אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנייה ירוקה - לא רק תקנות אלא גם יתרונות צילום: רמי זרנגר

בנייה ירוקה - לא רק תקנות אלא גם יתרונות

תקנות הבנייה הירוקה בישראל הפכו בשנים האחרונות לגורם מרכזי ומחייב בענף, אולם לצד החקיקה יש צורך בהגברת המודעות של היזמיות לתכנון בר-קיימא, שמספק גם רווח לצד רווחה

08.04.2014, 18:13 | דורית סדן

מאז שנת 2008, השנה שבה החליטה שיכון ובינוי נדל"ן לבנות את הפרויקטים שלה על פי תקן 5281 לבנייה ירוקה, עבר תחום הבנייה בישראל שינוי משמעותי. כיום, דומה שהתקן 5281 לבנייה ירוקה הפך מתקן נשכח לתקן מרכזי ומחייב. רשויות מקומיות רבות דורשות, כתנאי מחייב, עמידה בתקן הירוק.

בשנת 2013 אף הוחלט לאמץ את התקן בהדרגה בערים הגדולות בישראל (פורום ה-15). בהתאמה, יותר ויותר חברות קבלניות/יזמיות החליטו אף הן ליישם את התקן. אך שיכון בינוי נדל"ן לא מסתפקת ביישום התקן. החלטנו לקחת על עצמנו את תפקיד הגברת המודעות לחשיבות הבנייה הירוקה ואנו פועלים להסברה של משמעויות המגורים ב"דירה ירוקה", היתרונות וחשיבות העניין בכל פלטפורמות השיווק שלנו.

בנייה ירוקה בבית הספר מרום בראשון לציון, צילום: תומי הרפז בנייה ירוקה בבית הספר מרום בראשון לציון | צילום: תומי הרפז בנייה ירוקה בבית הספר מרום בראשון לציון, צילום: תומי הרפז

לאחר חמש שנים של עשייה ויישום התקן בפועל, למדנו כי הגורם המשמעותי ביותר להעלאת המודעות הם הדיירים, המתגוררים בדירות שבינינו על פי התקן לבנייה ירוקה, נהנים בחיי היומיום מיתרונות התקן, ויכולים להעיד על החיסכון בעלויות החשמל והמים, על איכות החיים ואף על הערך המוסף בערכה בערכן של הדירות.

על כל אלו מעיד, לדוגמה, פרויקט חלומות כרכור, שבו נבנו 15 בניינים בני שמונה עד תשע קומות סביב פארק מרכזי רחב, ו-11 מתוכם נבנו על פי התקן הירוק. בפרויקט ניכרת חוויית המגורים של התושבים ושביעות הרצון גבוהה מהמתחם ובפרט מאיכותן של הדירות שנבנו על פי התקן לבנייה ירוקה. בפרויקט זה אנחנו אף מקדמים מחקר, יחד עם המשרד להגנת הסביבה, לבחינת החיסכון בפועל בדירות שנבנו על פי התקן הירוק אל מול דירות "רגילות".

אנו מקווים כי חברות יזמיות נוספות יצעדו בנתיב שאנו מתווים ויישמו את התקן לבנייה ירוקה. אנו מאמינים שהעתיד נמצא בסביבה וכי יש לדאוג לדורות הבאים כבר כיום. יישום תקנים מתקדמים לבנייה, תכנון בר-קיימא ושיטות ביצוע מתקדמות יביאו לרווחה (ולרווח) ליזמים וגם לרוכשים, לתושבים ולקהילה.

הכותבת היא סמנכ"ל השיווק של שיכון ובינוי נדל"ן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות