אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוזר מגיע לישיבת הממשלה: יציג את תוכנית "מפת הדרכים" צילום: עמית שעל

האוזר מגיע לישיבת הממשלה: יציג את תוכנית "מפת הדרכים"

יו"ר הרשות הוזמן על ידי ראש הממשלה לסקור את המהלכים אותם הוא מוביל ברשות ולהציג את המודל בפני משרדים אחרים ובפני השרים

06.04.2014, 09:41 | רחלי בינדמן ורוני זינגר
יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, יקיים היום סקירה מיוחדת בישיבת הממשלה השבועית של תוכנית "מפת הדרכים" של רשות ניירות ערך ושל תכנית ההקלות הרגולטוריות שיזמה רשות ניירות ערך. האוזר הוזמן על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לסקור את המהלכים אותם הוא מוביל ברשות על מנת להציג את המודל בפני משרדים אחרים ובפני השרים. בימים אלו מגבש מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר את תוכנית ראש הממשלה לצמצום הרגולציה בישראל והמודל אותו גיבשו ברשות ניירות ערך יובא כדוגמא לתוכנית לטיוב רגולציה המושתתת על עקרונות של הפחתת בירוקרטיה ויצירת ודאות.  

קראו עוד בכלכליסט

האוזר יסקור את הגורמים שהובילו לגידול בהיקף הרגולציה על שוק ההון, בין היתר כתוצאה מהמשבר שהחל בשנת 2008 ותופעות בעייתיות שונות שנצפו בו וחייבו מענה רגולטורי. בין הגורמים ניתן לציין את משבר אג"ח (שהוביל ל"תספורות"), תגמול בכירים מופרז וריכוזיות.

בחודש ספטמבר 2012 פרסמה רשות ניירות ערך את תוכניתה "מפת הדרכים" - תכנית אסטרטגית רב- שנתית, המבוססת על שלושה נדבכים: רגולציה, הקלות ברגולציה ופיתוח שוק.

בישיבת הממשלה היום תערך סקירה של תכנית ההקלות ברגולציה שיזמה הרשות. לשם הכנת התכנית ביצעה הרשות בחינה רוחבית המקיפה את מרבית התחומים המפוקחים על-ידה, במטרה לאתר רגולציה המטילה נטל עודף על הגורמים המפוקחים, ולבחון הצעות לצמצומה. התכלית היתה לזהות הקלות בראיית הגורמים המפוקחים, תוך שמירת עניינו של ציבור המשקיעים. תהליך הבחינה כלל בדיקה ביקורתית של הוראות הדין השונות ומפגשים רבים עם פעילים בשוק במטרה לשמוע הערותיהם והשגותיהם באשר לרגולציה הקיימת.

התוצר הראשוני של בחינה זו היה מתווה הקלות שפורסם על-ידי הרשות להערות הציבור. מתווה זה כלל עשרות הקלות הנשקלות על-ידי הרשות. לצד כל הקלה פורטו בקצרה השיקולים לבחינתה, וכן מתכונת היישום הנגזרת. לאחר קבלת הערות הציבור ועיבודן, החלה העבודה על סדרת ההקלות הראשונה. ביחס לכל אחת מההקלות בוצע תהליך מקיף שכלל בדרך כלל הכנת טיוטת דבר חקיקה, קבלת הערות ציבור, עיבוד ועריכת התאמות בדבר החקיקה, העברת נוסח חקיקה למשרדי הממשלה הרלבנטיים, ולאחר אישורם - העברתם לדיון ואישור בכנסת.

נכון למועד זה נמצאת סדרת ההקלות הראשונה על שולחנה של הכנסת, אשר החלה באישור ההקלות, וסדרת ההקלות השנייה נמצאת בשלבים שונים של הערות הציבור. האוזר הדגיש את החשיבות שיש בקידום מהיר של תכנית ההקלות, לצד יוזמות רבות של הרשות להוסיף הסדרה ופיקוח מקום בו הם חסרים, וליצור תשתיות לפיתוח שוק ההון והגברת הפעילות בו.

עמיר פרץ , צילום: אוראל כהן עמיר פרץ | צילום: אוראל כהן עמיר פרץ , צילום: אוראל כהן

אחרי האוזר, פרץ

לאחר סקירתו של האוזר, ידבר השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ (התנועה) שיציג את התוכנית שלו להפחתת הרגולציה במשרדו. לפי התוכנית שתובא לאישור הממשלה, בעלי עסקים יקבלו היתר בטווחי זמן ידועים מראש שתקפים לשבע שנים, במקום לטווחי זמן קצרים יותר - של שנה או שלוש שנים - כפי שנהוג כיום ובכך תינתן להם ודאות רבה יותר לגבי פעילות העסק.

במקום לפעול מול מספר גופים ולקבל מספר היתרים שונים, דבר הגוזל זמן רב ומשאבים, המשרד יעניק רישיון ירוק אחד הכולל את מרבית ההיתרים הסביבתיים. אם עד היום היה על כל בעל מפעל להשיג: אישור נציג המשרד להגנת הסביבה לרישיון עסק, היתר פליטה לאוויר, היתר רעלים, אישור לסילוק פסולת מסוכנת, היתר הזרמה לים או הטלה לים וכל אחד מהם תקף למשך זמן אחר, עובדה המחייבת בעלי עסקים לחזור ולקבל כל אחד מהאישורים מגורמים שונים במשרד ובטווחי זמן שונים - הרי שכאמור כעת, מרבית ההיתרים יאוחדו לאישור אחד שיהיה תקף לזמן ארוך יותר וקבוע.

כמו כן. המשרד יעמיק את הפיקוח על מפעלים גדולים שפוטנציאל הזיהום מהם רב יותר. העבודה על ״הרישוי הירוק״ ארכה כשנה בין משרד הגנת הסביבה למשרד הכלכלה, הארגונים הסביבתיים ומנכ״ל התאחדות התעשיינים. עם אישור הממשלה את התוכנית קדם המשרד להגנת הסביבה את התוכנת להסדרת המהלך באמצעות שורה של תיקוני חקיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות