אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר בביה"ח הדסה: הפנסיה של אלפי גמלאים ועובדים בסכנה צילום: אלכס קולומויסקי

המשבר בביה"ח הדסה: הפנסיה של אלפי גמלאים ועובדים בסכנה

במכתב ששלחה קרן עמיתים לגמלאי ועובדי הדסה נאמר להם כי בעתיד הקרוב יש סיכוי לקיצוץ בקרן הפנסיה, משום שבית החולים לא העביר את מלוא התשלומים. הבוקר יתקיים בביהמ"ש דיון חירום בעתיד הדסה

13.04.2014, 06:46 | שאול אמסטרדמסקי

קרן הפנסיה של עובדי הדסה מזהירה לראשונה את הפנסיונרים של בית החולים כי ייתכן שבעתיד הנראה לעין הפנסיה שלהם תעבור קיצוץ בהיקף לא ידוע בגלל המשבר הפיננסי שאליו נקלע בית החולים. בית המשפט המחוזי בירושלים יתכנס הבוקר (א') לדיון חירום בעתידו של בית החולים הדסה לנוכח הודאת ההנהלה ונאמני הדסה כי הם לא הצליחו לגבש תוכנית הבראה שתחלץ את המוסד מהקפאת ההליכים

קראו עוד בכלכליסט

בתלוש הפנסיה האחרון שנשלח לפנסיונרים בימים אלה כתבה הקרן: "סכומי הפנסיה המשולמים לך ממועד פרישתך אינם סופיים, ועשויים להשתנות לנוכח תשלומי דמי גמולים מופחתים שהעביר הדסה לקרן הפנסיה בעד עובדיו החל בשנת 2004".

 , צילום: אוהד צויגנברג צילום: אוהד צויגנברג  , צילום: אוהד צויגנברג

במילים אחרות: בית החולים הדסה לא העביר את מלוא הכסף שמגיע לעובדים לקרן הפנסיה שלהם, ש־99% מהעובדים בהדסה חוסכים בה, וכעת הפנסיה שלהם נמצאת בסכנה.

קרן הפנסיה של עובדי הדסה היא מקרנות הפנסיה הוותיקות שנקלעו בעבר לגירעונות והולאמו בידי המדינה. כיום היא מנוהלת בידי הגוף הממשלתי עמיתים. בדיון בבית המשפט בתחילת פברואר, לאחר שהנהלת הדסה הגישה בקשה להקפאת הליכים, סיפר עורך הדין של קרנות הפנסיה הוותיקות כי כבר ב־2006 הוגשה תביעה נגד הדסה על כך שהוא לא משלם את מלוא סכומי הפנסיה לעובדים.

נציג גופי הפנסיה טען בפני בית המשפט כי החוב של הדסה לקרן הגיע ל־80 מיליון שקל. "צריך להבין שככל שאין כסף בקופה, אי אפשר ליצור זכויות יש מאין", אמר עורך הדין של הקרן. לטענת הדסה, החוב מסתכם ב־27 מיליון שקל.

עד כה סברו בקרן כי הדסה יחויב לשלם את הסכומים החסרים, והשלימו מכספי הקרן עצמם. כלומר, עד כה הפנסיונרים של הדסה קיבלו את מלוא הפנסיה שמגיעה להם, אף שהדסה לא העבירה את מלוא הסכומים הנדרשים. אלא שעתה, לאור מצבו של בית החולים ותוכנית ההבראה המתגבשת, בקרן ספקניים אם הדסה יהיה מסוגל להשיב את הכסף האבוד ועדכנו את הגמלאים.

"לאחרונה נקלע הדסה לקשיים המעמידים בספק ממשי את יכולתו להשלים את דמי הגמולים הנותרים ככל שהתביעה תתקבל", כתבה הקרן לעובדים. "לפיכך, משמעות הדברים תהיה הפחתה בנכסי הקרן, אשר תשליך על זכויות העמיתים בקרן ועל גובה סכומי הפנסיה ששולמו וישולמו לך".

לפי הדו"ח של הקרן ל־2013, יש בה 2,150 פנסיונרים ו־1,800 עובדים שטרם הגיעו לגיל פרישה. בקרן נצבר סכום של 1.8 מיליארד שקל, בעוד כלל ההתחייבויות הפנסיוניות בה מגיעות ל־4 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
חוצפה של המדינה שעדיין מחייבת הסדרי פנסיה לעובדים...
שכל בעל עסק ישלם לעובד שלו את ההפרש שצריך לשלם לפנסיה ושכל עובד יקים קרן פרטית משלו ויחליט כראות עיניו מה לעשות בכסף הזה. לא ייתכן שעובד מגיע לגיל מבוגר ומגלה שלא שולמו לא כספי פנסיה לקרן ציבורית שאפילו לא טורחת ליידע את הלקוחות שלה בנושא. לדעתי תביעה ייצוגית נגד קרן הפנסיה תתקבל בעין יפה בבית המשפט. הרי לכל פנסיה וקרן פנסיה יש ביטוח, כמו שלבנק יש ביטוח. אז קדימה ! לתכנן תביעה ייצוגית נגד קרן הפנסיה שלא מסרה דין וחשבון בזמן ולחייב אותה בחיובים הנותרים ושהקרן הזו תילחם בהדסה אחר כך. העובדים לא צריכים להילחם בגוף שפושט את הרגל (במקרה זה הדסה), זה לא יעזור להם.
עדיף למסור את הכסף לעובדים  |  13.04.14
19.
ינוכה מיד מהמשכורות של האחראיים לזה
גם רטרואקטיבית, ושהמדינה תדאג לקבל את הכסף של כולנו חזרה מכמה גנבים. ודבר נוסף - קרן הפנסיה יכולה ללכת לבכות לגורמים אחרים. למה עובד שכבר בגמלאות תלוי בכסף שהבי"ח מעביר עכשיו (עבור העובדים היום)? אם חשבתם שהפנסיה שלכם מושקעת איפשהו, אתם טועים. כל שקל שמועבר היום למוסדות הולך לפנסיונרים של עכשיו, ודמי ניהול (או דמי מנהלים). תוכנית לגיל פרישה: לאכול הבטחות, לשתות תקווה ולקוות שהילדים עשירים מספיק לעזור (שמענו...). נדרשת רגולציה מאסיבית, והדרגתית כמובן, כדי לעצור את הפרמידה הפיננסית הזו.
אלכס , חיפה  |  13.04.14
18.
הדסה אירגון מושחת מזה שנים רבות
מכיר את הארגון ודרך התנהלותו. בעלי השררה באירגון דואגים לעצמם ואחד לשני. משכורות עתק,שחיתות, ניהול עלוב וגניבות. ראש וועד העובדים מרויח יותר מראש הוועד של נמל אשדוד . היכן הוא היה בכל הזמן שהאירגון לא העביר כסף לקרן הפנסיה? כמו רבים בהדסה דואג בראש ובראשונה לעצמו. לבדוק את מערך הגניבות שהובילו את הדסה לפשיטת רגל ולמצות את הדין עם הגנבים.
גדי  |  13.04.14
17.
ספין קטן על פיצויי פיטורין
קרן הפנסיה קופצת על העגלה בשל תביעה שנמרחת בבית דין לעבודה במשך 10 שנים. במקור הדסה הפרישה לקרן הפנסיה את כל ה 8.33% לפיצוי פיטורין. עם הלאמת הקרן, חזרה להפריש 6% כמקובל במשק. הקרן חשקה בעוד 2.33% בגלל תקנה בחוק ההלאמה שכנראה אינה רלוונטית במקרה זה אבל למי אכפת, כשניתן לבזבז כסף על עורכי דן. התביעה בניגוד בכתבה היא על 2 מיליארד שקל.... אבל הם כנאה מוכנים להפשר על הרבה פחות. הקפאת הליכים ופירוק יחבלו בניסיונות הקרן לגבות כסף שהדסה בכל מקרה נותנת לעובד בעת פרישתו.
רונין , ירושלים  |  13.04.14
לכל התגובות