אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

חזק, מהר ולא אלגנטי

הגיע הזמן לאמצעים חריגים הנהוגים במצבי חירום כדי להכפיל במהירות את היצע הדירות בישראל. דברים של מו"ל כלכליסט בוועידת הנדל"ן 2014

08.04.2014, 09:26 | יואל אסתרון
האם משבר הדיור הוא "אסון לאומי" המחייב את הממשלה לנקוט באמצעים מיוחדים, חריגים, כמו אלה הנהוגים במצבי חירום אצלנו, או בדומה להכרזה נשיאותית על "אזור אסון" בארצות הברית?

מי שחושב שההגדרה "אסון לאומי" היא מוגזמת לא מדבר כנראה עם הישראלים הצעירים שהתמלאו בשנים האחרונות בייאוש מהסיכוי שלהם למצוא דירה במחיר סביר. בחודשים האחרונים פרסמנו ב"כלכליסט" עוד סדרה של ראיונות מעיקים עם זוגות צעירים שעובדים ומתפרנסים לא רע, שרוצים לחיות בארץ הזו, לבנות ולהיבנות בה. הם לא חולמים על המגדל של אהוד ברק או על האחוזה של אילן בן דב, והם לא רוצים לחיות בברלין או בניו יורק. חלום הדירה, או ליתר דיוק סיוט הדירה הורג אותם. וכנציג של דור ההורים אני יכול להעיד, הסיוט רובץ גם עלינו.

יש אסונות שניחתים משמיים. הוריקן אכזרי או צונאמי קטלני יכולים להפוך עשרות אלפי בני אדם לחסרי בית בתוך שעות. אסון הדיור הישראלי הוא מעשי ידי אדם. יש לו מספר סידורי. 3973. החלטת הממשלה על "צעדים ליישום יעדי האוכלוסייה" באוגוסט 2008: "משרדי הממשלה לא ייזמו תכניות חדשות שמטרתן שינוי יעוד של קרקע... במחוז המרכז בשנים 2009 עד 2012".

הכוונות היו טובות. פיזור אוכלוסיה לפריפריה. הסיסמאות המוכרות לעייפה. אבל הישראלים הצביעו ברגליים – גם ב-2009 הם העדיפו להגר למרכזי התעסוקה והגדילו את הביקוש ביחד עם הקטנת ההיצע שחוללה החלטה 3973 האומללה. לא צריך תואר בכלכלה בשביל להבין מה קורה כשההיצע מצטמק והביקוש גדל. כשסטנלי פישר, האיש והמיתוס, הוריד את הרבית ושפך למדורה את השקלים הזולים שלו, קיבלנו את הוריקן המחירים שלא נרגע עד היום, וקיבלנו עוד ועוד ישראלים בלי בית ובלי סיכוי.

  

יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט. "אי אפשר להמשיך ולהשתמש בהחלטה שבוטלה כבר ב-2010 כתירוץ להצדקת המחדלים של 2014", צילום: ענר גרין יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט. "אי אפשר להמשיך ולהשתמש בהחלטה שבוטלה כבר ב-2010 כתירוץ להצדקת המחדלים של 2014" | צילום: ענר גרין יואל אסתרון, מו"ל כלכליסט. "אי אפשר להמשיך ולהשתמש בהחלטה שבוטלה כבר ב-2010 כתירוץ להצדקת המחדלים של 2014", צילום: ענר גרין

למה אני חוזר ל-3973? כדי לומר שנמאס כבר מהתירוץ הזה. ההחלטה המטומטמת הזו בוטלה כבר בשלהי 2010. נערי האוצר של אז כבר מזמן עושים לביתם. אריאל אטיאס כבר יותר משנה באופוזיציה. יובל שטייניץ עבר לאסטרטגיה או-מה-שלא-יהיה-השם של המשרד המיותר שלו. אי אפשר להמשיך ולהשתמש בהחלטה שבוטלה כבר ב-2010 כתירוץ להצדקת המחדלים של 2014.

שרי האוצר, השיכון והפנים של 2014 הם האורחים המרכזיים שלנו היום, אז נדבר בנימוס. נדבר חלש: רבותי השרים, כמה זמן עוד תאשימו את שטייניץ ואטיאס ואלי ישי? כמה זמן תזכירו את מחדלי הממשלות הקודמות? כמה זמן עוד תדברו על החסמים המתסכלים של הבירוקרטיה? כמה זמן תתלוננו על ראשי הערים?

זה נכון שכל אחד מכם בא ממפלגה אחרת, עם אג'נדה משלה, אבל השנים חולפות והילדים ההומלסים שלנו ממשיכים לשלם שכר דירה מנופח, וגם אנחנו לא נעשים צעירים יותר. תקראו לי נאיבי, חולם חלומות, הזוי – אני מצפה שאתם תשתפו פעולה כדי להכפיל את ההיצע, בקצב מסחרר, במיוחד באזורי הביקוש. הגיע הזמן למשילות הזו שאתם אוהבים לדבר עליה, בוודאי אם מקבלים את ההגדרה של "אסון לאומי" המחייב אמצעים של מצבי חירום.

לכן, אם פקיד עקשן חושב שהוא מנהל את המדינה – תראו לו את הדלת. אם וועדה מקומית מעדיפה לאכול בורקס במקום לשחרר קרקע – תפזרו אותה או תעקפו אותה. אם ראש עירייה מעדיף תעודה מאונסקו על פני התושבים שלו, יש לכם אמצעים למרר את חייו. אתם אחראים. אם לא תעשו את זה חזק, מהר ולא אלגנטי – נעשה כמיטב יכולתנו להחליף אתכם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
למה הממשלה לא בונה דירות זולות
מה הבעיה? הממשלה צריכה לבנות אלפי בתים בנות חדר שתיים או שלוש ולהשכיר למעוטי יכולת בחמש מאות שקל לחדר ואז זה ירסן את כל הקפיטליסטים שהפכו אותנו לעבדים . אזרחים פיקחו עיניים ולא לשלם שכר דירה מופרז והממשלה חייבת להתחיל כבר לבנות!!!! נכון שזה יועיל?????? אני לא מבין איך הממשלה לא מרגישה שהאזרחים הופכים להיות הומלסים מדי יום לדעתי ישראל בסכנה לאומית גדולה !בטח לפוליטיקאים ולשרים זה לא איכפת כי הם לא נכללים בסוגיה זאת
משה , שכונת ארגזים  |  22.04.14
10.
כל מילה בסלע
פשטו את עורנו, אין לנו חיים כבר.. כל הזמן לנדוד בין דירה לדירה עם ילדים כמו מסכנים שמרוויחים 19 אלף שח בחודש נטו!!... סך הכל לא נולדנו בשנה הנכונה. אני מאחל לכל המשקיעים החזירים שחלק גדול מזה באשמתם להפסיד את כל מה שהרוויחו ולמכור מהר את הדירה שלהם בגלל כל העוול שאני והמשפחה שלי עברנו.
אני , צפון  |  08.04.14
לכל התגובות