אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה בוחן גיוס אג"ח של 700 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

תשובה בוחן גיוס אג"ח של 700 מיליון שקל

שנתיים אחרי הסדר החוב בדלק נדל"ן, אלעד גרופ של יצחק תשובה מנהלת מגעים לגיוס חוב פרטי. המוסדיים מעוניינים להשקיע בנכסים של תשובה בארה"ב אך דורשים ביטחונות נוספים

07.04.2014, 06:54 | גולן חזני

שנתיים אחרי הסדר החוב בדלק נדל"ן, יצחק תשובה חוזר ומנסה לגייס מאות מיליוני שקלים בשוק ההון הישראלי. ל"כלכליסט" נודע כי אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן הפרטית של תשובה בצפון אמריקה, מנהלת מגעים מול שניים או שלושה גופים מוסדיים גדולים לגיוס אג"ח פרטיות בהיקף של 200 מיליון דולר (כ־700 מיליון שקל).

קראו עוד בכלכליסט

מצגות לגופים גדולים

 

אלעד גרופ שמנוהלת על ידי אודי ארז, קיימה מצגות בפני חברות ביטוח ובתי השקעות גדולים במטרה לגייס את הסכום שמיועד בחלקו למיחזור חוב ובחלקו לפיתוח פרויקטים חדשים של הקבוצה בארה"ב. זהו גיוס גדול של יצחק תשובה בשוק ההון מאז הגיע להסדר חוב בדלק נדל"ן לפני שנתיים, הסדר שבו אמנם גייס תשובה הון אישי להזרמת מזומן למחזיקי האג"ח אבל סיים אותו בתספורת של קרוב ל־1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח.

המחזיקים שגו באותו הסדר קשות כשוויתרו על נכסים בלונדון שדלק נדל"ן הציעה להם, ולאחרונה מכרה את הנכס העיקרי, פרויקט בקינגהאם תמורת כמיליארד שקל. בשנה שעברה אמנם גייסה דלק אנרגיה סכום קטן של עשרות מיליוני שקלים בהרחבת סדרת אג"ח, אולם דלק ארה"ב היא חברה פרטית בבעלות מלאה של תשובה שפועלת בתחום הנדל"ן.

בשוק ההון עוקבים אחר המהלך במטרה לבחון אם הגופים המוסדיים יחזרו להעניק הלוואות לטייקון שנשאר בעל שליטה בחברה העיקרית שלו ושביצע תספורת גדולה, ומבקש לחזור לגייס בשוק. תשובה מציע למוסדיים ריבית שקלית של 7% וביטחונות בדמות קרקע של החברה, אולם המוסדיים לא מתלהבים וטוענים כי שווי הקרקע נמוך משמעותית מהיקף ההלוואה. נציגי החברה ממשיכים לנהל מגעים מול המוסדיים במטרה לבצע את סגירת הגיוס במהלך הרבעון השני של 2014.

אלעד גרופ גייסה ביוני 2007 אג"ח בישראל בהיקף של 1.46 מיליארד שקל, תוך שהיא מנצלת את הגאות בשוק האשראי החוץ־בנקאי. האג"ח נסחרות בפלטפורמת רצף המוסדיים. בשנים האחרונות רכשה אלעד בחזרה חלק גדול מהחוב, ולאחר תשלום שהיא אמורה לבצע ביוני הקרוב היא תשלים פירעון אג"ח בהיקף של כ־200 מיליון דולר. עם זאת, בכוונת החברה לבצע את הגיוס המתוכנן עוד לפני התשלום שלאחריו תישאר עם חוב של 250 מיליון דולר. אלעד גרופ ביצעה בשנה האחרונה שתי עסקאות גדולות. בראשונה רכשה אלעד עם דונה יו פיבלס מידי עיריית ניו יורק את בניין 346 Broadway שממוקם בשכונת טרייבקה תמורת כ־200 מיליון דולר. בכוונת השותפים להפוך את הבניין שבו פועל כיום בית משפט לפרויקט מגורי יוקרה.

תשובה. יישאר עם חוב של 250 מיליון דולר אחרי הגיוס, צילום: אוראל כהן תשובה. יישאר עם חוב של 250 מיליון דולר אחרי הגיוס | צילום: אוראל כהן תשובה. יישאר עם חוב של 250 מיליון דולר אחרי הגיוס, צילום: אוראל כהן

 

רווחים והפסדים בארה"ב

 

קודם לכן רכשה אלעד מגרש תמורת 170 מיליון דולר, בשותפות עם קבוצת סילברסטיין פרופרטיס ‏(Silverstein Properties‏) שבבעלות לארי סילברסטיין מקבוצת ההשקעות האמריקאית The Carlyle Group. על המגרש יוקם הפרויקט ריוורסייד סנטר ‏(Riverside Center‏) במערב מנהטן בהשקעה כוללת של 650 מיליון דולר.

אלעד גרופ גם מחזיקה (100%) באלעד קנדה, שאותה מחקה מהמסחר ב־2012. בדצמבר 2012 מכרה אלעד את חלקה בפרויקט מלון פלאזה בניו יורק תמורת 440 מיליון דולר לסהרה ההודית, מכירה שהותירה בידיה רווח של 220 מיליון דולר. עסקה פחות מלהיבה היתה רכישה בשותפות עם אי.די.בי של קרקע בלאס וגאס תמורת 620 מיליון דולר שירדו לטמיון. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

64 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

61.
מישהו נפל על הראש ?
איך יתכן שתשובה שלקח מכולנו כ"כ הרבה כסף, מעז ומבקש שנכניס ידנו לכיסנו ונלווה לו שוב ? הוא יודע משהו שאנחנו ומנהלי המוסדיים לא יודעים. הוא יודע שכולם מטומטמים. שוב יקחו את כספנו וישקיעו אצל האיש שלקח מאיתנו מליארד וחצי שקל !!! איך היינו אומרים אם היה עסק שלנו, קודם שיחזיר את הכסף שחייב לנו ואחר כך נדבר. טוב, את הכסף הוא לא יחזיר. אני תובע מכל המוסדיים וגם מהפרטיים לא לתת לאיש הזה שקל שחוק אחד. זה מה שנאמר, לאן אבדה הבושה ???
חכם ציון , מרכז  |  07.04.14
60.
תשובה
מעניין כמה מטומטמים יכולים להיות הגאונים בעלי "המוח היהודי" שמוכנים להלוות לתשובה אפילו אגורה שחוקה אחת, חייבת להיות לכך סיבה או שהם נגועים בשכלם או שהחמדנות טרפה את שכלם או מה שנותר ממנו. אם קצת כבוד עצמי ובלי חמדנות חולנית אין להלוות לתשובה אפילו אגורה אחת, אם הוא כל כך מוכשר כפי שטוענים שיעשה עסקים עם כספו האישי הוא, לאחרונה פרסם המגזין פורבס והעריך את הונו במעל שני מליארד, אז בבקשה תשתמש בכספך האישי.
דג , חו''ל  |  07.04.14
לכל התגובות