אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן: יש הסכמה, נצמצם הייצור בכור באראק צילום: בלומברג

איראן: יש הסכמה, נצמצם הייצור בכור באראק

מציעה לתכנן מחדש את הכור, כך שיוכל לייצר חמישית מכמות הפלוטוניום המתוכננת. במדינה מקווים שבכך ישימו קץ לחששות במערב שהפלוטוניום ישמש לייצור נשק גרעיני

19.04.2014, 21:15 | ynet
ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית עלי אכבר סאלחי הודיע הערב (שבת) כי המחלוקת סביב כור המים הכבדים באראק "למעשה נפתרה". כך דווח בטלוויזיה האיראנית.

 

קראו עוד בכלכליסט

איראן הציעה לתכנן את הכור מחדש כך שיוכל לייצר חמישית מכמות הפלוטוניום שהוא תוכנן לייצר. לפי הדיווח, השינוי הזה ישים קץ לדאגות במערב שהפלוטוניום מהכור באראק ישמש לייצור נשק גרעיני. איראן והמעצמות עדיין מנסות להגיע להסכם קבוע בעניין תוכנית הגרעין. לפי ההסכם הזמני, אישרה איראן לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקניה - כולל באראק.

 

חסן רוחאני , צילום: אם סי טי חסן רוחאני | צילום: אם סי טי חסן רוחאני , צילום: אם סי טי

 

העסקה בין איראן למעצמות עשויה להביא לכך שטהרן תקצץ במספר הצנטריפוגות שלה ותשנה את עיצוב המתקן החדש באראק, לצד פיקוח צמוד יותר של פקחי האו"ם. סאלחי הוסיף כי "הצענו גם להגדיל את מספר הצנטריפוגות בהדרגה כדי שנוכל לייצר 30 טונות של דלק גרעיני במתקן בבושהר". הוא ציין כי בהצעה הובהר כי מספר הצנטריפוגות הקיימות - 20,000 - לא ישתנה ב-5-4 שנים הקרובות.

הכור באראק, שנמצא 340 קילומטרים דרום-מערבית מטהרן, יכול לספק לאיראן יכולת פלוטוניום שניתן לעשות בה שימוש כדי לייצר פצצה גרעינית. טהרן מתעקשת כי מטרת המתקן באראק, שבנייתו מפוקחת על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, היא לצורכי מחקר רפואי.

בחודש הבא צפויות שש המעצמות ואיראן לחדש את השיחות הטכניות על הסכם הגרעין בניו יורק. סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקצ'י אמר כי השיחות ייערכו ב-9-5 במאי. בחודש שעבר אמר עראקצ'י כי איראן לא תשבית את המתקן באראק אך תנקוט צעדים ל"הרגעת" המערב בנוגע לפעילויות בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות