אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד מתכנן: מיליארד שקל בשנה סיוע לניצולי שואה צילום: אלכס קולומויסקי

לפיד מתכנן: מיליארד שקל בשנה סיוע לניצולי שואה

במסגרת התוכנית שתובא לאישור הממשלה לאחר פסח, יועלו הקצבאות ל-2,200 שקל בחודש ותבוטל השתתפות עצמית על תרופות

13.04.2014, 06:49 | מיקי פלד

המדינה תשקיע מיליארד שקל בשנה בתוכנית לסיוע לניצולי השואה, כך עולה מתוכנית חדשה שיביאו לאישור הממשלה שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן לאחר פסח. מלשכות לפיד וכהן נמסר כי על פי ההצעה הם יוסמכו להביא לאישור הכנסת את תיקוני החקיקה הנדרשים תוך 30 יום.

קראו עוד בכלכליסט

עיקרי התוכנית הם העלאת הקצבה המינימלית לזכאים ל־2,200 שקל בחודש לעומת 1,825 שקל כיום, בהתאם לאחוזי הנכות. סעיף זה, בעלות של 166 מיליון שקל, מתייחס ל־70 אלף ניצולים המוגדרים כנכי רדיפות הנאצים ול־18,500 ניצולים המוגדרים כיוצאי מחנות ההשמדה והגטאות. כמו כן, יושוו תנאים ל־18 אלף יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953 בעלות של 277 מיליון שקל. התוכנית קובעת עוד כי כל ניצולי השואה לא ישלמו יותר השתתפות עצמית עבור התרופות שהם צורכים, לעומת הנחה של 50% כיום.

שר הרווחה מאיר כהן, צילום: חיים כץ שר הרווחה מאיר כהן | צילום: חיים כץ שר הרווחה מאיר כהן, צילום: חיים כץ

סעיף אחר מנסה לשנות את אופן קבלת ההחזר ב־4,000 שקל לניצולים על טיפול שיניים ורכישת משקפיים, שניתן אחת לשנתיים. לפי ההצעה, הם יקבלו מענק שנתי של 3,600 שקל, ובכך תתייתר ההגבלה על שיניים ומשקפיים בלבד. עלות סעיף זה מוערכת ב־288 מיליון שקל לשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
שקר המספרים של ניצולי השואה
אני בן לניצולי שואה שהיו בגטו ובמחנה עבודה, אבי נפטר לפני כ-30 שנה ואימי נפטרה לפני כ- 10 שנים, יש לי אח שיבדל לחיים ארוכים מעל גיל 70 שהוא ניצול שואה והיה תינוק בשואה. כל מי שהיה בן 20 ב-1945 לו נשאר בחיים הוא היום כבן 90. לא ברור לי כיצד יש כל כך הרבה ניצולי שואה. האם באמת כוללים ברשימה זו את ניצולי השואה האמיתיים שהיו במחנות ובגיטאות או שסתם מנפחים את הרשימה עם כל מיני רוסים שהיו תחת שלטון סטלין? או שהוסיפו לרשימה מתחזים לניצולי שואה.
בן לניצולי שואה  |  13.04.14
8.
המדינה גנבה את השילומים מגרמניה
בושה וחרפה למדינה הזו! לא מספיק גנבו מהם והתעללו בהם, המדינה גם גנבה את הפנסיה שגרמניה שילמה ומשלמת לכל ניצולי השואה... אז עכשיו נזכרים לזרוק להם עצם?! בושה שאילו היו נשארים בגרמניה אחרי השואה היו חיים בכבוד את שארית חייהם ופה הם חיים כמו עניים מרודים. צריך לצעוק את זה ברחובות ולהוציא את שרי הממשלה לדורותיהם להורג בכיכר העיר על הפשע הזה נגד יהודי אירופה!
אלי , תל אביב  |  13.04.14
7.
ל3
תגיד, אתה לא מתבייש? אומר לי שסתם אשה מבוגרת אמורה לקבל כמו ניצול שואה? כולנו נהיה מבוגרים, אבל אף אחד מאיתנו לא יעברו חצי ממה שאנשים כמוהם עברו. עדיף לך להיות בשקט. ועוד טוען שזה אפליה על רקע גזעני.... שלא להזכיר את העובדים שהתשלומים מגרמניה עזרו לבנות את מדינת ישראל(ובכך בעצם סוג של נגנבו מניצולי השואה ושומשו לדברים כלליים)
אני  |  13.04.14
6.
לפיד מתכנן וניצולי השואה מתים. העיקר הכותרת. בושה.
לאנשים כמו לפיד, שגוזרים קופון תקשורתי על חשבונם של ניצולי השואה, שמור מקום מיוחד בגיהינום. חלק גדול מההבטחות כאן הן הבטחות ממוחזרות וחלקיות בעליל. למה לדוגמא לא להשוות לגמרי את הזכויות של פליטי השואה שעלו אחרי 53 לתנאים שמקבלים אותם פליטים שעלו לפני 53? למה רק מענק שנתי של 3600 שקל? הם סבלו פחות מאלו שהקדימו לעלות? ומה קורה עם העברת הרשות לניצולי השואה, צעד ששני השרים של ״יש עתיד?״ הכריזו עליו לפני כשנה - ומאז כלום לא קרה עם זה? העיקר לרוץ לתקשורת ואחר לדאוג לעוד הטבות מס לעשירים - בדיוק כמו מפעל ההזנה שהבטיחו ולא קיימו. העיקר שבשביל לסדר תעריפי גז לתשובה ותקציבים מוסווים למתנחלים יש וועדות אבל שהניצולים יחכו לכינון חוק בכנסת. העיקר שימותו. הרדיפה אחרי הכותרת מבישה. פעם אחת אולי קודם יעשו ורק אחר כך ידברו. חבל שהתקשורת לא שואלת את השאלות האלו, זו החובה שלנו כלפי הניצולים לחקור ולתקוף את מי שמעמיס עליהם ביורוקרטיה ועוד אחר כך מחייך ביהירות למצלמה!
תומר , ירושלים  |  13.04.14
לכל התגובות