אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ווינדוס XP: הגבעות הירוקות שמסרבות למות צילום מסך: Windows

ווינדוס XP: הגבעות הירוקות שמסרבות למות

ביום שלישי תפסיק מיקרוסופט את התמיכה בווינדוס XP שעדיין מותקנת על יותר מרבע מהמחשבים בעולם. מומחי אבטחה מזהירים מפני חגיגה של האקרים, אך למרות זאת הציבור לא ממהר לנטוש את מערכת ההפעלה בת ה-12

06.04.2014, 11:55 | עומר כביר

השמועות על מותה הן מוקדמות מדי. למרות גילה המתקדם, אף שמחרתיים מיקרוסופט תנתק אותה מהמכשירים, מערכת ההפעלה הוותיקה ווינדוס XP לא הולכת לעולמה.

קראו עוד בכלכליסט

מי שהיא עדיין אחת משתי מערכות ההפעלה הפופולריות ביותר בעולם למחשבים אישיים תמשיך להיות בשימוש בארגונים, במכשירי קצה כמו כספומטים או קופות רושמות, ובבתים פרטיים רבים עוד זמן רב אחרי שענקית התוכנה תפסיק את התמיכה הרשמית בה ב-8 באפריל. גם בגיל 12.5, עבור משתמשים רבים לווינדוס XP אין תחליף, ועבור האקרים הקשר המתמשך הזה מסתמן כהזדמנות פז.

מערכת ההפעלה שיצאה לשוק באוקטובר 2001 היא כיום מערכת הפעלה יציבה ומוכרת, שמספקת עבור משתמשים וארגונים רבים מענה לכל הצרכים החשובים. ווינדוס XP אינה מהפכנית כמו ווינדוס 3.11 או ווינדוס 95, ולא ניסתה לשנות את פני המחשוב האישי כמו ווינדוס 8, אך עבור רוב המשתמשים זה כלל לא חשוב. זוהי מערכת הפעלה אמינה, שבשל הבשלות שלה כבר לא קורסת ברגעים החשובים ולכן אין זה פלא שימים לפני מותה היא מחזיקה, לפי נתונים של חברת Netmarketshare, נתח של 28% משוק המחשבים האישיים.

המספר הוא למעשה גבוה יותר, כי נתוני חברת המדידה כוללים רק מחשבים שמחוברים לאינטרנט, בעוד XP מותקנת על מחשבים רבים נטולי גישה לרשת חיצונית כמו קופות רושמות או מסופי מידע ארגוניים. על פי נתונים אחרים, נתח השוק שלה אף עלה בין ינואר לפברואר ב-0.78%.

עם כאלו מספרים, אין פלא שהפסקת התמיכה הצפויה מעוררת דאגות רבות בקרב אנשי מיקרוסופט ובעיקר בקרב מומחי אבטחה. המשמעות העיקרית של המהלך היא שענקית התוכנה תפסיק לשחרר עדכוני אבטחה למערכת ההפעלה (טלאים), וכל פרצה חדשה שתתגלה תשאיר לכאורה את המשתמשים בה חשופים לפגיעות מצד האקרים.

האקרים ומומחים עדיין מאתרים כשלי אבטחה

ווינדוס XP היוותה שינוי אסטרטגיה משמעותי עבור מיקרוסופט, מעין אתחול לכל מערכות ההפעלה של החברה שקדמו לה: זו היתה מערכת ההפעלה הראשונה לשוק הביתי שהבסיס שלה לא היה מערכת ההפעלה הוותיקה דוס, ועם השקתה ביטלה מיקרוסופט את ליין מערכות ההפעלה הנפרד לארגונים. למרות ממשק המשתמש הצבעוני וההתחלה הרעועה, במשך השנים ולאחר כמה עדכונים הפכה ווינדוס XP למערכת ההפעלה הפופולרית בשוק, שנחשבת בעיני רבים כמערכת ההפעלה הטובה ביותר שמיקרוסופט הפיצה מאז ומעולם.

"אף שהעבודה על XP החלה לפני 15 שנה בערך, עדיין מאתרים בה כשלי אבטחת מידע קריטיים שטופלו עד עכשיו על ידי מיקרוסופט", אמר ל"כלכליסט" דיוויד ממן, סמנכ"ל טכנולוגיות בחברת אבטחת המידע GreenSQL. "גורמים עוינים עדיין סוחרים בפריצות חדשות, שוק שעכשיו רק יעלה הילוך. הרבה האקרים שומרים בצד הרבה פרצות קריטיות ומאוד מסוכנות ליום הזה".

הסיכון העיקרי, אמר ממן, יהיה בעיקר בקרב משתמשים פרטיים: "במדינות מתפתחות המון מחשבים מריצים ווינדוס XP והתוקפים יחגגו יותר. אם אני אגלה פרצה חדשה ואכתוב נוזקה שמנצלת אותה, יכול להיות שאצליח להדביק מאות אלפי מחשבים. מרגע שמפסיקה התמיכה ואין עדכוני אבטחה יותר, הולכת להיות חגיגה והמשתמשים הפרטיים יהיו קורבן משמעותי".

עם זאת, ממן סבור שדווקא מערכות כמו כספומטים יהיו הרבה פחות חשופות לפרצה. "אנשים קפצו וצעקו, 'כל הכספומטים פריצים, הכל פריץ'", הוא אומר. "לכספומטים למעשה אין ממשק גישה מקוון ולא ניתן לפרוץ אליהם כל כך מהר. אם אתה יושב בתוך הרשת של הבנק ויש לך גישה, יש סיכוי שתוכל לפרוץ לכספומט, אבל הסיכוי הזה די קטן מלכתחילה. אי אפשר לנצל את זה כל כך בקלות".

ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, צילום: בלומברג ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט | צילום: בלומברג ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, צילום: בלומברג

גם ארגונים גדולים עם שירות תמיכה פנימי נרחב לא צפויים לסבול מחשיפה משמעותית, לפחות לא בשלב המיידי, שכן אנשי התמיכה שלהם יוכלו לספק פתרונות חלופיים להפסקת עדכוני האבטחה כמו פיירוול או תוכנת אנטי־וירוס ותוכנות אבטחה אחרות; אם כי גם שם בעתיד היותר רחוק לא תהיה ברירה אלא לעדכן למערכת הפעלה מתקדמת יותר.

משתמשים פרטיים יכולים לנקוט צעדים דומים. "נכון להיום צריך לדאוג לפתרונות אבטחה בסיסיים כמו פיירוול או אנטי וירוס מתקדם", אומר ממן. "אין הגנה של 100% ואפילו לא של 90%, אבל זה ללא ספק יוריד את הסיכון להתקפות על תחנת העבודה. עם זאת, בשלב המאוחר יותר לא תהיה ברירה אלא לשדרג". ומבחינת מיקרוסופט, השלב הזה לא יכול להגיע מוקדם מדי. זו הסיבה שבארה"ב מציעה החברה הנחה של 100 דולר על מגוון דגמים של מחשבי ווינדוס 8, בתוספת 90 יום של תמיכה חינמית ושירות העברת מידע מהמחשב הישן לחדש ללא תשלום. בישראל לא מציעה החברה מבצע דומה, אך עדיין מעודדת משתמשים לשדרג את מערכת ההפעלה או לקנות מחשב חדש.

מיקרוסופט מעבירה משתמשים לווינדוס 8

מבחינת מיקרוסופט הפסקת התמיכה היא מהלך מתבקש. המשך התמיכה במערכת הפעלה ישנה מהווה הוצאה מיותרת, ולחברה עדיף להעביר את המשתמשים למערכת מתקדמת יותר - רצוי ווינדוס 8, שם היא יכולה למכור להם גם שירותים נוספים באמצעות חנות האפליקציות שלה. אבל להערכת מומחים, מספר המשתמשים הגדול עדיין בווינדוס XP, לצד סיכוני האבטחה המשמעותיים, יכולים לאלץ את מיקרוסופט לשנות את המהלך הנוכחי שלה. במקרה של פרצת אבטחה משמעותית, ייתכן שלמיקרוסופט לא תהיה ברירה והיא תיאלץ להציע שדרוג בחינם או במחיר נמוך משמעותית, ובמקרה קיצוני במיוחד אפילו לחדש את עדכוני האבטחה, ולו באופן זמני.

כך או כך, למרות הפסקת התמיכה ווינדוס XP לא צפויה להיעלם מחיינו כל כך מהר. יותר מדי משתמשים וארגונים התרגלו אליה ויתקשו להיפרד ממנה, ואם מיקרוסופט רוצה להעביר אותם למערכת הפעלה מתקדמת יותר היא צריכה לעבוד קשה מאוד. מנגד, יכול להיות שהאקר נחוש אחד עם נוזקה מסוכנת מספיק כבר יעשה בשבילה את העבודה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
ל22- אל תנסה לצאת חכם בצירופי מילים כמו
"מיטב כספו" כי אתה לא. מייקרוסופט יכולה מאוד להפסיק את העדכונים גם כי זה כתוב בתנאי השימוש שלה וגם כי אין חוק שמחייב אותה לעשות זאת. בנוסף, מה שהיא עושה טוב לכולם לפחות לדעתי כי אנשים בסופו של דבר יוציאו יותר כסף על תיקונים ושידרוגי חומרה או זמן מאשר על החלפה יחסית זולה לאפילו WINDOWS 7.
09.04.14
לכל התגובות