אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שותפות לווייתן מבהירות: אין שינוי באומדני נפח הגז במאגר

שותפות לווייתן מבהירות: אין שינוי באומדני נפח הגז במאגר

זאת בניגוד לפרסומים הבוקר בתקשורת, בהם נרמז כי נפח הגז קטן ב-5%-10% מכפי שדווח על ידי השותפות. בכיר במשרד האנרגיה דחה גם הוא את הפרסומים

06.04.2014, 09:13 | ליאור גוטמן
החברות שמחזיקות בשותפות לוויתן, שהן דלק אנרגיה, אבנר ורציו, טוענות הבוקר (א') שאין שום שינוי מבחינתן באומדי נפח הגז ששוכן במאגר לוויתן. בשעות הקרובות צפויות החברות לפרסם הודעה הבהרה לבורסה בעניין זה - לאחר שפרסומים שונים בתקשורת רמזו כי נפח הגז השוכן במאגר נמוך ב-5%-10% מהנפח הקיים בפועל. על פי דיווחי החברות לבורסה, המאגר מכיל כ-535 מיליארד מ"ק גז טבעי (בהסתברות הכי טובה, P2).  

מקור הדיווחים בעבודה מקבילה שמבצע משרד האנרגיה לגבי נפח מאגרי הגז שהתגלו מול חופי ישראל. עד היום הסתמך משרד האנרגיה על דיווחי החברות עצמן, ולאחרונה הוא שכר את שירותיה של חברת הייעוץ האמריקאית IHS כדי לאמוד עצמאית את נפח המאגרים. משק האנרגיה הישראלי אינו זר לחברת IHS ולפני כעשור טענה החברה שמיסוי גבוה על מאגרי הגז ישבית את פעילויות החיפושים באזור. כך או כך, מבדיקת "כלכליסט" עולה שחברת IHS כבר ניתחה את מאגרי "תמר", "תנין" ו"כריש", שם היא הגיעה לתוצאות שאינן בהכרח זהות לדיווחי החברות.

מאגר לוויתן, צילום: אלעד גרשגורן מאגר לוויתן | צילום: אלעד גרשגורן מאגר לוויתן, צילום: אלעד גרשגורן

כך למשל, מאגר "תמר" התגלה כבעל נפח זהה לדיווחי החברות השונות, זאת מבלי להתחשב במאגר הלווין שלו, "תמר SW", שהגדיל את נפחו בכ-7%. לגבי מאגר "כריש", בדיקות ראשוניות של חברת IHS גילו שנפח הגז שקיים שם גדול ממה שדיווחו החברות השונות בעד 5%, ואילו נפח הגז שקיים במאגר "תנין" קטן בכ-3% ממה שדיווחו החברות. לגבי לוויתן טרם נערכה בדיקה, ובשל ההפרשים שהתגלו מנסה החברה להבין את המתודולוגיה של אימות נפח המאגרים שנעשה עד היום על ידי חברת NASI ההולנדית.

בכיר במשרד האנרגיה הגיב בתדהמה לפרסום היום בבוקר ואמר ש"אין שום מספר. מדובר בניתוח ראשוני בלבד". יצוין שהערכות בענף מייחסות למאגר לוויתן נפח שעשוי להגיד ל-22 עד 24 טריליון רגל מעוקב (TCF), זאת לעומת נפח ידוע של 19 טריליון רגל כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות