אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טורקיה: גוגל נלחמת בצנזורה של ארדואן צילום: בלומברג

טורקיה: גוגל נלחמת בצנזורה של ארדואן

לאחר שחסימת יוטיוב במדינה הוגדרה כבלתי חוקית, החליטה ענקית החיפוש לצאת למתקפת נגד. החברה הגישה תלונה לבית המשפט החוקתי בטורקיה - במטרה לעצור את מאמצי הצנזורה

09.04.2014, 12:54 | נמרוד צוק
אחרי שבית משפט טורקי הורה לממשלה להפסיק לחסום את הגישה של משתמשים במדינה ליוטיוב, גוגל מרחיבה את המאבק המשפטי מול ממשלת טורקיה: החברה הגישה תלונה לבית המשפט החוקתי במדינה על החסימה וערערה גם על ההחלטה להסיר אותה, שהשאירה על כנה חלק מהצנזורה על השירות.

קראו עוד בכלכליסט

כחלק מהמאבק של ראש הממשלה ארדואן בחברות אינטרנט כמו טוויטר וגוגל, ששירותיהן משמשים לאחרונה את מתנגדיו שמאשימים אותו בשחיתות, חסם משרד התקשורת הטורקי את הגישה ליוטיוב ב-27 במרץ. האמתלה הרשמית היא דליפה של שיחות בטחוניות סודיות בנוגע למלחמה בסוריה שפורסמו באתר.

חוסם את גוגל, כדי להשתיק את מתנגדיו. ארדואן, צילום: בלומברג חוסם את גוגל, כדי להשתיק את מתנגדיו. ארדואן | צילום: בלומברג חוסם את גוגל, כדי להשתיק את מתנגדיו. ארדואן, צילום: בלומברג

גוגל הגיבה בהגשת תביעה, ובשבוע שעבר קבע בית משפט פלילי באנקרה שמדובר בפגיעה בזכויות אדם והורה לממשלה לבטל את החסימה, אבל התיר לה להמשיך לצנזר כ-15 סרטונים ספציפיים.

ארדואן סותם פיות

במקביל לעימות המשפטי עם גוגל ויוטיוב שבבעלותה, מתנהל מאבק נוסף של ממשלת טורקיה בטוויטר. בסוף החודש שעבר הוציא בית משפט מקומי צו מניעה שחייב את הממשלה להסיר את החסימה מהשירות, שבוע לאחר הפעלתה. חסימת השירות התבצעה בטענה כי משתמשי טוויטר משתמשים בפלטפורמה להפצת קישורים למאמרים ופוסטים המאשימים את ארדואן בשחיתות, אותם הגדיר ראש הממשלה הטורקי כ"שקרים רעים ולא חוקיים".

המאבק בין הממשלה הטורקית לחברות האינטרנט הוביל משתמשים רבים במדינה להשתמש בשרותי VPN המאפשרים להם לעקוף את החסימות, כאשר גוגל וחברות אחרות נטלו חלק אקטיבי ופרסמו הסברים כיצד להשתמש בשרותים כאלו. טוויטר אף סיפקה לתושבים יכולת לפרסם ציוצים באמצעות הודעות טקסט. המדיניות הטורקית זכתה לגינוי נרחב בתוך המדינה עצמה, בין היתר על ידי הנשיא עבדוללה גול, והן מחוץ לה, על ידי מנהיגים כמו אנגלה מרקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות