אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התיקון שעשוי לעורר את תחום הפינוי־בינוי צילום: אוראל כהן

התיקון שעשוי לעורר את תחום הפינוי־בינוי

לפי תיקון לחוק שיזם ח"כ יואל רזבוזוב, יירד מספר יחידות הדיור הנדרשות לביצוע פינוי־בינוי מ־24 ל־12. המשמעות: מאות אלפי דירות נוספות יוכלו להיכלל בתוכנית

29.04.2014, 08:19 | דותן לוי

הצעת תיקון לחוק של ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) מבקשת להוריד את מספר יחידות הדיור המהווה רף מינימלי לפרויקטים של פינוי־בינוי, מה שעשוי לאפשר למאות אלפי דירות להיכלל בתוכנית. כיום החוק קובע כי פרויקט זכאי להטבות שמעניקה המדינה בפרויקטים של פינוי־בינוי רק כאשר מספר יחידות הדיור שבו עולה על 24, והתיקון מציע להוריד את רף הכניסה ל־12 יחידות דיור בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי רזבוזוב, הרעיון עלה משיחות שערך עם יזמי נדל"ן הפעילים בתחום ועם גופים אשר התקשו להוציא פרויקטים באזורים כושלים. "יש לא מעט שכונות ובניינים שבהם התנאים הם מחפירים, אבל לא ניתן לקדם פרויקטים לפינוי־בינוי מכיוון שמספר יחידות הדיור בהם קטן מ־24", הוא אומר. לדבריו, ההצעה צפויה לעבור לוועדת שרים לחקיקה מיד לאחר תום פגרת הכנסת ב־11 במאי, ולהערכתו לא צפויה לכך התנגדות. "המטרה של כולנו היא להוריד את מחירי הדירות ולייצר כמה שיותר קרקעות".

פינוי־בינוי בנווה שרת בתל אביב. "אם התיקון יעבור, תיווצר מהפכה בתחום", אמר היזם ניסים אסייג, צילום: אוראל כהן פינוי־בינוי בנווה שרת בתל אביב. "אם התיקון יעבור, תיווצר מהפכה בתחום", אמר היזם ניסים אסייג | צילום: אוראל כהן פינוי־בינוי בנווה שרת בתל אביב. "אם התיקון יעבור, תיווצר מהפכה בתחום", אמר היזם ניסים אסייג, צילום: אוראל כהן

היזם ניסים אסייג, מבעלי חברת נאסא הפועלת בתחום הפינוי־בינוי, אמר כי אם ההצעה תעבור, הדבר יגרום למהפכה בענף. "לאחרונה חוויתי זאת על בשרי, יש לי פרויקט של 21 יחידות שלא יכול להיכנס לפינוי־בינוי מכיוון שאין בו 24 יח"ד והוא תקוע. במשרד השיכון אמרו לי 'לגרד עוד 3 יח"ד', אבל זה בניין קיים שסביבו יש בנייה חדשה יותר". לדבריו, רוב בנייני השיכונים בארץ כוללים עד 12 יח"ד, לכן התיקון יאפשר הכנסה של פרויקטים רבים מבלי לחבר כמה בניינים.

הערכה היא כי ההשפעה של התיקון לחוק תהיה בעיקר בהצטרפות פרויקטים בפריפריה הקרובה, שבהם אין ביקוש מצד יזמים לביצוע תמ"א 38 בהיעדר כדאיות כלכלית, או בפרויקטים נקודתיים במרכז הארץ שבהם יש בניין בודד הכולל מספר יחידות דיור הקטן מ־24. עם זאת, תוכנית פינוי־בינוי היא מורכבת ומצריכה הכנת תב"ע, לעומת תוכניות תמ"א 38 שדורשות היתר מהרשות המקומית, ולכן סביר כי מרבית היזמים יעדיפו לפעול בפרויקטים שבהם היקף יחידות הדיור גדול מ־24, מכיוון שהמורכבות זהה אם מדובר בפרויקט קטן או גדול.

ח"כ יואל רזבוזוב. "לייצר יותר קרקעות", צילום: חיים צח ח"כ יואל רזבוזוב. "לייצר יותר קרקעות" | צילום: חיים צח ח"כ יואל רזבוזוב. "לייצר יותר קרקעות", צילום: חיים צח

לדברי אמיר הלר, סמנכ"ל התאחדות בוני הארץ, תחום הפינוי־בינוי נהנה מהטבות רחבות יותר מזה של תמ"א 38 אך ורק כאשר מספר היח"ד גבוה מ־24. לדבריו, "בהמשך אפשר לבקש גם פטור מהיטל השבחה על כל הפרויקט, בניגוד לתמ"א 38 שבה אפשר לקבל זכויות בנייה רק עבור היח"ד הנוספות שנבנות בתמ"א".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות