אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסימני המשבר הכלכלי: יותר ויותר נשים באיטליה לא רוצות ילדים צילום: אי פי אי

מסימני המשבר הכלכלי: יותר ויותר נשים באיטליה לא רוצות ילדים

על רקע רמת השכר הנמוכה ושיעור האבטלה הגבוה במדינה, מחקר חדש מראה כי רבע מהנשים האיטלקיות בוחרות שלא להביא ילדים לעולם. לפי המחקר, שוק העבודה הבעייתי הוא אחד הגורמים העיקריים למגמה

22.04.2014, 12:05 | שירות כלכליסט
שיעור הילודה באיטליה נמוך כבר שנים משיעור התחלופה (שיעור הילודה הנחוץ כדי לשמור על גודל קבוע של אוכלוסייה במדינה), אולם המצב הכלכלי במדינה, הבא לידי ביטוי בשיעור אבטלה גבוה ושכר נמוך, גורם לכך שיותר ויותר זוגות איטלקיים מחליטים לא להביא ילדים לעולם. מחקר חדש מצא כי רבע מהנשים האיטלקיות לא מביאות ילדים לעולם, זאת לעומת 14% מהנשים האמריקאיות ו-10% מהצרפתיות.

קראו עוד בכלכליסט

המשבר הכלכלי המתמשך החמיר את המכשולים שעומדים גם ככה לפני הנשים במדינה, החל במחסור בפעוטונים ועד לתפיסות מסורתיות לגבי תפקיד האם והאישה במשפחה. לפי נתוני הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי, השיעור של נשים ללא ילדים בקרב הנשים שנולדו ב-1965, כלומר שיחגגו בשנה הבאה יום הולדת 50, גבוה ב-10 נקודות האחוז מאשר בקרב הנשים שנולדו ב-1960.

רומא , צילום: בלומברג רומא | צילום: בלומברג רומא , צילום: בלומברג

שוק העבודה הבעייתי במדינה מהווה את אחד הגורמים העיקריים למגמה. בשל שיעור האבטלה הגבוה, צעירים רבים מצליחים להשיג רק עבודות זמניות הנמשכות פחות משנה. על פי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של איטליה, אחד מכל חמישה צעירים נותר חסר עבודה. כתוצאה מכך, הם מתקשים להרוויח מספיק כסף, ורבים ממשיכים להתגורר אצל ההורים. כמחצית מהאיטלקים בגילאי 35-24 ממשיכים לגור עם ההורים, זאת לעומת 14% בארצות הברית.

אחת ההשלכות לכך היא שנכון ל-2012, הגיל הממוצע בו הנשים האיטלקיות יולדות את הילד הראשון עמד על 31.4, מבוגרות כמעט בשש שנים לעומת הנשים בצפון אמריקה. סיבה נוספת לעיכוב בהבאת ילדים קשור לכך שנשים איטלקיות רבות בשנות ה-20 וה-30 לחייהן עוד לומדות באוניברסיטה ולאחר מכן הן עסוקות במציאת עבודה, כך שהן לא תמיד ממהרות להקריב את ההישגים הללו לטובת ילדים.

גבריאלה מרינו בת ה-43 מנאפולי, דחתה את המחשבה על הבאת ילדים עד שתמצא עבודה בטוחה, אך גם לאחר מכן הרצון לילד לא התממש. "התרגלנו להיות רק זוג", היא סיפרה לוול סטריט ג'ורנל עליה ועל בעלה. "יש לנו חופש לעשות כל מה שאנחנו רוצים ואני לא מעוניינת לשנות את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות