אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר יחייב יזמים לצרף לכל דירה להשכרה מחסן וחניה צילום: ענר גרין

בלעדי לכלכליסט

האוצר יחייב יזמים לצרף לכל דירה להשכרה מחסן וחניה

האוצר פרסם שינויים למכרז דירות להשכרה ברמת השרון, ומחייב את היזמים לספק את התוספות ללא תשלום נוסף לכל דירה. במקביל, פרוטוקול ישיבת מועצת מקרקעי ישראל חושף הצעות לרשת הביטחון למוסדיים שייכנסו לשוק הנדל"ן להשכרה

22.04.2014, 06:51 | עינת פז-פרנקל

משרד האוצר פרסם שינויים ותוספות לחוברת המכרז לבניית 246 דירות להשכרה ברמת השרון. עיון בתוספות מעלה כי כעת משרד האוצר מחייב את היזמים להעניק לפחות מקום חניה אחד ומחסן אחד לכל דייר. "למען הסר כל ספק, היזם יהיה מחויב להעמיד לרשות כל שוכר דירה בשכר דירה מפוקח לפחות מקום חניה אחד ומחסן, ולא ניתן יהיה לגבות מאת הזכאים תשלום נוסף בשל שטח החניה או המחסן", נכתב בעדכון למכרז. 

קראו עוד בכלכליסט

בינתיים, במשרד האוצר מכינים רשתות ביטחון ותמריצים לגופים המוסדיים שיקימו פרויקטים במסגרת התוכנית הממשלתית לדיור להשכרה. לידי "כלכליסט" הגיע פרוטוקול של ישיבת מועצת מקרקעי ישראל שנערכה בדלתיים סגורות ב־31 בדצמבר 2013, שבמסגרתה העלה אריאל יוצר, רכז השיכון באגף התקציבים במשרד האוצר, שלוש הצעות למנגנוני הגנה ליזמים:

"במכרזים האלה לא יהיה מחיר מינימום על הקרקע — אם יזם יציע שקל וזו תהיה ההצעה הגבוהה ביותר, הוא הזוכה; הגנת ריבית — המדינה מתחייבת ליזם, שלוקח הלוואה, שאם בסוף הדרך הוא לא יצליח להשלים את ההחזר, המדינה תשלים זאת עבורו; ורצפת שכר דירה, שהמדינה אומרת שאם המחירים יירדו מעבר לאותה רצפה, הוא יקבל השלמה כתלות בשיעור התפוסה".

כלומר, בניגוד לפרסומים לפיהם ההשלמה תהיה לפי שיעור תשואה שנתי מהשכרת הנכס, המחושב לפי ערך הנכס ושכר הדירה, כאן ההשלמה היא למחיר שקלי. יוצר לא פירט מהו שיעור התפוסה הנדרש לקבלת השלמה של שכר דירה, או מהו הסכום השקלי, אך הסביר כי בפועל הוא אינו צופה כמעט שימוש ברשת הביטחון.

דירות להשכרה (ארכיון), צילום: אוראל כהן דירות להשכרה (ארכיון) | צילום: אוראל כהן דירות להשכרה (ארכיון), צילום: אוראל כהן

"כדי לקיים דיור להשכרה בישראל, לפחות בנסיבות הנוכחיות, צריך לסייע. הציפייה שלנו היא שבזכות רשתות הביטחון הללו

מועצת מקרקעי ישראל אורי אריאל: "אנו מתאמצים בחודש האחרון באטרף לשווק קרקעות" שר השיכון אמר במועצת מקרקעי ישראל כי ‭2013-ב‬ לא נספרו יחידות דיור שלא באמת שווקו: "מה שאמיתי אמיתי, ומה שלא – יחכה ‭.2014-ל‬ זו גם שנה, ואנחנו נעבוד קשה גם ‭"הנשה עינת פז-פרנקל, 7 תגובותלכתבה המלאה

יצטרפו כוחות חדשים לשוק הנדל"ן , ואלו הם הגופים המוסדיים", אמר בישיבה ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים לנדל"ן באוצר. "אנחנו צריכים שהגופים המוסדיים ייכנסו, אנחנו נשמור בשבילם על רמת סיכון מינימאלית, בתור חלוצים שנכנסים לתחום הזה. הציפייה שלנו היא שעל פני שנים הרשתות האלה גם יילכו וייעלמו כי עוד ועוד גופים ייכנסו, כי הרי בסך הכול כלכלית זו פעולה שהיא מאוד מאוד נוחה להם".

יוצר חשף בישיבה מנגנון תמרוץ נוסף למשקיעים, שלפיו בפריפריה חלק מהדירות יוכלו להימכר מיידית: "זה ייחודי רק לחיפה, בגלל ערכי הקרקע והשכירות, במקרים שבהם לא מדברים על מחוז מרכז ומחוז תל אביב, שבהם ערכי הקרקע גבוהים, רשאית המדינה להגיד שהיא מוכרת חלק מהדירות מיידית", אמר יוצר.עוד עולה מפרוטוקול הישיבה, שהתוכנית הממשלתית לדיור להשכרה לא צפויה לצנן את שוק הנדל"ן באופן דרמטי, ומבקר המדינה כבר הכין טיוטת דו"ח מקיפה בנושא.

"לא יחולל נפילת מחירים מחר"

 

ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, הודה בדיון כי בניית דירות להשכרה (חלק משמעותי ממצע הבחירות של יש עתיד בתחום הדיור, עפ"פ) לא צפויה להוריד את מחירי הדירות בישראל באופן חד ומיידי. לדבריו, "זו בשורה שאנחנו רוצים להביא לשוק הנדל"ן. זה לא הדבר שיחולל את נפילת המחירים מחר בבוקר אבל בכל זאת זו קריאת כיוון חדשה של הממשלה שיכולה בעוד חמש ועשר שנים לצבור את התאוצה ולהפוך את שוק הנדל"ן לשוק משוכלל ונוח יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות