אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת הנדל"ן

לפיד לקבלנים: "תמכרו את הדירות שלכם עכשיו, כי ב-2015 המחירים יירדו"

שר האוצר הכריז בוועידת הנדל"ן השנתית של 'כלכליסט' כי מחירי הדירות יירדו בשנה הבאה: "ההחלטה הגדולה היא לא המע"מ אפס ולא המחיר מטרה, אלא הפסקת מקסום הרווחים על הקרקעות"

08.04.2014, 09:46 | עמרי מילמן

"מחירי הדיור עומדים לרדת. הם עומדים לרדת, מפני שנדל"ן הוא שוק של ציפיות. זה לא מופיע בשום גיליון אקסל, אבל ציפיות הן הדבר שהכי משפיע על השוק", כך פתח את דבריו שר האוצר, יאיר לפיד, בוועידת הנדל"ן השנתית של "כלכליסט" שנערכת היום (ג') בתל אביב. 

קראו עוד בכלכליסט

"הטענה נגד תוכנית המע"מ, כי היא תעלה את הביקוש "אינה מחזיקה מים", הסביר השר. הביקוש לדירות בישראל קשיח".

לפיד המשיך: "קחו זוג צעיר, סטריאוטיפי ודווקא בגלל זה אמיתי: הבעל שירת בגבעתי ועובד בהיי-טק, האשה מורה בכיתות הנמוכות  -היא דור שני למורות, כי לאמא שלה קוראים ריקי כהן והיא גרה בחדרה. יש להם שני ילדים, בני שש ושלוש. אם הזוג הזה אומר לעצמו, 'אנחנו חייבים לקנות דירה כי המחירים הולכים לעלות' - המחירים יעלו. אם הזוג הזה אומר לעצמו – וזה מה שהוא אומר לעצמו בשבועות האחרונים – 'בואו נחכה קצת, נראה לנו שהמחירים מתחילים לרדת' – המחירים יירדו.

"מאז שפורסמה תוכנית המע"מ אפס, נשמעה שוב ושוב אותה טענה: זה יעלה את הביקוש. אתם מורידים את המחירים באופן מלאכותי, וזה ישלח עוד זוגות צעירים לקנות דירה. הטענה הזו לא מחזיקה מים בעולם האמיתי. הביקוש לדירות במדינת ישראל הוא כבר מזמן לא גמיש, הוא קשיח לגמרי. האם יש במדינת ישראל זוג צעיר אחד ממעמד הביניים שיש לו מספיק הון עצמי לקנות דירה, ולא הלך לקנות דירה? האם יש זוג אחד כזה, שהצליח לחצות את משוכת ההון העצמי למשכנתאות ואמר לעצמו, 'אני לא אקנה דירה, אני אשקיע את הכסף בבורסה, או שאני אשים אותו בתוכנית חסכון?'

לפיד. המדינה הפעם, לשם שינוי, מתכוונת ברצינות, צילום: ענר גרין לפיד. המדינה הפעם, לשם שינוי, מתכוונת ברצינות | צילום: ענר גרין לפיד. המדינה הפעם, לשם שינוי, מתכוונת ברצינות, צילום: ענר גרין

"ברור שלא. הם הלכו והם קנו דירה, כולם כאיש אחד. כי הם ידעו שהמחירים יעלו. ולא רק זה, הם הלכו וקנו דירה בידיעה ברורה שהם עושים עסקה גרועה. הם ידעו שהם קונים דירה יקרה מדי – פֶּר משכורת זו הכי יקרה בעולם המערבי, לא באיזור שהם רצו, לא בתנאים שהם רצו, ומה שהכי גרוע – הם הרגישו, בצדק, מרומים בידי המדינה שלהם. הם שנאו כל רגע, הם יצאו בגלל זה לרחובות בקיץ 2011, והם המשיכו לקנות את הדירות הלא נכונות במחיר הלא נכון".

לפיד דיבר על עליית המחירים כשיטה שבה כולם הרוויחו מלבד רוכשי הדירות: "משנת 2009 עד שנת 2013 - ארבע שנים - מחירי הדיור עלו ב-64%. זו לא עליית מחירים, זו לא התייקרות, זו שיטה. זו שיטה שבה כולם הרוויחו כסף – המדינה, היזמים, הקבלנים, הספוקלנטים, רוכשי דירות ההשקעה - אבל היה לשיטה הזו גם מחיר. והמחיר הוא שדור שלם קרס לנגד עינינו. ולזה אנחנו עכשיו שמים סוף. כי הצעירים האלה לא מאמינים לדיבורים, אבל הם מאמינים לשורה התחתונה. ואם בשורה התחתונה במקום להרוויח מיליארדים על חשבונם, המדינה מחליטה להוסיף מיליארדים לחשבונם – אז הם יודעים שהמדינה הפעם, לשם שינוי, מתכוונת ברצינות, והמחירים באמת יירדו".

לפיד פנה אל הקבלנים ברמיזות עבות: "אם הם יודעים ומאמינים שהפעם המדינה מתכוונת ברצינות, יש להם אינטרס מובהק להוריד מחירים כבר עכשיו. גם מפני שהשוק נעצר בחריקת בלמים והם עלולים להיתקע עם הדירות שהם בנו כבר ועם התשלומים לבנקים, גם מפני שתוכניות כמו מחיר מטרה ומיסוי הדירות להשקעה יורידו את המחירים עוד יותר בהמשך. זו המשוואה החדשה: לקונים כדאי לחכות, כי המחירים יירדו. לקבלנים כדאי לתת הנחות, לפני שהמחירים יירדו עוד יותר. ואני אומר מפה לקבלנים, תמכרו. כי המחירים ב-2015 יהיו נמוכים יותר מ-2014. תמכרו, מפני שאנחנו מתכוונים ברצינות. כי ההחלטה הגדולה היא לא המע"מ אפס ולא המחיר מטרה, ההחלטה הגדולה היא להפסיק למקסם רווחים על הקרקעות. כי מי שאמר שהקרקעות 'שייכות למדינה', שכח כנראה מה זו מדינה. המדינה היא צעירים ממעמד הביניים, ששירתו בצבא, שמנסים להקים תא משפחתי – ולא חשוב מאיזה סוג, להט"בי, חד הורי, לכולם מגיעות אותן זכויות".

למה דווקא עכשיו להוריד מע"מ?

לפיד המשיך: "יצרנו תוכנית שהולכת לתוך כל המקומות הכואבים של המשבר, ובגלל זה במקום 8 משרדים שכל אחד מושך לכיוון שלו הוקם קבינט דיור מאוחד, שפועל עם תוכנית אסטרטגית מסודרת, שמחזק את כלי הביצוע הקיימים ומעמיד כלים אפקטיביים חדשים כולל כל המשאבים הדרושים. ובגלל שהקבינט פועל כבר שנה, הפתיעה אותי העובדה שבתוך הדיון הסוער והטעון על המע"מ, אף אחד לא שאל אותי את השאלה הראשונה שחשבתי שישאלו אותי: למה עכשיו? אם זה הצעד הנכון, למה לא עשיתם את זה לפני חצי שנה? התשובה היא שחיכינו עד לרגע שהיינו בטוחים שהצעדים האחרים שאנחנו נוקטים אכן מגדילים את היצע הדירות בישראל. והתשובה היא כן - בשנת 2013, לראשונה מזה זמן רב, בנו בישראל כ-42 אלף דירות. שזה יותר מהביקוש. אנחנו יודעים כבר שב-2014, ייבנו יותר דירות, וב-2015 עוד יותר. זוהי המגמה, ההיצע הולך וגדל, וככל שהוא יילך ויגדל המחירים יילכו ויירדו".

לפיד הדגיש את שיתוף הפעולה שלו עם גורמי ממשלה שונים: עם השר לפיתוח הנגב והגליל בתוכנית בעלות 110 מיליון שקל לדיור לצעירים בפריפריה, עם שר התחבורה תכנית לפיתוח כביש 38 בהשקעה של 850 מיליון  שקל שמטרתה לשחרר 10 אלף יחידות דיור, עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר שאיתו מקדם האוצר את פינוי מחנות צה"ל במרכז, לטובת פרוייקטים של דיור, וכן ההסכם הבילטארלי שמתקדם לקראת סגירה בימים אלה עם ממשלת סיןו"שיאפשר לנו להביא הנה מספר גדול של עובדי בניין סינים ברמה גבוהה שיעזרו להגדיל את קצב הבניה".

לסיום אמר לפיד: "היום אנחנו יושבים יחד, כל המשרדים, פותרים בעיות, מסירים חסמים, לא משאירים אף אבן לא הפוכה. זו הסיבה שהמחיר יירד. מפני שכל הגורמים האלה עובדים – בפעם הראשונה – כשהמטרה שלהם היא קודם כל הורדת מחירי הדיור לדור הקורס של מדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות