אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עקב המחלוקת על "מחיר המטרה": תידחה חתימת הסכם הגג בקרית ביאליק צילום: ענר גרין

עקב המחלוקת על "מחיר המטרה": תידחה חתימת הסכם הגג בקרית ביאליק

מדובר בהסכם להקמת 7,200 יח"ד; החשש הוא שהמדינה לא תצליח גם לממן את הפיתוח וגם לספוג את המחירים הנמוכים על קרקעות במכרזי מחיר מטרה

24.04.2014, 22:08 | עינת פז-פרנקל
החתימה על הסכם הגג בין המדינה לבין עיריית קרית ביאליק תידחה ככל הנראה, ועתידם של הסכמי גג נוספים לוט בערפל. זאת מאחר שטרם נמצאו מקורות שיענו על היקפי המימון הנדרשים לקיום מכרזי "מחיר מטרה" באותן ערים שיקבלו גם מימון לפיתוח תשתיות במסגרת הסכמי הגג.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת ההסכם שאמור היה להיחתם בימים הקרובים, על המדינה היה להעניק מימון לפיתוח ותשתיות עבור הקמת שכונת מגורים חדשה בת 7,200 יחידות דיור בקרית ביאליק. אך לפי שעה, טרם סוכמו מקורות המימון להסכם גג זה, ולכן החתימה ככל הנראה לא תתקיים ב-30 באפריל, כמתוכנן. כך עולה ממכתב ששיגר השבוע ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, למנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן.

קרית ביאליק. ההסכם מתעכב, צילום: גיל נחושתן קרית ביאליק. ההסכם מתעכב | צילום: גיל נחושתן קרית ביאליק. ההסכם מתעכב, צילום: גיל נחושתן

כפי שפורסם אתמול (ד') ב"כלכליסט", מאות מיליוני השקלים שאמורות לקבל רשויות מקומיות לפיתוח תשתיות במסגרת הסכמי גג מצויים בסכנה אם מכרזי מחיר מטרה, במסגרתם יפוקחו מחירי הדירות, יוחלו במסגרת ההסכמים. גורמים בכירים באוצר אמרו ל"כלכליסט" שלשום כי הם חוששים שהמדינה לא תצליח גם לממן את הפיתוח וגם לספוג את המחירים הנמוכים שיציעו קבלנים על קרקעות במכרזי מחיר מטרה ואת הפסד ההכנסה ממס רכישה נמוך.

"אין לבצע מכרזי מחיר מטרה במסגרת הסכמי הגג"

במכתבו אל ליברמן, מסביר ניצן, כי בקרית ביאליק, תעניק המדינה מימון בהיקף של כמעט 200 אלף שקל ליחידת דיור או כ-1.2 מיליארד שקל בסך הכל, שיילכו לטובת פיתוח תשתיות. לטענתו, "אין לבצע מכרזי מחיר מטרה במסגרת הסכמי הגג שכן עלויות הפיתוח המועמסות במסגרת הסכמים אלה מצמצמות באופן משמעותי ביותר את היקף התקבולים הצפויים מהקרקע, ובהתאם לכך מצטמצמת הגמישות לקיים בהם מכרזי מחיר מטרה".

במסגרת תוכנית מחיר מטרה שמקדם שר השיכון אורי אריאל, הקבלנים שייגשו למכרזים של הרשות יתחייבו מראש כי 80% מהדירות בפרויקט יימכרו לצרכנים במחירים הנמוכים ב־20% ממחירי השוק (לפי הגדרות שיקבע השמאי הממשלתי), ויתחרו ביניהם על המחיר שיציעו על הקרקע. במכרזים אלו צפויה המדינה לספוג הפסדי הכנסות הן משום שקבלנים יציעו מחירים נמוכים על הקרקע, והן בשל מס רכישה נמוך יותר.

הסכמי הגג נולדו ברשות מקרקעי ישראל במטרה להסיר את חסמי הפיתוח והתשתיות לפרויקטים של דיור (כמו סלילת כבישים ומחלפים והקמת מוסדות ציבור וחינוך) לפני בניית השכונות החדשות, באמצעות מימון מקדים מהמדינה לרשות המקומית. במסגרת הסכמי הגג יש ויתור על הכנסות מהקרקע, לצורך מימון הפיתוח. הסרת החסמים אמורה גם לשחרר לשיווק אלפי דירות בעיר אחת בבת אחת, כך שהזינוק הפתאומי בהיצע יגביר את התחרות בין הקבלנים על כיסם של הרוכשים, ואמור להבטיח רמות מחירים נמוכות יותר, ועל מנת להגיע למחיר סופי זול יותר לדירה, הקבלנים צפויים להציע מחירים נמוכים יותר במכרזים על הקרקע.

עוד עולה מהמכתב של ניצן, כי ערך קרקע ליחידת דיור בקרית ביאליק נאמד בכ-300 אלף שקל, והוא צפוי להישחק בשל מכרזים בהיקפים גדולים. "בהינתן סכומי הפיתוח הנגזרים מהסכמי הגג, ובהנחה שערך הקרקע יילך ויפחת, הרי שיישום מחיר מטרה באזור זה עלול להיכשל, או לחילופין ייאלץ את הממשלה להוסיף תקציבים חיצוניים לממן את התחייבויותיה", כתב ניצן. "לאור זאת, הרי שהאישור התקציבי עליו סוכם בישיבתנו מ-6 באפריל אינו תקף, וזאת עד להכרעה בסוגיית מחיר מטרה".

ניצן המליץ שלא להחיל את מכרזי מחיר מטרה על הסכמי הגג - וזוהי גם עמדתו של שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור יאיר לפיד, כפי שנחשף ב"כלכליסט" - ובכך לפתור את הבעיה ולהתקדם עם הסכם הגג בקרית ביאליק. לדברי ניצן, כל החלטה אחרת תחייב את משרד האוצר לאתר מקורות למימון הסכם גג זה – וככל הנראה גם הסכמים נוספים – לרבות מקורות תקציביים, מתוך תקציב המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כל גאוני האוצר ובנק ישראל לא שמעו על שיתוף הציבור בהשקעה במיזם הזה ?
אם מדינת ישראל מביאה את הקרקע הציבור יכול למצוא אלטרנטיבה בדמות השקעה במיזם שנקרא מחיר מטרה ולצאת מהשקעה מהתוכניות בריביות ה-0 של הבנקים .מדוע לא לצאת במכרז בין לאומי לכל חברות הבנייה בעולם לבנייה במחיר הזול ביותר עם ביטחונות שיתחרו עם חברות הבנייה הישראליות שהאינטרס שלהם לשמר את המחירים הגבוהים אז מר לפיד/ביבי/בנט האם אתם באמת רוצים להוריד את מחירי הדירות למען עתידם של הזוגות הצעירים או זה הכל שואו וספינים ואחיזת עיניים ???
שונר  |  25.04.14
לכל התגובות