אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיים סכסוך העבודה במפעל רותם אמפרט של כיל - העובדים חוזרים לעבודה צילום: חיים הורנשטיין

הסתיים סכסוך העבודה במפעל רותם אמפרט של כיל - העובדים חוזרים לעבודה

לאחר 30 ימי שביתה - העובדים חוזרים לעבודה. לפי ההסכמות יצומצמו 115 תקנים ויוענקו תנאי פרישה שכוללים מענק חודשי קבוע של 21 אלף שקל בממוצע, מענקים ופיצויים אישיים בגובה של 880 אלף שקל, והמשך הפרשות מלאות לפנסיה

11.04.2014, 16:25 | מיקי פלד

הסתיים סכסוך העבודה ברותם אמפרט נגב שהחל בנובמבר 2013. לפ ההסכמות שהושגו - יצומצמו 115 תקנים ויוענקו תנאי פרישה לפורשים בהתאם ל"מתווה עיני-ניסנקורן". כעת, לאחר שביתה של 30 ימים, יחזרו העובדים לעבודה והצדדים יתפנו לאחד שורות נגד ההחלטה של שרת הבריאות יעל גרמן להתנגד לכריית פוספטים בשדה בריר. ההחלטה האם לאשר כרייה, תובא לאישור הוועדת המחוזית לתכנון ובנייה דרום בשבועות הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

תנאי הפרישה עליהם הוסכם כוללים מענק חודשי קבוע של 21 אלף שקל בממוצע, מענקים ופיצויים אישיים בגובה של 880 אלף שקל, והמשך הפרשות מלאות לפנסיה.

מעבר לעובדה שרותם לא תקלוט במקום הפורשים עובדים חדשים, ההסכמה עם העובדים כוללת גם שינויים ארגוניים בתוך המפעלים, ואת ניוד העובדים הנדרש בהתאם לצרכים הנובעים מתהליך הפרישה.

מישור שדה בריר, צילום: חיים הורנשטיין מישור שדה בריר | צילום: חיים הורנשטיין מישור שדה בריר, צילום: חיים הורנשטיין

נסים אדר מנכ"ל כיל דשנים: "אנו נכונים להמשיך ולחזק את רותם ולהשקיע בה כשני מיליארד שקלים בשנים הקרובות לשם פיתוח טכנולוגי והרחבת הפעילות. אולם גם ביום שמח זה של הסכם וחזרה לעבודה אנו יודעים שעתידה של רותם מוטל בספק. מתן כרייה בשדה בריר תבטיח את פעילות החברה למשך 30 השנים הבאות ואילו שלילת הכרייה בשדה בריר תביא לקץ תעשיית הפוספט ולאובדן פרנסה של אלפי משפחות בנגב".

הפגנה סוערת והתנגדות לכרייה בבריר

מאות מעובדי קבוצת כיל הפגינו בתחילת החודש מחוץ למשכן אמנויות הבימה בבאר שבע, שם התקיימה ועידת הנגב שבה השתתף בין השאר סטפן בורגס - מנכ"ל החברה. העובדים מחו על צעדי התייעלות שמתכננת הנהלת כיל, בזמן שלדבריהם החברה מרוויחה ותנאי הבכירים לא נפגעו. 

בתחילת החודש חשף כאמור "כלכליסט", כי שרת הבריאות יעל גרמן מתנגדת לאפשר לכיל לבצע פיילוט לכריית פוספטים ליד ערד. זאת לאחר שהדו"ח של המומחה החיצוני ששכר המשרד, פרופ' ג'ונתן סאמט האמריקאי, הגיע למסקנה כי מהפיילוט לא ניתן יהיה להסיק כי "לכרייה בהיקף מלא לא יהיו השפעות בריאותיות שליליות", אך צופה עלייה בתחלואה ובמקרי מוות , בשל חלקיקים מזהמים באזור.

להחלטה של גרמן עשויה להיות השפעה קשה על פעילות מפעל רותם אמפרט של כיל, שבעבר טענה כי אם לא יאפשרו לה לכרות בשדה בריר היא תיאלץ לסגור את המפעל בתוך 6 שנים ולפטר רבים מ־1,000 עובדיו. על פי ההערכות, בשדה בריר יש פוספטים בשווי של כ־25 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כנסו ותבינו מהיכן נגזרים הסכומים שבכתבה
ראשית מדובר על עובדים שנמצאים בחברה מעל 35 שנות עבודה , שנית אלו עובדים שעבדו כל חייהם במשמרות שבתות וחגים במתקנים או במכרות עם אבק וחומצות , שלישית בפרישה שלהם הם מפסידים משכרם הקבוע מעל 40 אחוז ותנאים נלווים כגון הבראה, קרן השתלמות ועוד , רביעית בגיל כזה אף אחד לא ייקבל אותם לעבודה ונגזר עליהם להסתדר מהיום ועד גיל הפרישה עם 60 אחוז שכר , חמישית מדובר על שכר חודשי למעט עובדים , לא כל העובדים מגיעים לשכר כזה . לגבי הסכום של 880 אלף אלו הפיצויים הרגילים של העובד לאחר כל כך הרבה שנות עבודה , בואו נחשב ביחד 35 שנים כפול שכר נטו של 25 אלף =880 אלף והמרת ימי מחלה יוצא מעל 900 אלף , אז שההנהלה לא תנסה לסנוור אתכם עם הסכומי הפרישה שהיא מפרסמת הכל עבודה בעניים וכל זה מאחד שיודע טוב .
עובד רותם  |  11.04.14