אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך תיראה 2014? מספר החברות שפרסמו הערת עסק חי עלה ב־2013 צילם: אוראל כהן

איך תיראה 2014? מספר החברות שפרסמו הערת עסק חי עלה ב־2013

שיעור החברות שמפרסמות הערת עסק חי בדו"ח הכספי שלהן מטפס מאז 2008 ולא עוצר. מנתונים שאספה חברת BDI עולה כי מתוך 584 החברות הבורסאיות שפרסמו דו"חותיהן לשנת 2013, ל־69 נרשמה הערת עסק חי

07.04.2014, 08:41 | גיל קליאן

בשבוע שעבר חל המועד האחרון להגשת הדו"ח כספי השנתי ו־584 גופים הגישו את הסיכום הפיננסי שלהם לשנת 2013, שנחתמה בעונת דו"חות חיובית. האכזבות שארבו למשקיעים, כמו ההפסד הגבוה מהצפוי שרשמה החברה לישראל, היו מעטות יחסית. חברות הביטוח הפתיעו לטובה עם רווחים גדולים מהחזוי בעיקר נוכח ניצול טוב של המגמה החיובית בשוק ההון, וחברות עוגן — כמו הבנקים, אלביט מערכות וטבע — המשיכו במגמה העסקית שלהן ולא סיפקו דרמות לבעלי המניות.

לדברי טרנס קלינגמן, מנהל מחלקת המחקר sell side בפסגות, הצמיחה המתונה במשק מספקת לחברות הגדולות סביבה עסקית רגועה ויציבה יחסית. "כך קל יותר לצפות מראש את התוצאות", אמר ל"כלכליסט". "החברות הגדולות לא יוצאות להרפתקאות בדמות השקעות חדשות בגלל אי־הוודאות הרגולטורית, והמשק לא צומח בקצב מהיר. אם המשק היה חם, היו נרשמים דיווחים על עלייה במכירות ואולי משם היתה מגיחה ההפתעה, אך זה לא קרה".

קלינגמן מעריך כי דווקא עונת הדו"חות הבאה, של הרבעון הראשון של שנת 2014, עלולה להפתיע לרעה. זאת בעיקר לאור ניצני הנתונים על ירידה בצריכה, כמו הירידה במכירות הרשתות הקמעונאיות. "מגזר האופנה עשוי להציג תוצאות חלשות בגלל החורף החם והעלאת המכסים, וגם במכירות בסופרים חלה ירידה ואין תחזיות ורודות. עם זאת, השוק כבר מבין זאת ומביא את הדברים בחשבון לקראת העונה הבאה".

למרות התחושה הכללית בשוק, שלפיה עונת הדו"חות השנתיים שיקפה יציבות עם מגמה מעט חיובית עבור החברות בבורסת ת"א, מנתוני BDI שהגיעו ל"כלכליסט" עולה תמונה הפוכה. שיעור החברות שפרסמו בעונה האחרונה הערת עסק חי בדו"ח הכספי שלהן נמצא בעלייה רציפה מאז שנת 2008, ולעת עתה לא עוצר. המשמעות היא שיש הרבה יותר חברות לא יציבות בבורסה שלגביהן עומד חשש רציני, וסביר כי לא יוכלו להמשיך ולהתקיים ולעמוד בהתחייבויותיהן בשנה הקרובה.

מתוך 584 החברות שפרסמו דו"חות שנתיים לשנת 2013, 69 חברות — 11.8% — כללו הערת עסק חי מטעם רואי החשבון שלהן, כך על פי נתוני BDI. 20–30 חברות טרם פרסמו דו"חות מלאים לשנת 2013, ואמורות להיקנס על כך על ידי רשות ני"ע. ב־BDI מעריכים כי בתום הדיווחים הנותרים דו"חותיהן של עשר חברות נוספות יכללו הערת עסק חי. כך צפוי שיעור החברות הכולל בעלי הערת עסק להסתכם ב־13%.

טרנס קלינגמן, צילם: אוראל כהן טרנס קלינגמן | צילם: אוראל כהן טרנס קלינגמן, צילם: אוראל כהן

לגבי הערת עסק חי יש יוצאות מן הכלל — חברות ביומד, שעבורן היא אינה מהווה סמן כלכלי מדאיג. הסיבה היא שלחברות האלה מודל עסקי של מו"פ בלבד, והן אינן מייצרות הכנסות ולפיכך — גם לא רווח. כשמדובר בחברה המייצרת אך ורק הפסדים, היא תלויה בהמשך הזרמות הון של בעלי המניות כדי להמשיך ולשרוד, ולכן בדו"חותיה תמיד תתנוסס הערת עסק חי.

נתוני BDI מדאיגים משום שהם מייצגים בעיקר חברות בעלות פעילות כלכלית "אמיתית". בחברה הסבירו כי מרבית החברות בעלות הערות עסק ב־2013 היו חברות אחזקה ונדל"ן, וכן הופיעו ברשימה לא מעט חברות תעשייה. עם החברות נמנות סקורפיו של בני שטיינמץ, פטרוכימיים, חברת הנדל"ן אדרי אל, חברת הטכנולוגיה לענף משאבי האנוש ג'ובוקיט ואי.די.בי אחזקות ופתוח. בסקיילקס דווקא הוסר איום העסק החי בדוחות 2013, אך בחברה אחרת של בעל השליטה אילן בן דב, סאני, ההערה עדיין קיימת.

הסיבה: מחיקת חברות מהמסחר והנפקות חדשות

הבדיקה של BDI מגיעה עד 2008 ומציגה מגמת עלייה רציפה בהערות עסק חי בדו"חות הכספיים, הרבעוניים והשנתיים. הסיבה טמונה, בין היתר, במחיקת חברות מהמסחר, לרוב חברות נטולות הערה שכזו, וכן מהנפקות חדשות של חברות שמצריכות הערות עסק חי בדו"חותיהן, כמו אותן חברות ביומד המטות את הנתונים.

"בשש השנים האחרונות ניכרת עלייה מדאיגה של פי שלושה בשיעור החברות הכוללות הערת עסק חי בדו"חותיהן", ציינה תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת BDICOFACE, "ב־2008 זה הסתכם ב־4% מהחברות בבורסה, וכיום השיעור מגיע לכמעט 12%. 2008 היתה שנת משבר בכלכלה העולמית, שהובילה לבעיות תזרים ומימון קשות בקרב חברות ישראליות בבורסה, ומאז הן עדיין מתמודדות עם השלכות המשבר על עסקיהן. שיעור החברות עם הערת עסק חי גדל גם לאור ירידה חדה במספר החברות המדווחות בבורסה. 771 חברות פרסמו בדו"חות 2008, ואילו בדו"חות 2013 נכללות 584 חברות בלבד — ירידה של כמעט רבע".

 

רואי החשבון שלפו את התותחים הכבדים

הערת עסק חי היא אזהרה ברורה ומיידית של רואי החשבון של החברה לגבי חשש ממשי לקריסתה בעתיד הקרוב. זהו תמרור אזהרה חמור ביותר שחברה יכולה לקבל מרואי החשבון המבקרים שלה.

רואי החשבון יכולים להסתפק בהפניית תשומת הלב של קורא הדו"חות לנתונים שנתפסים בעיניהם בעייתיים. ב־BDI ציינו כי גם הפניה זו לסעיף מסוים נמצא במגמת עלייה, אך לא ציינו נתון מדויק. מידע זה עשוי לספק תחזית לגבי כמות החברות שאולי יצטרפו לרשימת החברות בעלות הערת עסק חי בעונה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות