אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרוגמן: רפורמת הבריאות של אובמה ניצחה, לרפובליקנים אין מענה צילום: בלומברג

קרוגמן: רפורמת הבריאות של אובמה ניצחה, לרפובליקנים אין מענה

הכלכלן משבח את תוכנית הבריאות של אובמה, שרשמה "קאמבק מזהיר", לאחר שהביקוש אליה גבר ועבר את ה-7 מיליון נרשמים. לדבריו: "הסיבה שהרפובליקנים לא מצליחים למצוא לה תחליף היא פשוט משום שקיימים בה כל המרכיבים החיוניים לביטוח בריאות"

05.04.2014, 15:20 | שירות כלכליסט

"תוכנית הבריאות של אובמה - אובמהקר - עשתה קאמבק מזהיר לאחר ההתחלה הכושלת". כך כותב פול קרוגמן בטורו בניו יורק טיימס.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי קרוגמן, "לקראת סיום ההרשמה לתוכנית ב-31 במרץ חל גאות בביקוש באתרי האינטרנט שנפתחו לצורך הרשמות לתוכנית. מספר הנרשמים מזמן עבר את רף ה-7 מיליון שנחשב בתחילה כלא ישים.

"מתנגדיה של התוכנית סבורים שלנתון זה משמעות רבה. כמובן שקשה למצוא הרבה מהם שיאמרו כי 7.1 מליון נרשמים הוא הישג כביר לרפורמה של אובמה - רובם מאמינים כי מדובר במרמה ובהטעיה. הם סברו כי לרפורמה אין סיכוי להצליח ועתה כשנתבדו אין להם מושג כיצד לפעול".

ברק אובמה. לדברי קרוגמן, תוכנית הבריאות שלו מכילה את כל המרכיבים החיוניים, צילום: אי פי איי ברק אובמה. לדברי קרוגמן, תוכנית הבריאות שלו מכילה את כל המרכיבים החיוניים | צילום: אי פי איי ברק אובמה. לדברי קרוגמן, תוכנית הבריאות שלו מכילה את כל המרכיבים החיוניים, צילום: אי פי איי

עם זאת כותב קרוגמן, "אולם יש מתומכי הרפורמה הטוענים כי יש להימנע מלייחס לנתונים משמעות רבה מידי. מבחינה טכנית הם צודקים - מספר הנרשמים לא מעיד על האופן שבו תצא הרפורמה לפועל וייתכן שלמרות הזינוק במספר הנרשמים עוד יתגלו בעיות רבות. אולם נראה שמרוב עצים הם לא רואים את היער.

"חשוב להבין כי תוכנית אובמהקר היא מנגנון מורכב להשגת מטרה פשוטה. הסיכון הגדול ביותר מאז ומתמיד היה שהמנגנון ייכשל בשל מורכבותו הרבה. כעת נראה כי הדבר לא עומד לקרות. הענקת ביטוח בריאות להמונים אינו דבר מורכב כלל ועיקר. יש ממשלות רבות המעניקות ליחידים תוכניות ביטוח בריאות. לארה"ב עצמה יש את 'מדיקייר' - ביטוח בריאות לאוכלוסייה המבוגרת ואלמלא מכשלות פוליטיות, הרחבתה של תוכנית זו לכלל האוכלוסייה הייתה טכנית קלה לביצוע. אולם כוחם הגדול של תאגידי הביטוח וכן 170 מיליון עובדים הזוכים לביטוח כחלק מתנאי העסקתם ואין להם רצון לעבור לתוכנית אחרת מחייבים את הרפורמה לעבור דרך מבטחים פרטיים ולקבל אופי של תוסף לתוכנית ביטוח קיימת.

"הרפורמה לא מורכבת"

"הרפורמה עצמה לא מורכבת וניתן להבינה תוך דקות מספר. הסיבה שהרפובליקנים לא מצליחים למצוא לה תחליף היא פשוט משום שקיימים בה כל המרכיבים החיוניים לביטוח בריאות. אולם במקום לשלוח לנרשמים מכתב פשוט המאשר את הצטרפותם, נאלצו הללו להירשם באתר, לבחור מבין כמה אופציות מבוססות חישובים כאלו ואחרים ועוד כהנה וכהנה משימות כדי להירשם, ובדרך נתקלים באינסוף מכשולים. הרפובליקנים נתלו במכשולים טכניים אלו והפכו אותם לעילה לפסילתה של התוכנית כולה.

"כעת נראה בבירור שהרפורמה יכולה להשיג את מטרתה ושהדמוקרטים יכולים לזקוף לזכותם ניצחון פוליטי רב משמעות. הם השתיתו מנגנון העוזר למיליוני אמריקאים ולרפובליקנים אין מענה.

"כמובן שעוד ארוכה הדרך ואפשר לסמוך על התקשורת שתעניק סיקור נרחב וסנסציוני לכל תקלה קטנה ככל שתהיה. אבל אני אומר לדמוקרטים - צאו לחגוג והרגישו חופשי לצחוק על הרפובליקנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
קודם הפכו את ארה"ב
למדינת עולם 3 כושית-מוסלמית-היספנית כדי שיהיה רוב אוטוטמי למפלגה המרקסיסטית בה תומך קרוגמן, ואז מתפארים בכך שאותם קולוניאליסטים כושים-מוסלמים-היספנים מתנפלים על כל דבר שהמימשל מחלק להם בחינם או במחיר מגוחך כדי לקנות את הקולות שלהם. פעם מחלקים להם טלפונים ניידים ופעם מזון ופעם דיור וכעת בריאות ובפעם הבאה יהיו דברים אחרים. העיקר שהתיאוקרטיה הקומוניסטית תמשיך לשלוט גם במחיר קיומה של ארה"ב או אירופה או ישראל. וכל ההטבות האלה,מגיעות כמובן ממיסים שמוטלים על הלבנים. פוליטיקת גזע כזו,כמו שמתנהלת בארה"ב ואירופה,אני לא זוכר מאז תום מלחה"ע ה 2.
אאא  |  07.04.14
3.
קרוגמן התבזה הפעם 100%
קרוגמן בדר"כ מדבר שטויות, אבל הפעם התעלה על עצמו. אובמהקר זו סחיטה באיומים - שמעלה מאוד את העלויות ומדרדרת את השירות לאדם העובד לטובת הבנקאים=בעלי חברות הביטוח הרפואי, ולטובת החי-זרים הפולשים מהעולם השלישי, כדי להפוך את אמריקה לרפובליקת בננות. זהו ה'שינוי' של אובמה ושולחיו - סופה של הציביליזציה.
אובמהקר זו סחיטה באיומים , קרקע המציאות  |  05.04.14
לכל התגובות