אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן גילעד לא הצטרפה לנציגות דואר ישראל משיקולי מוניטין

קרן גילעד לא הצטרפה לנציגות דואר ישראל משיקולי מוניטין

ועדת ההשקעות העדיפה לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך, לאחר החשיפה שהתמודדה עמה כשלקחה חלק בנציגות האג"ח של אי.די.בי, ונמנעה מלקחת חלק בנציגות המחזיקים של הדואר. משרד האוצר פנה אליהם במכתב החושף התנהלות בעייתית

13.04.2014, 08:16 | רחלי בינדמן

תיבת פנדורה סביב התנהלות קרן הפנסיה הוותיקה גילעד נחשפה סביב השקעה שביצעה באג"ח של דואר ישראל. מתברר כי לאורך תקופה ארוכה יש סכסוך בין ההנהלה בראשות המנכ"ל, יואב ערמוני, לחלק מחברי הדירקטוריון ועם יו"ר ועדת ההשקעות, יצחק דוכן - דירקטור חיצוני בקרן שלפני כשבועיים הוחלט לא להאריך את כהונתו. 

קראו עוד בכלכליסט

השבוע העביר פיני שחר, סגן בכיר לממונה על שוק ההון באוצר, מכתב חריף שמעלה טענות סביב התנהלות ועדת ההשקעות ביחס להשקעה באג"ח הדואר, ועל ההחלטה לא לשלוח את ערמוני להתמודד לנציגות מחזיקי האג"ח, שמונתה לא מכבר על רקע החששות ממצב הדואר. "דעתנו לא נוחה לאור התנהלות חברי ועדת ההשקעות, ובמיוחד לאור התנהלות יו"ר הועדה", לפי המכתב.

עוד נטען במכתב כי "חברי הועדה גיבשו את עמדתם בנוגע לחוב הדואר מהמצג שהציגו מנכ"ל החברה ומנהל ההשקעות שלה ומפרסומי התקשורת בעניין. הם לא זכרו מתי לאחרונה קיבלו אנליזה עדכנית ומפורטת המבארת את מצבה הפיננסי של דואר ישראל. חלק מחברי הועדה הדגישו שלאורך זמן ההנהלה דיווחה שמצב חברת הדואר טוב, ואין צורך להכיר בחוב זה כחוב במעקב. ציפיותינו מחברי הועדה כי מוטב אם היו סוקרים מסמכים המציגים נתונים אמפיריים שהיו שופכים אור על מצב החוב". ועדת ההשקעות מורכבת גם משני דירקטורים חיצוניים, ותפקידה להגדיר מדיניות השקעה מושכלת ולדאוג כי תיושם כראוי על ידי ההנהלה.

פניית הממונה הגיעה על רקע הפרסום לפיו ועדת ההשקעות התנגדה להצעת המנכ"ל להתמודד על כיסא בנציגות מחזיקי האג"ח. גילעד השקיעה 40 מיליון שקל באג"ח הדואר במרץ 2012. מתברר כי ערמוני, שהתרעם על ההחלטה שלא להציג מועמדות, פנה לממונה על האכיפה בקרן בטענה שמדובר בחובה רגולטורית לדאוג לאינטרסים של עמיתיה. אחד השיקולים שלא לקחת חלק בנציגות היה של פגיעה במוניטין. לטענת דוכן, המנכ"ל רצה להצטרף לנציגות משיקולי "פרסום", מהם נהנה כשהיה חבר בנציגות האג"ח של אי.די.בי.

דוכן טוען כי החלטת ההשקעה באג"ח הדואר לא הגיעה לועדת ההשקעות ולו הייתה סביר שלא היו מאשרים אותה. עוד ציין דוכן, כי לאחר שהועדה נאלצה לקבל את ההשקעה באג"ח היא החליטה להחמיר את דרישות האשראי, ולהימנע מאישור השקעות שנועדו למחזור חוב או לפירעון הלוואות. דוכן הבהיר כי קרן גילעד מחזיקה בשיעור זניח של חוב בעייתי. ועדת ההשקעות העדיפה לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך, לאחר החשיפה עמה התמודדה כשלקחה חלק בנציגות האג"ח של אי.די.בי. אחד השיקולים שלא להצטרף לנציגות היה הפגיעה האפשרית במוניטין של הקרן, כמעורבת בהשקעות בעייתיות.

לטענת דוכן, הוא ודירקטורים אחרים מתנגדים לבקשת ההנהלה להצטרף לכרית הביטחון שמציעה המדינה לקרנות פנסיה ותיקות. מדובר בכרית ביטחון שמובטחת במצב שהקרן נקלעת לגירעונות, ובתמורה נדרשת להפחית מזכויות העמיתים ולהעלות את גיל הפרישה. לטענת דוכן, הדירקטוריון החליט לפני שבועיים לא להצטרף לתכנית. בסביבת ההנהלה טוענים כי סוכם עם המדינה שבשלב זה הקרן לא תצטרף.

מקרן הפנסיה גילעד נמסר: "דו"ח אגף שוק ההון, בעניין הליך קבלת ההחלטות שלא להצטרף לנציגות אג"ח הדואר, מדבר בעד עצמו. מעבר לכך אין בכוונת גילעד לעסוק בטענות מופרכות שאין בהן דבר וחצי דבר".

דואר ישראל, צילום: אלעד גרשגורן דואר ישראל | צילום: אלעד גרשגורן דואר ישראל, צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות