אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
25 מיליון שקל נגבו במיסוי מוצרי יוקרה בשבעה חודשים צילום: יובל חן

בלעדי לכלכליסט

25 מיליון שקל נגבו במיסוי מוצרי יוקרה בשבעה חודשים

יוזמת רשות המסים לגבות מס נוסף על רכבי יוקרה, יאכטות ומוצרי עילית נוספים הביאה לגבייה נמוכה מ־110 מיליון השקלים שציפו לגבות בפרק זמן של שנה. ברשות מסבירים כי הנתון צפוי לעלות וכי ביחס לזמן שעבר החוק מגשים את ייעודו

10.04.2014, 07:11 | עמרי מילמן

עד כה נגבו כ־25 מיליון שקל במהלך מיסוי מוצרי יוקרה שהחל בספטמבר, אז נכנס לתוקף הסעיף המרכזי של מיסוי מוצרי היוקרה במסגרת צו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה על טובין. בעת ההודעה על המיסוי הנוסף הודיעה רשות המסים על צפי לגידול של 110 מיליון שקל בהכנסות בתוך שנה.

מלבד רכבי יוקרה עלה שיעור המס על מטוסים, יאכטות, טרקטורונים, מקררים מעל 800 ליטר, טלוויזיות מעל 50 אינץ' וג'קוזי שאינו למטרות רפואיות.

  , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל   , צילום: עמית שעל

בשלב זה נראה כי הסכום נמוך ממה שציפו ברשות המסים, אך צריך לזכור כי עשרות מיליונים הם סכום קטן כשמדובר בגביית מיסים, וייתכן שבחודשים הבאים יעלו הסכומים במידה ניכרת.

סיבה נוספת לגבייה הנמוכה היא כי מדובר בחודשים הראשונים של החקיקה. ברשות המסים מוסרים כי לפני כניסת החקיקה לתוקף במרבית המוצרים נרשמה עלייה ברכישות, מה שהוביל לירידה ברכישות בחודשים הראשונים לתוקפה.

מטרת המס היתה להגדיל את הגבייה בלבד ולא לפגוע בביקושים. מס זה אמור לשאת את דגל השוויון בנטל שאותו מניף שר האוצר לפיד. "זו המשמעות של לקחת מכולם, ולא רק ממעמד הביניים", אמר לפיד על החקיקה המדוברת.

רכב יוקרה של ב.מ.וו רכב יוקרה של ב.מ.וו רכב יוקרה של ב.מ.וו

כעת נראה שבשביל להקטין את הנטל של מעמד הביניים צריך השר להגדיל את המיסוי על מוצרי יוקרה נוספים.

מרשות המסים נמסר בתגובה כי נתוני החודשים הראשונים מצביעים על גבייה במרבית המוצרים שהוטל עליהם מס היוקרה וכי הוא מגשים את ייעודו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
לפיד, אתה הזוי? 50״ זה יוקרה? בגללך לא קניתי טלוויזיה בכלל
ממש עזר לכם שאנשים כמוני לא קנו טלויזיה ונשארו עם הישנה. החלטתי שעל פרנציפ לא אקנה ואשאר עם הישנה. כך המדינה הפסידה את המיסוי שהיתה מרוויחה עלי. חוק מטומטם, למסות טלויזיה שיש בכל בית שני בישראל. עלק יוקרה. ואגב, בארה״ב, 50״ זאת טלויזיה לעניים. מטוס פרטי ויאכוף אתה ממסה פחות מטלוויזיה. אולי תחליט שמחשב זה גם מוצר יוקרה.
יואב  |  10.04.14
30.
חייב חיים לא אצביע ללפיד בגלל המיסוי ההזוי לטלוויזיה 50״
המיסוי הזה טלויזיות מראה כמה לפיד והפקידים שלו הם אנשים טיפשים ורעי לב. ממתי טלוויזיה 50״ היא מוצר יוקרה? משווים את זה לרכב? לג׳אקוזי??? 50״ אפשר לקנות ב-5000 ש״ח, אז זה יוקרה?! מאיפה הקביעה המפגרת שהאינצים הם הקריטריון ליוקרה?!
יותם  |  10.04.14
28.
מס מטופש וחסר תועלת
מי שקונה 50" או ג'קוזי קטן - לא תהיה לו ברירה וישלם יותר, כך דופק אדון יהיר את מעמד הביניים שרוצה קצת להתפנק. הרי טלויזיה ב10,000 ש"ח אינה מוצר יוקרה. מותרות אולי כן אבל בטח לא יוקרה. מי שקונה מטוס פרטי או יאכטה, יקנה אותם בחו"ל וירשום אותם בקפריסין ויחנה אותם בישראל ולא ישלם אגורה מס. כך אדון יהיר מעודד תכנוני מס והברחת הון לחו"ל. בקיצור קשקוש פופוליסטי כדי להגיד לכולם הנה עשיתי משהו נגד העשירים השנואים - בזמן שזה בכלל פוגע במעמד הביניים.
הילדון  |  10.04.14
לכל התגובות