אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין: מתרחבת השביתה במפעלי הנעליים של נייקי ואדידס

סין: מתרחבת השביתה במפעלי הנעליים של נייקי ואדידס

ל־40 אלף העובדים השובתים בדרום המדינה הצטרפו עובדי מפעל במזרחה. הדרישות: הטבת התנאים הסוציאליים ואספקת מגורים וארוחות

22.04.2014, 19:34 | שירות כלכליסט

מתרחבת השביתה במפעל יו יואן הסיני, שמייצר נעליים עבור מותגים מובילים דוגמת נייקי, אדידס וריבוק. ל־40 אלף עובדי המפעל בעיר דונגואן בדרום סין, ששובתים זה היום התשיעי במחאה על שכרם והתנאים הסוציאליים שלהם, הצטרפו 2,000 עובדים נוספים במפעל של החברה בעיר ג'יאנשי שבמזרח המדינה - על כך דיווח העיתון "אוריינטל דיילי" היוצא לאור בהונג קונג. השביתה במפעלי הנעליים היא אחת הגדולות המתועדות בהיסטוריה של סין המודרנית.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ארגון צ'יינה לייבור ווטש, העוקב אחר תנאי העבודה במפעלים בסין, העובדים השובתים דורשים מהנהלת יו יואן לספק להם את כל התנאים הסוציאליים הקבועים בחוק הסיני, לספק מגורים וארוחות לעובדים שכך הובטח להם בחוזה, ולאפשר לעובדים להתפטר ללא תנאים אם החברה לא מילאה את התחייבויותיה.

כמו כן, העובדים טוענים כי החברה הונתה אותם כשהחתימה אותם על חוזים זמניים שאינם מאפשרים להם לקבל שירותים עירוניים שונים במקומות מגוריהם. מרבית עובדי המפעל בדונגואן הם מהגרי עבודה שהגיעו מאזורי ספר בסין, והם אינם זכאים לקבל שירותים דוגמת חינוך ורווחה אם אינם מציגים חוזה עבודה קבוע אצל אחד המעסיקים באזור מגוריהם.

נייקי ואדידס, שחוששות שהשביתה המתמשכת תביא להפרעות באספקת מוצריהן, הודיעו אתמול (ב') כי הן מציעות לעובדים תוספת של 37 דולר בחודש עבור הוצאות אש"ל. אבל אחד העובדים אמר בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג כי להערכתו רוב גדול מהם ידחה את ההצעה.

יו יואן נמצאת בבעלות קבוצת פואו צ'ן הטייוואנית, שלה 200 אלף עובדים בסין, והיענות לדרישות העובדים של יו יואן עשויה לעלות לה, בסופו של דבר, מאות מיליוני דולרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות