אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסת המרפסות: דוח הנדסה ראשון לבניין בחדרה צילום: חסן שעלאן, ynet

קריסת המרפסות: דוח הנדסה ראשון לבניין בחדרה

הדו"ח הוגש באיחור משמעותי מלוחות הזמנים והינו שלב לפני בדיקות העמסה שצפויות להתבצע בקרוב בבניין ויספקו את התשובות בנוגע לעמידותו וליכולת לחדש את טופס האכלוס לאחר התיקונים

29.04.2014, 12:28 | דותן לוי

כ-4 חודשים לאחר קריסת המרפסות בחדרה מפרסם המהנדס ישראל דוד אשר מונה על הבדיקה ההנדסית למבנה שבו קרסו המרפסות דו"ח ראשוני ובו ממצאי הבדיקה עד כה. מדובר בדו"ח בן 75 עמודים אשר כולל בתוכו חישובים סטטיים ובדיקות שונות שבוצעו למבנה והינו השלב הראשון בבדיקה כאשר לאחריו צפויות בדיקות העמסה.   

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות היא כי לא מדובר בתוצאות אשר יכולות להכריע בסוגית חוזק המבנה, הדו"ח כולל חישובים לגבי השקיעה הרצויה בעת העמסה על הבניין, כלומר, רק בהמשך בעת ביצוע אותן העמסות ניתן יהיה לבחון את התוצאות אל מול החישובים שנעשו עד כה ולקבוע האם המבנה עומד בתקן הדרוש. בדיקות העמסה כשמן כן הם, העמסת משקל בנקודות מסוימות בבניין. בדו"ח מציין דוד כי תחילת ניסיונות העמסה תתבצע בכפוף למספר חיזוקים מקומיים אשר הוא ביקש לבצע.

המרפסות שקרסו בפרויקט גינדי השקעות בחדרה, צילום: חסן שעלאן, ynet המרפסות שקרסו בפרויקט גינדי השקעות בחדרה | צילום: חסן שעלאן, ynet המרפסות שקרסו בפרויקט גינדי השקעות בחדרה, צילום: חסן שעלאן, ynet

כמו כן, הדו"ח נוגע רק לבניין ברחוב נחל פרת 8 כלומר אינו כולל את הבניין הסמוך לו שממנו פונו הדיירים וגם הוא טרם אוכלס מחדש. בדו"ח כותב דוד כי "בדיקת החישוב מול תוכניות המתכנן טל שורק מראה שהתכנון לרצפות, לרפסודה ולעמודים מספיק לשאת את העומסים להם תוכנן הבניין, ולאחר ביצוע חיזוק המרפסות על ידי עמודי הפלדה", לשון הדו"ח.

כלומר ככל הנראה לא הייתה בעיה בשלב תכנון הבניין. חשוב להדגיש כי הדו"ח בודק רק את הבניין ולא את נושא המרפסות. ל"כלכליסט" נודע כי בידי החברה המבצעת אורתם מליבו דו"ח נוסף של פרופסור שמואל אנגל אשר בוחן את קריסת המרפסות ולפיו הייתה בעיה גם בשלב התכנון, אך לא ניתן לחשוף אותו משיקולים משפטיים וכן לאור החקירה המשטרתית המתנהלת. עם זאת בדו"חות החברה של גינדי השקעות מציינת החברה כי הקריסה התרחשה בשל ביצוע לקוי של הקבלן.

נזכיר, כי דו"ח מפורט של המהנדס יואל בן עזרא, אשר נשכר כמומחה מטעם הדיירים, טען בעבר כי הבניין לווה בכשלים שיטתיים בביצוע ולא כשל נקודתי אשר חל רק על המרפסות.

מחברת גינדי השקעות נמסר בתגובה: "הדו"ח האחרון של אינג' ישראל דויד מדבר בעד עצמו. גינדי תמשיך לפעול בהגינות וברגישות למציאת פתרון הוגן מול כל הדיירים בפרויקט, כפי שהגיעה להסכם פשרה סופי המקובל על רוב דיירי הבניין בו קרה האירוע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
חקירה פלילית לכל המעורבים - ומייד !!!
ששופט יחליט האם זה כשל חד פעמי של הקבלן או דפוס התנהגות חוזר. אם דפוס חוזר - שישללו מהמעורבים את הרישיון / תעודת הסמכה לבנות בניינים בישראל ! ... וגם שיזרקו אותם לכלא וגם שיפצו כספית את כל הלקוחות שרכשו מהם דירות ב 10 השנים האחרונות על ירידת שווי ערך הדירות ונטילת הסיכון לקריסה עתידית.
עמית , ראשון לציון  |  01.05.14
2.
גם היום הסיפור נמשך..
דוד שלי מהנדס בניין, מנהל פרוייקט בחדרה, התפטר מעבודתו, אחריי שראה את אותם מחדלים חוזרים על עצמם, בפרויקט של קבלן פרטי אחר בחדרה, הקבלן הבונה מנסה לחסוך בעלויות, על חשבון הבטיחות, והסיפור הזה נמשך... איזה סיכוי יש למי שקונה דירה, על הנייר, או דירה מוכנה, לעלות על כאלה פאשלות ?
ב.ר  |  29.04.14
לכל התגובות