אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מידרוג: ירידה של 23% בהנפקות אג"ח קונצרניות באפריל

מידרוג: ירידה של 23% בהנפקות אג"ח קונצרניות באפריל

בסיכום חודשי יונפקו כ-1.85 מיליארד שקל, לעומת 2.4 מיליארד שקל בחודש הקודם; הולכת ורווחת הדעה כי שוק האג"ח הקונצרניות בישראל מתומחר גבוה יחסית

29.04.2014, 08:48 | ערן סוקול

היקף הנפקות אג"ח קונצרניות באפריל, צפוי לעמוד על כ-1.85 מיליארד שקל, ירידה של 23% לעומת 2.4 מיליארד שקל שהונפקו במרץ 2014, וירידה של 16% לעומת חודש אפריל אשתקד, בו הונפקו אגרות חוב בהיקף של כ-2.2 מיליארד שקל. כך מעריכים בחברת הדירוג מידרוג.

קראו עוד בכלכליסט

נראה כי לנוכח הדעה ההולכת ורווחת בקרב מנהלי הכספים כי שוק האג"ח הקונצרניות בישראל מתומחר גבוה יחסית, מה שמשליך על הביקוש בהנפקות חוב, הולכת ומתבססת לה מגמה של ירידה בהיקף הגיוסים בשוק הקונצרני.

תחום הנדל"ן הוסיף להיות דומיננטי כאשר כ-1.15 מיליארד שקל מהגיוסים באפריל עד כה בוצעו על ידי חברות נדל"ן ובינוי, כשהבולטות שבהן גזית גלוב - 450 מיליון שקל, גב ים - 263 מיליון שקל, שיכון ובינוי - 251 מיליון שקל (לא כולל החלפת סדרות) ומבני תעשייה -118 מיליון שקל. מרבית ההנפקות החודש בוצעו באמצעות הרחבת סדרות, כאשר מבין 9 מנפיקים שונים שגייסו החודש, שניים לא היו מדורגים כלל.

הנתונים לגבי הנפקות אפריל 2014 אינם כוללים החלפת סדרות שביצעה שיכון ובינוי במסגרתה הנפיקה כ-791 מיליון שקל מסדרה 6 כנגד רכישה חוזרת של אגרות חוב מסדרה 4 וכן אינם כוללים את ההנפקה של אגרות חוב זרות בידי בי-קומיוניקישנס שהוצעו גם לציבור המוסדיים בישראל.

ערן היימר, מנכ"ל מידרוג ערן היימר, מנכ"ל מידרוג ערן היימר, מנכ"ל מידרוג

ירידה של 40% בהנפקות הרבעון הראשון

בסיכום הרבעון הראשון של השנה גויסו אגרות חוב קונצרניות בהיקף של כ-7.7 מיליארד שקל, ירידה של 40% לעומת כ-12.6 מיליארד שקל שגוייסו בתקופה המקבילה אשתקד.

בתחום נדל"ן ובינוי לבדו הסתכמו הגיוסים השנה עד כה ב-3 מיליארד שקל, ירידה של 36% לעומת כ-4.7 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

ביתר תחומי הקורפורייט הסתכמו הגיוסים השנה בכ-2.3 מיליארד שקל, ירידה של 44% לעומת כ-4.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד, וירידה של כ-21% בנטרול הנפקה של התעשייה האווירית בהיקף 1.2 מיליארד שקל שבוצעה אשתקד.

חברות הליסינג בלטו בהיעדרן מהגיוסים מתחילת השנה ועד כה, זאת כאשר בתקופה המקבילה אשתקד הן גייסו כ-800 מיליון שקל.

בשנת 2014 ניכרת עלייה בתיאבון הסיכון של המשקיעים, כפי שניכר בהיקף המנפיקים שאינם מדורגים: על פי מידרוג, ברבעון הראשון של השנה לקחו חלק בהנפקות הקורפורייט (כלומר ללא בנקים, ביטוח ותשתיות ממשלה) 39 מנפיקים שונים, כאשר 28% מהם לא מדורגים, זאת לעומת 55 מנפיקים בתקופה המקבילה אשתקד, כאשר רק11% מהם לא היו מדורגים.

בחברת הדירוג מידרוג, שבניהולו של ערן היימר, מציינים כי " הירידה בהיקף ההנפקות בחודשים הראשונים של 2014 לעומת התקופה המקבילה אשתקד מוסברת בקיטון מספר המנפיקים ובקיטון בגיוסים בקרב חברת נדל"ן ובינוי, ליסינג ואחרות. לצד זאת, תיאבון הסיכון של המשקיעים עלה וניכר גידול משמעותי במספר המנפיקים שאינם מדורגים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות