אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק לנוברטיס: רוכשת את חטיבת האונקולוגיה של גלסקו סמית' צילום: בלומברג

עסקת ענק לנוברטיס: רוכשת את חטיבת האונקולוגיה של גלסקו סמית'

ענקית התרופות השוויצרית רוכשת ב-16 מיליארד דולר את חטיבת הסרטן ומוכרת לאליי לילי את את חטיבת הוטרינריה ב-5.4 מיליארד דולר

22.04.2014, 10:14 | שירות כלכליסט

יצרנית התקופות נוברטיס (Novartis) רוכשת את חטיבת האונקולוגיה של גלאסקו-סמית'-קליין (GSK) תמורת כ-16 מיליארד דולר. במקביל, נוברטיס מוכרת את פעילותה בתחום התרופות לבעלי חיים ליצרנית התרופות אלי לילי (Eli Lilly) תמורת 5.4 מיליארד דולר.

נוברטיס אף מוכרת את חטיבת ייצור החיסונים – להוציא את חיסוני השפעת – לגלקסו תמורת 7.1 מיליארד דולר. כך הודיעה היום בהצהרה רשמית החברה הפועלת בבאזל שווייץ. עסקה זו כוללת גם תשלומי תמלוגים בסכום של 1.8 מיליארד דולר התלויים בעמידה ביעדים עסקיים מסוימים.

עסקה זו הינה שיאה של תהליך רפורמה שהחל בשנה שעברה במסגרתו מנכ"ל נוברטיס ג'ו חימנז החל לבדוק את האפשרות למכור כמה מהחברות הקטנות יותר שבידי החברה.

וטרינר (ארכיון), צילום: תומי הרפז וטרינר (ארכיון) | צילום: תומי הרפז וטרינר (ארכיון), צילום: תומי הרפז

פעילותן המשותפת של גלקסו ונוברטיס בתחום התרופות לצריכה פרטית צפויה להניב כ-6.5 מיליארד דולר ליש"ט (10.9 מיליארד דולר) בהכנסות ממכירות, כך אמרה גלקסו. גלקסו תחזיק בידיה את השליטה בחברה עם נתח של 63.5%. שיתוף הפעולה בין השתיים יכליל מותגים כגון משכך הכאבים של נוברטיס, "אקסדרין" (Excedrin) ומשחת השיניים לחניכיים רגישות של גלקס,ו "סנסודיין" (Sensodyne ). רכישת פעילות החיסונים של גלקסו תוסיף לפורטפוליו של נוברטיס גם את החיסון נגד דלקת מקרום המוח, "בקסרו" (Bexsero ) ואת החיסון נגד וירוס הפפילומה, "סרווריקס" (Cervarix).

"ישנם מעט הזדמנויות כגון אלו להגדיל באופן משמעותי היקף פעילות ולשלב נכסים איכותיים בתחום החיסונים והצריכה הפרטית", אמר מנכ"ל גלקסו אנדרו וויטי בהצהרה. "עם עסקה זו אנו נחזק את פעילות הליבה של שתי החברות באופן משמעותי וניצור אפשרויות חדשות להגדת הערך עבור בעלי המניות שלננו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות