אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: היקף המשכנתאות שנלקחו באפריל ירד ב-10% צילום: שאטרסטוק

בדיקת כלכליסט

הערכות: היקף המשכנתאות שנלקחו באפריל ירד ב-10%

במערכת הבנקאית מציינים את חופשת פסח כסיבה להאטה בקצב נטילת המשכנתאות, אבל מעריכים כי חוסר הוודאות בשוק יביא לירידה של 15%–20% בחודשים הקרובים. לדברי בכירים בענף, גם הקבלנים מחכים להתפתחויות ולא ניגשים למכרזים

23.04.2014, 07:01 | תומר ורון

קצב המשכנתאות החדשות שניטלו על ידי הציבור בחודש אפריל מעיד כי היקף המשכנתאות בחודש כולו צפוי להסתכם ב־3.8–3.9 מיליארד שקל, כך על פי גורמים במערכת הבנקאית. מדובר בנתון זהה לחודש מרץ אשתקד, אז חל חג הפסח. בהשוואה לחודש הקודם מדובר בירידה של יותר מ־10% בהיקף המשכנתאות.

קראו עוד בכלכליסט

"עיקר הירידה בחודש אפריל היא בגלל חג הפסח", אומר גורם בכיר בשוק המשכנתאות. "החופשה מורידה את פעילות המשכנתאות אבל מתחילים להרגיש היטב את ההשפעה של הרפורמות בשוק הנדל"ן שתלויות כרגע באוויר".

גורמים בבנקים השונים מציינים כי במשרדי המכירות מרגישים ירידה בפעילות ובהתעניינות הציבור, שמורגשת בכמות הלקוחות שמתקשרים ומגיעים לפגישות ייעוץ בבנק. "חוסר הוודאות בשוק הנדל"ן, בגלל רפורמת המע"מ ומחיר המטרה, ירגיע את שוק המשכנתאות ב־15%–20% בחודשים הקרובים", העריך גורם בכיר.

בבנקים מציינים כי מדובר בתקופה מאוד בעייתית וצופים כי כאשר השוק יחזור לפעילות רגילה, נחווה עליות מחירים בשוק הדיור. גורם באחד הבנקים מציין כי המצב כיום הוא לא רק שהצרכנים הפוטנציאליים יושבים על הגדר, אלא גם הקבלנים, שמחכים לראות לאן תנשב הרוח ולא ניגשים למכרזים. "זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לשוק – אנחנו למעשה יוצרים את המחסור הבא", הוסיף אותו גורם.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

שוק המשכנתאות משקף את מצב שוק הדיור באיחור של חודשיים–שלושה. ההערכה בבנקים היא שגם חודשים מאי ויוני יציגו ביצועים חלשים של נטילת משכנתאות ביחס לשנה שעברה, בעקבות חוסר הוודאות ששורר בענף הנדל"ן למגורים.

בסיכום הרבעון הראשון של 2014 עולה כי הבנקים חילקו משכנתאות בהיקף של 12.5 מיליארד שקל, לעומת כ־12 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. זאת למרות שבשנת 2013 נרשם שיא בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו לקוחות, שהגיע ל־51.7 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות