אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוראה חדשה לבנקים בני"ע: הציגו ללקוח את המחיר שאחרים משלמים צילום: מיקי אלון

הוראה חדשה לבנקים בני"ע: הציגו ללקוח את המחיר שאחרים משלמים

ההמלצה מגיעה לאחר שבפיקוח על הבנקים זיהו פער גדול בין מחיר העמלה הרשמית שמציגים הבנקים בתעריפון לבין המחיר שנגבה בפועל. ההוראה אשר תחול על יחידים ועסקים קטנים, תיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2015

03.04.2014, 14:35 | תומר ורון

בנק ישראל פרסם היום (ה') הוראה חדשה לבנקים שמטרתה להגביר את השקיפות בגביית עמלות ניירות ערך ותוכל להראות ללקוח כמה הוא משלם ביחס ללקוחות זהים אליו בהיקף הפעילות. 

קראו עוד בכלכליסט

ההמלצה מגיעה לאחר שבפיקוח על הבנקים זיהו פער גדול בין מחיר העמלה הרשמית שמציגים הבנקים בתעריפון לבין המחיר שנגבה בפועל – פער שנוצר כתוצאה מיכולת המיקוח של הלקוח. ההוראה החדשה תחייב את הבנקים להציג ללקוחות המחויבים בעמלות על פעולות בניירות ערך מידע השוואתי על שיעורי העמלות ששילמו לקוחות אחרים של הבנק שמחזיקים תיק ניירות ערך בגודל דומה. ההוראה אשר תחול על יחידים ועסקים קטנים, תיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2015 אז יציגו הבנקים מידע על החציון השני של 2014.

ההוראה החדשה היא חלק מיישום המלצות הצוות להגברת התחרות במערכת הבנקאית ובבנק ישראל מציינים כי הוראה זו תאפשר ללקוח לקבל החלטה מושכלת באשר לעלות השירות וכמו כן היא תעודד את התחרותיות בין הבנקים.

דודו זקן, צילום: מיקי נועם אלון, צביקה טישלר דודו זקן | צילום: מיקי נועם אלון, צביקה טישלר דודו זקן, צילום: מיקי נועם אלון, צביקה טישלר

המידע ההשוואתי יוצג במסגרת הדיווח החצי שנתי ללקוח, לצד מידע מפורט על עמלות קניה, מכירה ופדיון של ניירות ערך, ועמלת דמי ניהול פיקדון ניירות ערך, בהן חויב הלקוח בפועל. הבנק יחויב גם לפרסם את המידע ההשוואתי באתר האינטרנט וזאת בכדי שלקוח יוכל להשוות את עלות השירות בין הבנקים השונים. אופן הצגת הנתונים יהיה אחיד, והוא יתבסס על נתונים שהתקבלו במהלך תקופה של ששה חודשים (ינואר – יוני, יולי – דצמבר).

"מטרתו של צעד זה, היא להגביר את השקיפות של התאגידים הבנקאיים כלפי לקוחותיהם", ציין המפקח על הבנקים, דודו זקן עם פרסום ההוראה. "שקיפות מחירים זו עשויה אף היא לתרום להגברת התחרות ולשפר את כוח המיקוח של הלקוחות, בעיקר משקי הבית והעסקים הקטנים, כלפי התאגידים הבנקאיים בתחום פעילות זה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות