אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה תוספת של מיליארד שקל בשנה לניצולי השואה צילום: שאול גולן

הממשלה אישרה תוספת של מיליארד שקל בשנה לניצולי השואה

הקצבה המינימלית תועלה ל-2,200 שקל בחודש לכל ניצול, יושוו התנאים ליוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953 שקופחו עד כה, והם יקבלו קצבה שבין 1,825 ל-5,400 שקל בחודש, הניצולים לא ישלמו על תרופות שבסל ועוד

27.04.2014, 11:28 | רוני זינגר

הממשלה אישרה היום (א') את התוכנית הלאומית לסיוע לניצולי שואה, שמקצה תוספת תקציבית של מיליארד שקל בשנה לטובת ניצולי השואה, שיזמו שר האוצר יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן. התוכנית תסדיר את זכויותיהם של 200 אלף ניצולי השואה שחיים בישראל. 

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה הסמיכה את שרי האוצר והרווחה להביא את תיקוני החקיקה הנדרשים בתוך 21 יום על מנת שניתן יהיה לאשרם בכנסת במושב הקרוב ובדחיפות המירבית.

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מוטלת עלינו החובה המוסרית לדאוג לכך שניצולי השואה בינינו יחיו את שארית חייהם בכבוד ובברכה. מוטלת עלינו אחריות לאומית עליונה למנוע שואה נוספת ונעשה את שני הדברים".

התוכנית כוללת את הסעיפים הבאים:

1. השוואת תנאים ליוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953 שקופחו עד כה, בעלות של 277 מיליון שקל: יושוו תנאיהם של כ-18,500 יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו אחרי 1953 לתנאיהם של ניצולי השואה שעלו לפני 1953. עד היום ניצולי שואה אלו קיבלו קצבה אחידה של 1,800-1,500 שקל בחודש. החל מאישור התוכנית יקבלו קצבה שבין 1,825 ל-5,400 שקל בחודש (תלוי באחוזי הנכות שלהם) וכן זכאות לתגמול לפי מצבם הסוציאלי (השלמה להכנסה של שקל 8,800-5,300 שקל בחודש).

שר האוצר יאיר לפיד ושר האוצר מאיר כהן (ארכיון), צילום: הרצל יוסף, ynet שר האוצר יאיר לפיד ושר האוצר מאיר כהן (ארכיון) | צילום: הרצל יוסף, ynet שר האוצר יאיר לפיד ושר האוצר מאיר כהן (ארכיון), צילום: הרצל יוסף, ynet

2. העלאת הקצבה מינימלית ל- 2,200 שקל בחודש לכל ניצול שואה המקבל קצבה חודשית - עלות של 166 מיליון שקל: היום נעות הקצבאות בין 1,825 ל-5,400 שקל בחודש לניצול (תלוי באחוז הנכות שלו). הקצבאות החדשות יהיו מעתה 5,400-2,200 שקל בחודש (לא כולל זכאות ועל פי מצב סוציאלי). סעיף זה מתייחס ל-70 אלף ניצולי השואה נכי רדיפות הנאצים ול-18,500 ניצולי השואה יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שזכאים לזכויות נר"ן (נכי רדיפות הנאצים).

3. כל ניצולי השואה לא ישלמו יותר עבור התרופות שהם צורכים. עלות של 130 מיליון שקל. הניצולים יקבלו מעתה הנחה של 100% עבור השתתפות עצמית לתרופות שבסל התרופות, לעומת 50% הנחה כיום.

4. הכסף יועבר ישירות לחשבון הניצולים: מענק שנתי של 3,600 שקל לניצולי שואה שעלו אחרי 1953 ושאינם יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות, עלות של 288 מיליון שקל. עד כה היו הניצולים בקבוצה זו זכאים להחזר של 4,000 שקל פעם בשנתיים בלבד על טיפולי שיניים ורכישת משקפיים מול קבלות. עם אישור התוכנית יקבלו כ-80 אלף ניצולים 3,600 שקל בכל שנה בהעברה ישירה לחשבונם ללא כל צורך בהצגת מסמכים.

ניצולת שואה (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי ניצולת שואה (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי ניצולת שואה (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

5. 9,000 ניצולי שואה נזקקים יקבלו מענק שנתי של 2,000 שקל. עלות של 18 מיליון שקל.

6. סיוע לבני זוג של ניצולי שואה שנפטרו - תשלום קצבה של 2,000 שקל בחודש לבן הזוג, החל מהשנה הרביעית לפטירה (עד כה ניתן הסיוע רק בשלוש השנים הראשונות שבהן בן הזוג המשיך לקבל את קצבת הנפטר). עלות של 65 מיליון שקל.

7. תגבור שירותי רווחה - עלות של 40 מיליון שקל.

8. סיוע נפשי ופסיכולוגי לניצולי השואה מהמעגל השני בהתאם לצורך הרפואי של כל ניצול (חלקו בבית המטופל וחלקו במועדונים ומרכזי טיפול) בעלות של 30 מיליון שקל.

9. שינוי מבחן ההכנסה כך שלא יכלול את הקצבאות המשולמות ע"י הרשות לזכויות ניצולי השואה. עלות של 55 מיליון שקל. קצבת הסיעוד של ביטוח לאומי משולמת כיום בהתאם למבחן הכנסה בו עומד הקשיש. החל מאישור התוכנית כל גמלה

המשולמת לניצולי השואה לא תחשב כהכנסה לצורך זכאות הניצול לקצבת הסיעוד.

שר האוצר, יאיר לפיד: "היום אנחנו משנים את סדרי העדיפויות ומתקנים עוול של עשרות רבות של שנים בהן ניצולי השואה נזנחו, נדחקו ואבדו בתוך הסבך הגדול המכונה הבירוקרטיה הישראלית. לא ייתכן שמי שהצליח לשרוד את הזוועות הכי גדולות של החברה האנושית לא ישרוד את הבירוקרטיה הישראלית. את זה אנחנו משנים היום".

‬‬‬

שר הרווחה, מאיר כהן: "זהו התיקון המדמם ביותר של החברה הישראלית והמדינה חייבת לניצולי השואה את תקומתה. זהו צעד שיעשה צדק ובאמצעותו יצליחו ניצולי השואה לסיים את חייהם בארץ, בצורה ראויה ומכובדת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
כל הכבוד למעבירי החוק
לצערי הרב במדינת ישראל יש המון ציניות. וזו נשמעת מתוך כל התגובות שלמטה. חבל שאתם תמיד מסתכלים על חצי הכוס הריקה ולא המלאה. הועבר חוק שהיה צריך להיות מועבר כבר מזמן. עכשיו אפשר להתפנות לקבוצות הנזקקים האחרות. הקיפוח קיים בכללותו. הוא לא מתחיל עכשיו.
27.04.14
13.
התקשורת מנצלת את הנושא באופן ציני ומחפיר
עם כל הכבוד לניצולי השואה, ואני מדבר כנכד לניצולת אושוויץ, התקשורת הישראלית מנצלת את הנושא באופן ממש מחפיר. בשנים האחרונות, בכל פעם סמוך למועד יום השואה, אנחנו נתקלים במבול של כתבות אודות "מצוקתם הכלכלית של ניצולי השואה". מה שהתקשורת אינה טורחת לציין הוא שבימינו מרבית האנשים המוגדרים "ניצולי שואה" כלל לא היו אסירי הגטאות או המחנות. חלקם הגדול נמלט לבריה"מ, ואף כי סבל בזמן המלחמה מפליטות וממחסור, לא היה נתון בשום שלב למרותם של הנאצים. לפיכך מצבם אינו שונה מקשישים אחרים שחוו מחסור בימי חייהם, ואינו מצדיק מעמד מיוחד. האמת היא שלתקשורת כלל לא אכפת מגורלם של ניצולי השואה. האג'נדה שלה היא לעודד מתן קצבאות ממשלתיות לכל מיני קבוצות באוכלוסיה, במטרה להפוך את ישראל למדינה סוציאליסטית. לשם כך הם ינצלו בציניות כל עצב ציבורי חשוף. עלינו לשים סוף לפופוליזם הזול הזה.
אורן  |  27.04.14
לכל התגובות