטון כשמנע העברה בנקאית של השגרירות בקזחסטן, ומאיים לחבל בפעילות של דיפלומטים אמריקאים. סכום ההעברה שעוררה את התקרית: 5,000 דולר

02.04.2014, 22:00 | שירות כלכליסט

רוסיה הודיעה כי תנקוט צעדים נגד דיפלומטים אמריקאים בתגובה לחסימת העברה בנקאית בבנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס.

ענק הבנקאות האמריקאי מנע העברת כספים משגרירות רוסיה באסטנה, בירת קזחסטן, לחברת ביטוח בשם סוגז שנמצאת בבעלות חלקית של בנק רוסייה - אחד הבנקים הרוסיים שעליהם הטילה ארה"ב סנקציות בחודש שעבר. "פייננשל טיימס" ציטט גורם המעורה בפרטי המקרה, שטען כי ההעברה הבנקאית שנחסמה היתה בסכום קטן יחסית של פחות מ־5,000 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת השבוע הודיע משרד החוץ הרוסי ש"אם המערכת הפיננסית האמריקאית חושבת שכך היא תרוויח נקודות בעיני הבית הלבן, אז היא בהחלט הולכת רחוק מדי". כמו כן, ההצהרה שפרסם המשרד כללה איום ולפיו "וושינגטון חייבת להבין, כל פעילות עוינת נגד משלחות דיפלומטיות רוסיות לא רק מפרה את החוק הבינלאומי, אלא גם תוביל לצעדים מצדנו, שיפגעו בפעילות של הדיפלומטים האמריקאים ברוסיה".

 , צילום: Guoguo12 צילום: Guoguo12  , צילום: Guoguo12

משרד החוץ הרוסי גם ציין כי "ג'יי.פי מורגן עשה שירות דוב לממשל האמריקאי".

ג'יי.פי מורגן הוא הבנק האמריקאי הגדול ביותר לפי היקף נכסים. עם זאת פעילותו ברוסיה היא מצומצמת יחסית, והמדינה מדורגת במקום ה־18 בין המדינות שבהן הוא פועל מבחינת היקף הנכסים שלו שם — כ־700 מיליון דולר. היקף ההלוואות של ג'יי.פי מורגן ברוסיה הוא 4.7 מיליארד דולר. לשם השוואה, לג'יי.פי מורגן פעילות בהיקף דומה בשבדיה ובספרד, כלכלות קטנות יותר מזו של רוסיה.

בענק הבנקאות האמריקאי מסרו בתגובה להודעת משרד החוץ הרוסי כי "ככל המוסדות הפיננסיים האמריקאיים, גם אנחנו נתונים לדרישות רגולטוריות. אנחנו נמשיך למלא אחר הקווים המנחים של הממשל בהטמעת הסנקציות שהוא הטיל לאחרונה".

ולדימיר פוטין, צילום: בלומברג ולדימיר פוטין | צילום: בלומברג ולדימיר פוטין, צילום: בלומברג

חסימת ההעברה הבנקאית שביצע ג'יי.פי מורגן בקזחסטן מגיעה לאחר שב־2011 הודיע הבנק על הפסקה של מרבית השירותים שהוא מעניק למשלחות דיפלומטיות. הבנק נימק את ההחלטה בכך שעלויות אבטחת הפעילות הבנקאית הקשורה בתחום זה הן גבוהות מדי, מכיוון שחשבונות הבנק של שגרירויות וקונסוליות עלולות לשמש ארגוני טרור וארגוני פשיעה להלבנת כספים.

ב־2012 הטיל הממשל האמריקאי קנס חסר תקדים של 1.9 מיליארד דולר על הבנק הבריטי HSBC, מכיוון שזה לא מנע שימוש בחשבונות שהתנהלו בו להלבנת כספים של קרטלי סמים מקסיקניים. ג'יי. פי מורגן אינו המוסד הפיננסי האמריקאי הגדול הראשון שכבר יישם את ההנחיות החדשות שהגיעו מוושינגטון. בחודש שעבר הודיעו חברות האשראי ויזה ומסטרקארד כי הן יפסיקו לשרת את לקוחות הבנק הרוסי SMP, מכיוון שחלק מבעלי המניות שלו נמצאים ברשימת האישים שעליהם הטיל הממשל האמריקאי סנקציות. בסופו של דבר חזרו בהן שתי חברות האשראי והן ממשיכות לשרת את לקוחות הבנק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ל-2
הכלכלה של ארה"ב היא סתם בלון נפוח. טריליוני דולרים שמגיעים בעיקר מהסקטור הפיננסי של מניות, הלוואות, נגזרות וביטוחים. ארה"ב הוציאה את כל היצוא שלה לסין - היא כמעט ולא מייצרת כלום בקנב מידה גדול במיוחד חוץ מתירס מהונדס גנטית לפרות(ולאנשים הדפוקים שמוכנים לאכול את הרעל הזה), תרופות וכמובן נשאר לה מכוניות, בשר ועוד כמה דברים בעיקר בשביל הצבא. אם תוציא את כל הכסף שמורווח על ידי ספקולציות בשוק ההון אתה תיראה כלכלה חלשה, רקובה מהיסוד שמחזיקה מעל המים רק בזכות המדינות הפראייריות כמו סין, יפן, אנגליה, ישראל ועוד מדינות שמחזיקות חלק מהרזרבות שלהן בדולרים, וזה רק בגלל שנפט וגז נמכרים היום רק בדולרים. אבל - רוסיה, סין, ברזיל,הודו ודרום אפריקה כבר חתמו חוזי מסחר חדשים ללא דולרים ואני מאוד מקווה ששאר המדינות ילכו בעקבותיהם ויזרקו את הדולרים שיש להם כרזרבות לשוק ורסקו את ארה"ב - הסרטן של העולם שרצחים מאות אלי אנשים בשם הדולר שלהם שלא מגובה אפילו באוויר.
דימה , קריות  |  09.04.14
2.
ל-1, ומי יסמוך על המילה של פוטין?
איזה כוח פיננסי רוסיה יכולה להעמיד מול היכולת הפיננסית של ארה"ב? רוסיה מבחינה כלכלית היא גמד ליד ארה"ב. קיצר, האירופאים בטוח לא ישתפו פעולה. כנ"ל הודו ואוסטרליה. ואם אלה לא ישתפו פעולה אז סין בטוח לא תצתרף. אז מי נשאר? ברית הארצות המסכנות שתחת שלטון רוסיה?
מיכאל , ראש פינה  |  06.04.14