אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מכירת המניות באמבלייז בוצעה לפי מחיר הוגן. מדובר בניסיון ליצור סערה בכוס מים" צילום: גולן חזני

"מכירת המניות באמבלייז בוצעה לפי מחיר הוגן. מדובר בניסיון ליצור סערה בכוס מים"

נפתלי שני הגיב לבקשה לייצוגית שטוענת כי הוא וקרן פורטיסימו קיפחו את בעלי המניות בעת מכירת השליטה באמבלייז לאלכסנדר גרנובסקי

08.04.2014, 09:40 | זוהר שחר לוי

נפתלי שני, אחד מבעלי המניות המהותיים (14%) באמבלייז, הגיב לבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגדו ונגד קרן ההשקעות פורטיסימו (16%) בטענה כי קיפחו את בעלי המניות האחרים בעת מכירת השליטה באמבלייז לידי בי.ג'י.איי של אלכסנדר גרנובסקי. זה האחרון התכוון להשתמש בקופת המזמנים של אמבלייז להשתלטות על אי.די.בי. שני טוען באמצעות עוה"ד בעז בן צור ואלירם בקל כי מכירת מניותיו בוצעה לפי מחיר הוגן וכי לא שולמה במסגרת העסקה פרמיית שליטה חריגה.

מדובר "בניסיון ליצור סערה בכוס מים", נאמר בתגובה שאליה צורפה חוות דעת של פרופ' אשר בלס, ראש חברת הייעוץ והמחקר הכלכלי ERCG, הטוען כי חוות הדעת שהוגשה על ידי התובע מבוססת על מתודולוגיה שגויה ולוקה בטעויות חישוב קשות.

אלכסנדר גרנובסקי, צילום: אוראל כהן אלכסנדר גרנובסקי | צילום: אוראל כהן אלכסנדר גרנובסקי, צילום: אוראל כהן

הבקשה לאישור תובענה ייצוגית, על סכום של 13 מיליון שקל, שהוגשה באוקטובר האחרון על ידי בעלי מניות באמבלייז לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נוגעת למכירת השליטה בחברת פורמולה על ידי אמבלייז בסוף 2010 לידי החברה הפולנית אסקו תמורת 139 מיליון דולר. לפי התביעה, ממועד מכירת האחזקות בפורמולה, ועד למועד החתימה על הסכם מכירת השליטה באמבלייז לבי.ג'י.איי, עמדה יתרת המזומנים של אמבלייז על כ־150 מיליון דולר, אך הדירקטוריון לא טרח לחלק דיבידנדים לבעלי המניות. עם הסכם המכירה מול בי.ג'י.איי ניתנה למוכרים הטבה בדמות קבלת תמורה מרווחים עתידיים הצפויים מהליכים בענייני פטנטים שמנהלת אמבלייז. אך הטבה זו, כך נטען בבקשה, אינה ניתנת לחברי הקבוצה משום שעליהם להמשיך להיות בעלי מניות עד להכרעה בתביעות הפטנטים.

שני חולק על טענת התביעה, שלפיה יתר בעלי המניות באמבלייז, שלא נטלו חלק בעסקה, זכאים להשתתף כביכול בתמורה ששולמה לו. לדבריו, "עסקאות לרכישת ומכירת מניות בחברות ציבוריות, בין קונה מרצון לבין מוכר מרצון, הן עסקאות המתרחשות כעניין שביומיום. עסקאות לרכישת ומכירת מניות, ככל עסקת מכר אחרת, משפיעות על זכויות הצדדים להן, ואין בהן כדי לשנות את זכויות בעלי המניות האחרים בחברה. מאליו יובן, כי אין כל בסיס לטיעון שלפיו בעלי מניות אלה זכאים ליהנות מחלק מהתמורה ששולמה למוכרים. בדיוק כשם שהם לא נשאו בשעתו בעלויות רכישת המניות, כמו גם בהפסדים או בהוצאות שיכול שהאחזקה במניות הללו הסבה למוכרים".

שני מתייחס גם להקשר שבו הוגשה הבקשה, בסמוך למאבק השליטה באי.די.בי וטוען: "קשה להשתחרר מהרושם, כי בקשה זו באופן שבו נכתבה, ובעיתוי שבו הוגשה — נועדה להשיג מטרות 'לבר משפטיות'... דומה כי המבקש סבור היה שדי בעצם הגשתה על מנת שמאן דהוא ייאות לשלם לו סכום כלשהו על מנת להסיר את העניין כולו מעל סדר היום. יובהר, אם כן, למען הסר כל ספק — כזאת לא תהיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות