אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד ממשיך ללחוץ על הקבלנים: "אם לא תמכרו בהנחות תפסידו כסף" צילום: ענר גרין

לפיד ממשיך ללחוץ על הקבלנים: "אם לא תמכרו בהנחות תפסידו כסף"

לדברי שר האוצר בכנס בראשל"צ, הטענה לפיה תוכנית מע"מ 0% תגביר את הביקושים "לא מחזיקה מים"

25.04.2014, 13:51 | דותן לוי

"יש בשורה בענף הנדל"ן והיא שמחירי הדיור עומדים לרדת", כך פתח את דבריו שר האוצר, יאיר לפיד, בכנס המועדון הכלכלי מסחרי של ראשון לציון שנערך היום (ו') במתחם יס פלנט בעיר, וזאת בהתייחסו לתוכניתו למע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה. לפיד פנה בוועידת הנדל"ן של כלכליסט לפני כשבועיים לקבלנים ואמר להם "תמכרו את הדירות שלכם עכשיו, כי ב-2015 המחירים יירדו".

קראו עוד בכלכליסט

לפיד אמר כי הנדל"ן הוא שוק של ציפיות ולא משהו שאפשר לשים על קבצי אקסל. לדבריו, "אם זוג אומר אנחנו חייבים לחכות קצת כי המחירים מתחילים לרדת אז המחירים יירדו, אנחנו מרגישים את זה מאוד חזק מאז שהודענו על תוכנית המע"מ. אמרו לנו שזה יגרום לעלייה של הביקושים אבל הטענה הזו לא מחזיקה מים. הביקוש לדירות בישראל הוא קשיח. אין זוגות שיכולים לרכוש דירה ולא עשו זאת. עד היום הזוגות רכשו דירות מתוך ידיעה שהמחירים יעלו ושהם עושים עסקה גרועה כי הדירה יקרה מדי וממוקמת לא תמיד באזור שהם רצו. הם הרגישו מרומים על ידי המדינה שלהם. מהשנים 2013-2009 מחירי הדירות זינקו. לשיטה ההיא היה מחיר והוא שדור שלם קרס לנגד עינינו. הפעם לשם שינוי הזוגות רואים שהמדינה שמה כסף ולכן היא מתכוונת לכך ברצינות".

דב צור, צילום: אוראל כהן דב צור | צילום: אוראל כהן דב צור, צילום: אוראל כהן

בהמשך פנה לפיד אל הקבלנים ואמר, כי גם הם יודעים שמחירי הדירות עומדים לרדת. "הם יודעים שהם עלולים להיתקע עם הדירות ומול הבנקים. לקונים כדאי לחכות כי הם יודעים שהמחירים יירדו ולקבלנים כדאי לתת הנחות, זו המשוואה. אם הייתי קבלן היום הייתי מוכר בהנחות, אם לא תמכרו עכשיו תפסידו כסף. הסיבה שאתם צריכים למכור היא כי אנחנו מתכוונים ברצינות". בעקבות דבריו נשמעו צעקות נגד מצד קבלנים שנכחו באולם. "לא חשבתי שכולם ישמחו לשמוע על כך", אמר לפיד בתגובה.

דב צור: "הסכמנו לחתום על הסכמי הגג בזכות קידום אזורי התעסוקה"

ראש עיריית ראשון לציון דב צור, אשר עומד לחתום בקרוב על הסכם גג עם האוצר אשר יחייב את העירייה לקדם במהירות כ-11 אלף יחידות דיור בתמורה לסיוע, אמר כי ראשון לציון מגבשת בימים אלה תוכנית מתאר. תוכנית זו תאפשר הרחבה של אזורי התעסוקה הקיימים בעיר מ-2.4 מיליון מ"ר כיום ל- 8.6 מיליון מ"ר לתעסוקה.

צור סיפר על גופים עסקיים רבים המקימים עסק במתחם מעוין שורק ובאזורים אחרים בעיר וציין בין היתר את אלבר, בניין ההנהלה של הבנק הבינלאומי, לובינסקי ועוד. "האזור שבו אנחנו נמצאים (מתחם יס פלנט, ד"ל) עומד להתפתח לכיוון צפון ובו מתוכננים 1.75 מיליון מ"ר לתעסוקה וכך גם לגבי אזורים אחרים במזרח ובמערב, ראשון לציון תהפוך לבירת עסקים".

ראש העיר הרחיב את דבריו בנוגע לתוכנית המתאר המתגבשת בתחום הדיור, ולדבריו, "לראשון לציון יתווספו כ-30 אלף יח"ד שהם כ-100 אלף תושבים. חשבנו ותכננו שזה יקרה בהמשך אבל אנחנו לא יכולים להתעלם ממצוקת הצעירים וממה שקורה סביבינו ולכן זה קורה מוקדם יותר. מדובר על 7,000 יח"ד בצריפין, 5,000 יח"ד יקומו במתחם ה-1,000 ובנחלת יהודה מתוכננות כ-6,500 יח"ד. אל אלה תצטרף תוכנית נוספת וחסרת תקדים שהיא פתרון רדיקלי לשכונת רמת אליהו. זו שכונה שכוללת למעלה מ-3,000 תושבים וכיום אין שום דרך לבצע בה פינוי בינוי. הפיתרון הוא בנייה בקרקע בנחלת יהודה עבור משפחות מרמת אליהו ורק כאשר יעברו מספיק משפחות מרמת אליהו תיבנה שם שכונה חדשה לחלוטין והבעיה תיפתר. לא הייתי יכול להבטיח בנייה בהיקף הזה אלמלא יכולתי להבטיח שתהיה רמת תעסוקה גבוהה בעיר. כיום מרבית התושבים יוצאים מידי בוקר לכיוון תל אביב פוקקים את הכבישים, שורפים דלק ומבזבזים זמן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

44 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

44.
במערב השומרון הקרקעות זולות וניתן לבנות כמו שרון ושמיר שבנו בשנות ה 90
שמיר ושרון בנו בשנות ה 90 מעבר לקו הירוק כי הקרקע זולה שם ועל יד כך הצליחו לקלוט כמיליון עולים בלי עליית מחירים. כשליש ממחיר הדירה הוא קרקע כשליש מיסים והשאר עלות בניה ורווח קבלן. לממשלה שליטה על המיסים ועל הקרקעות כלומר על שני שלישים ממחיר הדירה. לכן רק אם יבנו באזורים אשר בהם הקרקע זולה , קרי מעבר לקו הירוק אז תהיה הוזלה אמיתית. אנשים ינהרו לקנות דירות ויפנו דירות בתוך הקו הירוק אשר גם הם יוזלו משמעותית. כל פצתרון אחר הוא אקמול לחולה רציני.
יועץ נדלן , ירושלים  |  28.04.14
42.
צור.כשנבחרת אמרת שתפסיק את הבניה של ניצן ותדאג לשפר לתושבים הקיימים
דב צור.חלק מהאג'נדה שלך כשנבחרת היה להפסיק את הגדילה הבלתי נגמרת של קודמך, ושתדאג לשיפור אייכות החיים של התושבים הקיימים.כדי לתת כיסוי להבטחות לפיד ,אתה הולך להגדיל את הצפיפות ו את הפקקים ביציאה מהעיר שכבר כיום הם מטורפים ( יותר משעה בפקקים לתל אביב שמרוחקת 11 קמ בלבד ), התעסוקה שאתה מתכנן בעיר לא תוכל להחליף לרוב בעלי המקצועות החופשיים , את מקום העבודה בתל אביב.בחרתי בך לאור אותה אג'נדה.
אני  |  26.04.14
40.
דירה ראשונה ללא מע"מ רק למי שגר בה , או משכיר וחי אצל ההורים , והשאר....
אם זה משקיעים מחו"ל , או כאלה שרוכשים דירה נוספת להשקעה , ישלמו מע"מ ומס רכישה של 10% במקביל , כמו בברלין , חייבים לפקח על מחירי השכירויות ע"י עשרות שמאים ממשלתיים , שאם יהיה חשד לגביהם לאיזשהיא קומבינה , יעופו מתפקידם עם עונש הולם כך לא יהיה בור תקציבי , והעשירים יספסדו את העניים , ולא ההיפך.
עוד רעיון לפנתיאון  |  26.04.14
לכל התגובות