אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקטרה תפצה עובדים ב-100 אלף שקל לאחר שמנהל איים על עובד צילום: טל כהן

אלקטרה תפצה עובדים ב-100 אלף שקל לאחר שמנהל איים על עובד

העובד ברשת מחסני חשמל של אלקטרה רצה להקים ועד, וסמנכ"ל מכירות ברשת אמר לו בין היתר: "אל תהיה גיבור גדול. יא חתיכת מטומטם"; ביה"ד פסק בערעור על תשלום הפיצוי

10.04.2014, 18:26 | מיקי פלד

בית הדין הארצי לעבודה קבע היום (ה') כי אלקטרה תשלם פיצוי של 100 אלף שקל לעובדי רשת מחסני חשמל שבבעלותה. זאת, כפיצוי על שיחות טלפון של סמנכ"ל המכירות של הרשת, סמי לוי, בהן איים על אחד מעובדיו, תומר כובשי, שלא להצטרף להסתדרות כחלק מהניסיון להקים ועד עובדים. בעקבות הפסיקה יקבלו כל אחד מכ-670 עובדי הרשת סכום של כ-150 שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הרכב של שלושה שופטים בראשות נשיא בית הדין, יגאל פליטמן, קבע כי הניסיון להניא את העובד ממהלך הקמת הוועד הוא פגיעה בזכות ההתארגנות, ובניגוד לחוק ולפסיקה. עם זאת, בית הדין הפחית את סכום הפיצויים שנפסק בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שקבע 180 אלף שקל. בכך דחה בית הדין את הערעור של אלקטרה צריכה, חברה בת של אלקטרה בבעלות גרשון זלקינד, על פסיקת בית הדין האזורי.

עובדים במחסני חשמל, באדיבות דוברות ההסתדרות עובדים במחסני חשמל | באדיבות דוברות ההסתדרות עובדים במחסני חשמל, באדיבות דוברות ההסתדרות

הפרשה החלה בנובמבר 2010, אז ניסה כובשי, מנהל מכירות באחד מסניפי מחסני חשמל, להקים ועד עובדים במסגרת ההסתדרות. לוי התקשר אליו פעמיים, ובית הדין קבע כי בשיחות אשר הוקלטו על ידי כובשי הפעיל לוי "מכבש לחצים מובהק ובוטה" על מנת שיפסיק את הפעילות שלו. מתמלילי השיחות עולה כי לוי אמר לכובשי כי מעתה יבדוק אותו על כל דבר קטן (איחורים, גילוח וכדומה). בין היתר אמר לו כי "אתה רוצה על פי כללים.. אדוני, אתה צריך להגיע בזמן לעבוד, שלוש פעמים איחרת, קיבלת שפיץ. אה, ועוד פעם אחת דיברת לא יפה, יש מכתב מהלקוח, קיבלת שפיץ. עשית משהו שלא צריך לעשות לפי מה שההנהלה, טיק, קיבלת שפיץ. היום אף אחד לא מציק לך".

בהמשך השיחה לוי אף מפעיל לחץ כבד על כובשי לשרוף את טפסי ההצטרפות להסתדרות עליהם חתמו עובדי הרשת. בשיחה השנייה אומר לו לוי "אתה לא לחוץ, מותק שלי. יש לך דקה עכשיו להגיד לי כן, כן, לא, אתה שרוף... עכשיו נהיית ראש הפירמידה. עכשיו אתה רוצה לצאת לי ראש הפירמידה? בבקשה, אתה מוזמן עכשיו לעשות את זה. אתה עושה את זה עוד שתי דקות אתה מבחינתי שרוף. נשרפת, זהו... בוא תהיה דון קישוט ואחרי תישא גם בתוצאות שלך.אל תהיה גיבור גדול. יא חתיכת מטומטם. אני מסביר לך, יא מפגר".

על פי בית הדין, הנהלת אלקטרה לא רק שלא גינתה את הדברים שאמר לוי, גם לאחר שהתפרסמו בתקשורת, אלא נתנה לו גיבוי והאשימה ללא בסיס את כובשי כאילו הוא הפעיל בחוסר תום לב מניפולציות ותכסיסים על מנת להשיג את מבוקשו., ולאור זאת ניכר כי החברה לא הפנימה די הצורך את הנורמות הראויות המצופות ממעסיק אל מול התארגנות עובדים ראשונית אצלו.

את ההסתדרות ייצגו עו"ד שי תקן ועו"ד מורן פרידמן. את אלקטרה יצוגה ע"י משרד עו"ד אריאל שמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות