אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון עולם: כוח זבל

קפיטליזם 3.0

תיקון עולם: כוח זבל

מפעל הפרדת פסולת שיקום בסמוך לאתר דודאים יאפשר לאתר לקבל 1,300 טונות פסולת ולהכניס 200 אלף שקל ביום

23.04.2014, 11:34 | גיל קליאן
ערימת הקומפוסט הגדולה בישראל נחנכה לפני כמה שבועות באתר הפסולת דודאים. מדובר באתר שהופך פסולת אורגנית לדשן, ומסוגל לטפל ב־100 טון פסולת ביום, כמות שמיוצרת על ידי כ־200 אלף ישראלים. האתר הוקם בעלות של 12 מיליון שקל, 3.5 מיליון שקל מתוכם יועדו למערכת מיוחדת למניעת ריחות – שכן פסולת אורגנית בדרך כלל מייצרת מפגעי ריח משמעותיים. ערימת הקומפוסט הגדולה הזאת תכוסה ביריעות מתוצרת חברת Gore הגרמנית, שאמורות לספק הגנה מריחות מצד אחד, ומצד שני מעבר אוויר מתחתית הערימה שיאפשר את תהליך הפיכת הפסולת לקומפוסט. היריעות אמורות לטפל גם בבעיות אחרות של ייצור קומפוסט, כמו למשל משיכה של חיידקים מסוכנים.

אתר הפסולת דודאים. 3.5 מיליון שקל הושקעו במניעת הפצת ריחות אתר הפסולת דודאים. 3.5 מיליון שקל הושקעו במניעת הפצת ריחות אתר הפסולת דודאים. 3.5 מיליון שקל הושקעו במניעת הפצת ריחות

אבל הבעיה העיקרית של אתרים כאלה היא קבלת הפסולת עצמה, שכן כיום בישראל כמעט ואין הפרדה של פסולת אורגנית מפסולת רגילה. בדודאים, התכנון הוא להגיע לניצול מלא של המתקן באמצעות הקמת מפעל להפרדת פסולת. אתר דודאים נמצא כיום בבעלות מועצה אזורית בני שמעון, וזו פירסמה מכרז להקמת מפעל הפרדת פסולת בסמוך לאתר, שהגשת ההצעות בו צפויה עד 1 ביוני. המפעל הזה אמור להפוך את האתר למיני־מעצמת פסולת בדרום, ולקלוט פסולת מבאר שבע, אשדוד, אשקלון, קרית גת ועוד יצרני פסולת גדולים. לכן המועצה המקומית, החולשת בעצמה על 8,400 נפשות בלבד ב־13 יישובים, מחפשת שותף פרטי שיקים וינהל את הפרויקט, כשהמודל העסקי פשוט – יותר רווחי להפוך את הפסולת למוצר חדש מאשר להטמין אותה בקרקע.

למעשה, עלות המחירון של הטמנת טון פסולת באתר עומדת על בערך 150 שקל לטונה (אחרי הנחות כמות והסדרים שונים). הסכום הזה משולם לאתר על ידי הרשות המקומיות או כל לקוח אחר שהעביר פסולת להטמנה. אם האתר בוחר להטמין את כל הפסולת, הוא צריך לשלם 100 שקל לטונה למדינה, כך שיש לאתר אינטרס כלכלי לצמצם את היקף הפסולת המוטמנת. בפעילות מלאה האתר יכול לקבל 1,300 טונות פסולת ביום, כך שרק היקף התשלומים על ההטמנות צפוי להגיע לכ־200 אלף שקל ביום. הרשות המקומית רוצה להפוך את הפסולת הזו לחומרי גלם ששווים כסף.

המפעל אמור לקום כשנה לאחר תום המכרז, בהשקעה של כ־100 מיליון שקל. כנראה שכל העסק לא היה כלכלי בלי המענק של 50 מיליון שקל מהמשרד להגנת הסביבה. אך בחישוב המענק, כשההשקעה המינימלית לשותף הפרטי היא 40 מיליון שקל, החזר ההשקעה אמור להגיע בתוך כשמונה שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות