אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אבה ואובמה יעניקו דחיפה למו"מ על הסכם הסחר הטרנס-פסיפי" צילום: בלומברג

"אבה ואובמה יעניקו דחיפה למו"מ על הסכם הסחר הטרנס-פסיפי"

ארה"ב מבקשת שיפן תפתח את שוקי האורז, הבקר, החלב והסוכר שלה, שראש הממשלה אבה התחייב להגן עליהם מסיבות פוליטיות; יפן מעוניינת לקבל לוח זמנים למימוש ההבטחות האמריקאיות להוריד את המכס על יבוא מכוניות

19.04.2014, 17:24 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת יפן שינזו אבה צפויים להיפגש בשבוע הקרוב; בכיר בממשל האמריקאי הדגיש כי אף שהפגישה מהווה הזדמנות טובה להעניק דחיפה למשא ומתן על הסכם הסחר הטרנס-פסיפי (TPP), ההסכם עצמו עדיין לא יושג סופית. מדובר בהסכם ליצירת גוש מסחר של 12 מדינות שיתפרש מאסיה לאמריקה הלטינית, והשיחות בין ארה"ב ויפן נתפסות כחיוניות להשגתו. ביום שני יתקיימו שיחות נוספות בין שני הצדדים לקראת הפסגה המתוכננת ביום חמישי.

אחד הנושאים המהותיים במו"מ הוא המבוי הסתום לגבי הגישה לשוקי החקלאות והרכב היפניים. ארה"ב מבקשת שיפן תפתח את שוקי האורז, הבקר, החלב והסוכר שלה, שאבה התחייב להגן עליהם מסיבות פוליטיות; לעומת זאת, יפן מעוניינת לקבל לוח זמנים למימוש ההבטחות האמריקאיות להוריד את המכס על יבוא של מכוניות נוסעים ושל משאיות קלות.

ברק אובמה, צילום: איי אף פי ברק אובמה | צילום: איי אף פי ברק אובמה, צילום: איי אף פי

הסכם הסחר הוא חלק מרכזי במדיניות של אובמה להרחבת הנוכחות האמריקאית באסיה. אבה הגדיר את ההסכם כגורם מרכזי באסטרטגיה שלו לביצוע רפורמות בכלכלה השלישית בגודלה בעולם.

להערכת הבכיר, שני המנהיגים יעניקו קרוב לוודאי "דחיפה" שתאפשר למשא ומתן לעבור לשלב הבא. עם זאת, הם לא ידונו בפרטים הרגישים כמו המכס וסקטורי הבקר, האורז והסוכר, ולא יסכמו סופית את פרטי ההסכם. עוד הוסיף הבכיר כי המגעים ימשיכו בשבועות הקרובים אך לא נקבע תאריך יעד לסיכום השיחות.

מלבד הפגישה בין אובמה ואבה ביפן, המשא ומתן לגבי הסכם הסחר האזורי צפוי להתחדש בויאטנם באמצע מאי; כמו כן שרי המסחר של המדינות ייפגשו בכנס שיתוף פעולה כלכלי של אסיה והפסיפיק, שיתקיים בסין בחודש הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות