אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אורי אריאל בוועידת הנדל"ן: "ילדיי שואלים אותי אם לקנות דירה כעת, תשובתי היא לא"

שר השיכון אמר בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" כי "אני אומר לכם שוב שב-2014 המחירים ייבלמו וב-2015 יחלו לרדת. זה לא עגבניות שקונים במכולת. בתהליך ייצור הדירה יש לפחות 12 משרדי ממשלה. אין שום מוצר בשוק שמעורבים בו כ"כ הרבה גופים"

08.04.2014, 10:35 | עינת פז-פרנקל

"בוועידה הקודמת של 'כלכליסט' היתה ספקנות. אני אומר לכם שוב שב-2014 המחירים ייבלמו וב-2015 יחלו לרדת. אני עומד על המשפט הזה כבר חצי שנה. אתם והתקשורת תעקבו. יש חדשות, זה בסדר גמור. אבל באמת אתם יודעים טוב ממני שזו נושאת מטוסים, זו לא מכונית מרוץ שאפשר לסובב אותה מהר". כך פתח את דבריו שר השיכון אורי אריאל בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" בשיתוף בנק הפועלים וחברת שיכון הבינוי, היום בתל אביב. 

קראו עוד בכלכליסט

הוא הוסיף כי "השינוי הוא שאנו מביאים כ-3 מיליארד שקל לדיור - אם זה לא שינוי, אז תגידו מהו שינוי. יש לנו שתי תכניות – הטבת מעמ אפס ומחיר מטרה. אינני יודע מתי יהיה חוק מע"מ אפס. זה מצריך חקיקה ראשית, בכנסת זה יכול לקחת זמן ויהיו שינויים. הכנסת היא ריבונית. מה שכן בידנו ואינו מצריך חקיקה – מחיר מטרה, והתכנית מוכנה להתחיל בעוד שלושה חודשים. תבחנו אותנו. בעוד שלושה חודשים נשווק אלפי יחידות דיור. יש פה זמן המתנה. השוק מסתכל לאן הולכים, אבל אנחנו נמצאים בסריה שלמה של דיונים כדי לטייב את ההחלטות. חייבים להשפיע על שוק הדירה שנייה, על משפרי הדיור. לא נצליח אם לא נכניס אותם לתוך התכנית. זה מה שנעשה". 

שר השיכון נואם בוועידה, צילום: ענר גרין שר השיכון נואם בוועידה | צילום: ענר גרין שר השיכון נואם בוועידה, צילום: ענר גרין

הוא הודה לרוה"מ בנימין נתניהו על העבודה המשותפת "ועל מעורבותו. אני מודה לקרנית פלוג נגידת בנק ישראל שגם היא תומכת עם רוה"מ במחיר מטרה. יחד עם מע"מ 0% זה יביא לירידת מחירים. זו לא שאלה האם, זו שאלה כמה ומתי".

לגבי קניית דירה, אמר אריאל: "ילדיי שואלים אותי אם לקנות דירה כעת, תשובתי היא לא. אם יש בידכם להמתין – המתינו, אני אומר לכם. ואני חס וחלילה לא רוצה לפגוע ביזמים ובקבלנים. זו תקופת מעבר קשה, אבל זה ייתן לנו בשורות טובות בהמשך. כל זה בא על בסיס של יותר שיווק, הרבה יותר התחלות בנייה. הרבה יותר תכנון. אני הבטחתי לכם ואנחנו עומדים בכך. כל משרדי הממשלה והמינהל. תוכלו לבדוק בסוף השנה ותראו שיש עלייה בכל הפרמטרים מ-2013. מישהו רוצה שיהיה יותר? אני בעד. זה לא עגבניות שקונים במכולת. בתהליך ייצור הדירה יש לפחות 12 משרדי ממשלה. אין שום מוצר בשוק שמעורבים בו כ"כ הרבה גופים".

לדבריו, "יש יותר עבודה משותפת. מפלס האגו ירד והאכפתיות עלתה. המצב לא מספיק טוב אבל יש שיפור. אנחנו רוצים לקצר את תקופת האי וודאות. ייקח כמה חודשים – עוד חודשיים חוק מעמ יגיע לכנסת. לא נצליח לקצר פה. נשתדל לעבוד בצורה מהירה ואחראית".

עוד הבטיח אריאל כי "בשנים הקרובות יהיה יותר היצע דיור במרכז הארץ: בראשון לציון, יבנה, צריפין, תל אביב ולו. יהיו הקפים אחרים לגמרי של שיווקים במרכז הארץ, בראש העין, במודיעין ועוד. ראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן חידש את הסכמי הגג, מימי אריק שרון - 30 אלף יח"ד כרגע בהסכמי גג, ונגיע ל-100 אלף יח"ד. זה שינוי מאד משמעותי".

לדבריו, "יש מאמצים משותפים והבנה של ראשי הערים. לא תמיד הם רוצים לקלוט משפחות, הם מפסידים על תושבים. תעשייה ותיירות זה יותר משתלם להם. אך יש רצון טוב".

עוד צופה שר השיכון כי, "תהיה גם התחדשות עירונית: בתל אביב, בראשון לציון, בירושלים. אנחנו ניקח שכונות ותיקות ניתן מגורים מודרניים. אנחנו רוצים לפנות אנשים משיכונים ישנים, להרוס ולבנות. ניתן לזה דגש הולך וגובר. ביהוד יש עכשיו בתכנון 4,000 יחידות דיור בתוך העיר. זה יתרון גדול מאד".

בהיבט המדיני, אמר אריאל: "בממשלת ישראל הנוכחית יש הסכמה של 100% שמי שהכשיל את שיחות השלום זה הפלסטינים. גם ארה"ב אומרת שהכשלון הוא בגלל חוסר יכולת החלטה של הצד השני להגיד 'מדינה יהודית'. כך גם חושבים הארופאים, למרות שלא תמיד מבטאים זאת. אנחנו לא חייבים תמיד להאשים את עצמנו בכשלונות שעשו אחרים. הכשלון הזה רשום נטו על שמו של אבו מאזן שאינו מסוגל לקבל החלטות ולכן לצערי הוא לא פרטנר".

בתגובה לדברי שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור יאיר לפיד, שאמר הבוקר בוועידה שכל סוגי המשפחות יכללו בהטבות לדיור, כולל חד-מיניים, אמר אריאל: "אני לא אתמוך בחוק של ברית הזוגיות. האם אנחנו (לפיד ואני) זוג? כן, אנחנו החלקנו את כל המחלוקות הפוליטיות ויש כאלה בשפע. שמנו אותן בצד. בנושא השיכון, אנחנו עובדים ביחד. הזכות שלכם לבית היא החובה שלנו".

איך ישתלבו 2 התכניות

 

בחודש האחרון אישר קבינט הדיור של הממשלה, בו חברים בין השאר שרי השיכון והאוצר, שורה של החלטות שאמורות להוריד את מחירי הדירות בטווח הקצר, ובראשן מע"מ 0% ותכנית מחיר מטרה. לפיד מוביל את תכנית ההטבה לרוכשי דירות חדשות, במסגרתה ישלמו רוכשי דירה לראשונה מע"מ בשיעור 0%, במקום 18%, מה שעשוי להוריד את מחיר הדירה בעשרות ואף במאות אלפי שקלים. את תכנית מחיר מטרה מוביל אריאל, ובמסגרתה ישווקו דירות חדשות במחיר מפוקח. הקבלנים שייגשו למכרזים של המדינה יתחייבו מראש כי 80% מהדירות בפרויקט יימכרו לצרכנים במחירים הנמוכים ב־20% ממחירי השוק (לפי הגדרות שיקבע השמאי הממשלתי), ויתחרו ביניהם על המחיר שיציעו על הקרקע.

בינתיים, לא ברור כיצד יתיישבו ביחד שתי התכניות הללו, בעיקר נוכח שיווק של קרקעות לכ-100 אלף יחידות דיור בשלוש שנים במסגרת "הסכמי גג" עם רשויות מקומיות. ההסכמים מאפשרים לממן תשתיות ומבני ציבור, כבישים ומחלפים, בזמן שיווק יחידות הדיור. המימון לפיתוח מגיע למעשה מההכנסות של המדינה על הקרקע המשווקת לדיור.

כפי שנחשף השבוע ב"כלכליסט", אריאל מנסה לקדם את החלתה של תוכנית מחיר מטרה, שאמורה להוריד מחירי דירות חדשות ב־20% ממחיר השוק, גם על הסכמי הגג עם הרשויות המקומיות. ואילו לפיד מתנגד לרעיון, וצפוי לדרוש מרשות מקרקעי ישראל לשווק את הדירות לתוכנית מחיר מטרה בנפרד.

הסרת חסמי הפיתוח במסגרת הסכמי הגג אמורה לשחרר לשיווק אלפי דירות בעיר אחת בבת אחת, כך שהזינוק הפתאומי בהיצע יגביר את התחרות בין הקבלנים על כיסם של הרוכשים, ואמור להבטיח רמות מחירים נמוכות יותר.

במערכת הפוליטית יש מי שסבור שלפיד מעוניין להקשות על אריאל להוציא לפועל את תוכנית מחיר מטרה, המתחרה בתוכנית 0% מע"מ לרוכשי דירה ראשונה שאותה מקדם לפיד. זאת משום שקבינט הדיור קבע כי הן לא יוחלו על אותם פרויקטים — כלומר, לא יהיה כפל מבצעים. עם זאת, בסביבת שר האוצר טוענים כי מטרתו היא לא לעשות "חיים קלים" לרשות מקרקעי ישראל ולדרוש את שיווק הדירות במחיר מפוקח נוסף להסכמי הגג, כדי להגדיל עוד יותר את מלאי הדירות המוזלות.

במשרד השיכון מעוניינים לשווק דירות במסגרת מחיר מטרה באזורי ביקוש, היכן שקרקע ליחידת דיור עולה לפחות 150 אלף שקל. עם זאת, במתווה הכללי של התוכנית, שאושר בקבינט הדיור, כבר נקבע כי מתחמי הדיור הענקיים הצפויים להיבנות במקום מחנות צה"ל שיתפנו מאזור המרכז לא ייכללו בה, כמו גם פרויקטים שבהם פוטנציאל השיווק נמוך מ־500 יחידות דיור. בעקבות הסכמי הגג לשיווק מאה אלף יחידות דיור, אם גם הם לא ייכללו בתוכנית מחיר מטרה, מצבור הקרקעות המתוכננות לבניית מגורים שברשות המינהל יהיה קטן ואז עולה השאלה אילו קרקעות יוכלו במינהל להוציא בנוסף.

בשבועות הקרובים אמורים צוותים של משרדי הממשלה להכין את המתווה המדויק של תכנית מחיר מטרה, שאינה מצריכה חקיקה, וצוות נוסף מכין בימים אלה את תזכיר חוק מע"מ 0%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אחרי שאמרת מיד עם כניסתך לתפקיד
שמי שיש לו כסף שיקנה בין גדרה לחדרה, וכל השאר שיקנו בפריפריה הרחוקה, הפסקתי להאמין לך. המחירים לא הולכים לרדת, מחירים לא יורדים כי עושים ספקולציה פסיכולוגית בכנסים, כי מיד אחר כך הם מתחילים לעלות שוב, כמו שקרה בזמן המחאה החברתית. מחירים יורדים כשיש יד מכוונת ממשלתית שפועלת להורדתם על ידי מתן סובסידיות, הקצאת קרקעות בזול, קביעת עמידה ביעדים לקבלנים, מכרזים למחיר למשתכן, אישורי בניה לדירות קטנות, העלאת הריבית, הגבלת משקיעים ומתן עדיפות לדירה ראשונה לזוגות צעירים. מעשים בשטח מורידים מחירים, לא דיבורים.
08.04.14
לכל התגובות