אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משרד הבריאות פוגע בתחרות בשוק התרופות" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

"משרד הבריאות פוגע בתחרות בשוק התרופות"

סופר־פארם וניו־פארם עתרו לבג"ץ נגד נוהל שקבע משרד הבריאות, שימנע גישה למרשמים אלקטרוניים מבתי מרקחת שאין להם הסדר עם קופות החולים

07.04.2014, 06:55 | אורנה יפת

הנוהל שמגבש משרד הבריאות ויאפשר גישה למרשמים אלקטרוניים רק לבתי מרקחת שלהם הסדר עם קופות החולים יפגע בתחרות בשוק התרופות ויחזק את בתי המרקחת של קופות החולים - כך טוענות סופר־פארם וניו־פארם בעתירה לבג"ץ שהגישו נגד משרד הבריאות.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה, שאליה הצטרפה גם הסתדרות הרוקחים המאגדת 550 בתי מרקחת פרטיים, הוגשה חודשיים לפני כניסתו לתוקף של הנוהל. העותרים מבקשים מבג"ץ לחייב את המשרד ואת קופות החולים לאפשר גם לבתי מרקחת שאין להם הסדר עם הקופות לכבד מרשמים אלקטרוניים מטעמן. עוד דורשים העותרים לבטל את הנוהל שבו נפלו לטענתן פגמים.

שרת הבריאות, יעל גרמן. "נלמד את העתירה", צילום: עמית שעל שרת הבריאות, יעל גרמן. "נלמד את העתירה" | צילום: עמית שעל שרת הבריאות, יעל גרמן. "נלמד את העתירה", צילום: עמית שעל

רישום אלקטרוני מאפשר לרופא לנפק מרשמים שמופיעים במאגר ממוחשב, ללא צורך במרשם מודפס. השיטה טובה לחולים כרוניים, וחוסכת להם את הצורך להגיע בכל פעם לרופא כדי לחדש את המרשם. השיטה מיושמת בעיקר על ידי הכללית, אך גם בקופות חולים אחרות. כפי שנחשף ב"כלכליסט" ביולי 2013, רשות ההגבלים העסקיים החלה לבדוק אם קופות החולים מנצלות את המרשמים האלקטרוניים כדי לחסום בתי מרקחת פרטיים שאינם מצויים בהסדר עמן. הרשות נכנסה לתמונה לאחר שמשרד הבריאות פרסם טיוטת נוהל, שבה נקבע כי רק בתי מרקחת שלהם הסדר עם הקופות יוכלו לקבל גישה למאגר הממוחשב שבו מצויים המרשמים.

מי שאמורים להיפגע מהנוהל הם בעיקר בתי המרקחת הפרטיים, שלהם אין הסדר עם קופות החולים. פגיעה נוספת צפויה ברשתות הפארם הגדולות. מתוך 200 בתי מרקחת שמפעילה סופר־פארם רק 90 נמצאים בהסדר עם קופת חולים כללית, ומתוך 71 בתי מרקחת שמפעילה ניו פארם ל־32 בלבד קיים הסדר עם הקופה. לטענת העותרים, הנוהל עלול להוציא מהשוק בתי מרקחת שאינם מצויים בהסדר עם קופות החולים, וכן יפגע בזכות המבוטחים לממש את המרשם שבידיהם בבית מרקחת לפי בחירתם. "ללא כל נימוק או הצדקה עניינית הפך הנוהל שנועד לשרת את טובת מבוטחי קופות החולים לנוהל המשרת אך ורק את טובת קופות החולים", נטען בעתירה.

העתירה חושפת כי ברשת ניו־פארם נרשמה ירידה של 22% במכירת תרופות מרשם בהשוואה לתקופה שקדמה להנפקת מרשמים אלקטרוניים על ידי קופת חולים כללית. לגבי סופר־פארם צוין כי "ישנה ירידה משמעותית בהיקף המכירות של עשרות תכשירים, שאין באפשרות המבוטחים לרכוש ללא הצגת מרשם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד יקבל את העתירה, ילמד אותה ויגיב בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות