אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי סטימצקי: מרקסטון עלולה לאבד גם את אחזקתה בנילית צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

אחרי סטימצקי: מרקסטון עלולה לאבד גם את אחזקתה בנילית

הקרן מחזיקה ב־21% ממניות החברה, שמשועבדות לדויטשה בנק כנגד הלוואה של 64 מיליון דולר. מרקסטון צריכה להשיב את ההלוואה בחודשים הקרובים

28.04.2014, 06:51 | גולן חזני

קרן ההשקעות מרקסטון עלולה לאבד את אחזקתה ביצרנית חוטי הניילון נילית, האחזקה הגדולה ביותר שלה כיום. ל"כלכליסט" נודע כי כל 21% המניות של נילית שבידי מרקסטון משועבדות לדויטשה בנק, עבור הלוואה של כ־64 מיליון דולר שנטלה מרקסטון לפני שנה למטרת מיחזור חוב והמשך פעילות הקרן. מרקסטון אמורה להחזיר את ההלוואה בחודשים הקרובים, ואם לא תצליח, היא עלולה לאבד את המניות לטובת דויטשה בנק, שככל הנראה מחזיק בביטחונות נוספים להלוואה.

קראו עוד בכלכליסט

מרקסטון העריכה בדו"חותיה את האחזקה בנילית בכ־110 מיליון דולר, אולם במגעים שהיא מקיימת בשבועות האחרונים למכירת אחזקתה, היא נוקבת במחיר נמוך יותר של 85–90 מיליון דולר. כמה גופים, ובהם בנק לאומי, באמצעות זרוע ההשקעות שלו לאומי פרטנרס, מתעניינים ברכישת המניות.

מייסד ומנכ"ל קרן מרקסטון, רון לובש, צילום: בלומברג מייסד ומנכ"ל קרן מרקסטון, רון לובש | צילום: בלומברג מייסד ומנכ"ל קרן מרקסטון, רון לובש, צילום: בלומברג

נילית הפועלת ממגדל העמק נחשבת כיום לאחת מיצרניות חוטי הניילון לתעשיית הגרבונים הגדולות בעולם, והיא מייצרת גם עבור תעשיית הפלסטיק. החברה ביצעה בשנים האחרונות כמה רכישות, שבעטיין רובץ עליה חוב של כ־150 מיליון דולר. הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ־400 מיליון דולר והיא רווחית.

מרקסטון רכשה את האחזקה ב־2005 תמורת כ־72.8 מיליון דולר (כולל השקעות נוספות), מבעל החברה מיכאל לוי, שנשאר עם יתרת האחזקות. למיכאל לוי זכות סירוב ראשונה לרכישת המניות בנילית, כך שאם מרקסטון תמצא רוכש יוכל לוי לבצע את הרכישה בעצמו.

הקרן סובלת מבעיה דומה גם עם אחזקתה בחברת התכשיטים מגנוליה. מרקסטון קיבלה מקרן פורטיסימו הלוואה של כ־50 מיליון שקל עבור מגנוליה, ובתמורה שיעבדה את מניותיה בחברה. פורטיסימו מעונינת לרכוש את מגנוליה, וככל הנראה שמרה לעצמה את אופציית הרכישה בצורה של זכות סירוב למכירת החברה והשוואת ההצעה שתקבל מרקסטון. נושא ההנפקה שביקשה מרקסטון לקדם במגנוליה בבורסת ה־AIM בלונדון יורד ככל הנראה מהפרק בשל לחץ הזמן, ומנהל הקרן רון לובש מתמקד במאמצים למכירתה. מרקסטון השקיעה במגנוליה 140 מיליון שקל. לחברה יש חוב של 50 מיליון שקל לבנק מזרחי־טפחות, ושווייה מוערך ב־250–300 מיליון שקל.

מרקסטון סיכמה בשבוע שעבר על מכירת רשת הספרים סטימצקי לקבוצת ארלדן־קרביץ - השקעה שהסבה לה הפסד של יותר מ־200 מיליון שקל. כמו כן, היא מנהלת מגעים למכירת מניותיה בבית ההשקעות פסגות לזהבית כהן וקרן אייפקס, אך היא מתקשה למצוא רוכש למניות אלה, שמהוות מניות מיעוט.

הבעלים של נילית, מיכאל לוי, צילום: אלירן אביטל הבעלים של נילית, מיכאל לוי | צילום: אלירן אביטל הבעלים של נילית, מיכאל לוי, צילום: אלירן אביטל

במקביל מרקסטון מנהלת מגעים מגעים להסדר חוב עם גופים מוסדיים המחזיקים באג"ח של פנומנל אחזקות בהיקף של 100 מיליון שקל. פנומנל היא החברה שדרכה מרקסטון מחזיקה ב־23.2% מפסגות, הנמצאת בשליטת קרן אייפקס (76.8%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות