אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מניות של שחקן NFL הונפקו לציבור צילום: איי פי

מניות של שחקן NFL הונפקו לציבור

מניה יוצאת דופן הצמודה לפוטנציאל ההכנסות של ורנון דיוויס מסן פרנסיסקו פורטיניינרס, עלתה ב-1 דולר וטיפסה ל-11 דולר ביום המסחר הראשון שלה

30.04.2014, 15:02 | שירות כלכליסט

יש כמה משקיעים שמקווים ששחקנה של סן פרנסיסקו פורטיניינרס, ורנון דיוויס ייהנה מקריירה רווחית. מניה יוצאת דופן הצמודה לפוטנציאל ההכנסות של דיוויס, עלתה ב-1 דולר וטיפסה ל-11 דולר ביום המסחר הראשון שלה, ביום שני. רק 352 מתוך 421,100 מניות שנמכרו בהנפקה ציבורית ראשונה של חברת הסטארט-אפ פנטקס (Fantex) מסן פרנסיסקו נסחרו נכון לשעות אחר הצהריים המאוחרות ביום שני.

קראו עוד בכלכליסט

ורנון דיוויס. הונפק, צילום: איי פי ורנון דיוויס. הונפק | צילום: איי פי ורנון דיוויס. הונפק, צילום: איי פי

התחזקותה של המניה ב-10% מייצגת הצבעת אמון בדיוויס, שהחל את הקריירה שלו לפני שמונה שנים והתגלה כאחד משחקני הטייט אנד הטובים ביותר ב-NFL.

זו הפעם הראשונה שבה מניה מקושרת לביצועים של ספורטאי, רעיון בעל סיכון גבוה שמדגיש את המיזוג בין ספורט ועסקים.

"זה אירוע היסטורי מבחינתנו לא רק מנקודת המבט של הספורט, אלא גם מנקודת מבט פיננסית", טוען מנכ"ל פנטקס, באק פרנץ'.

מנגד, יש שטוענים כי המניה של דיוויס היא מזימה שמנצלת את ההתלהבות של אוהדי הספורט. "משקיע רציני, לא ישים על זה הרבה כסף", טוען רון הלר, שחקן לשעבר ב-NFL שעומד כיום בראש חברת השקעות, פריטוס טסט מנג'מנט. "אי אפשר להרוויח מזה הרבה כסף, אלא אם יגיע מישהו טיפש יותר ויקנה את המניה מכם".

דיוויס אינו רשאי לדון בפומבי במניה עד סוף מאי.

פנטקס משלמת לדיוויס 4 מיליון דולר בתמורה ל-10% מההכנסות שלו מפוטבול ומחסויות. התשלום נבע מההכנסות מההנפקה. יוויס (30), יצטרך לחתום על חוזה גדול לאחר שהחוזה הנוכחי שלו עם הפורטיניינרס יסתיים ב-2015 כדי שעסקת פנטקס תשתלם למשקיעים.

לפי ההערכות של פנטקס, דיוויס יצטרך להשיג חוזה בשווי 33 מיליון דולר כדי להצדיק את ההשקעה בקריירה שלו. החברה צפויה להרוויח בין 1.2-1.4 מיליון דולר מחלקה בהכנסות של דיוויס בחוזה הנוכחי שלו, כך לפי מסמכים שהוגשו לרשות ני"ע האמריקאית (SEC).

הלר, ששיחק במדי הפורטיניינרס ושתי קבוצות נוספות ב-NFL לפני שפרש ב-1992, מטיל ספק בכך שהפורטיניינרס או כל קבוצה אחרת יסכימו לשלם לדיוויס סכום כל כך גבוה ב-2016, אז יהיה בן 32 – גיל שבו מרבית שחקני ה-NFL תולים את הנעליים. "אלא אם הפורטיניינרס יזכו בסופרבול והסטטיסטיקה של ורנון תהיה מדהימה, הוא כנראה יסיים את הקריירה שלו בסוף החוזה הנוכחי", מעריך הלר.

הקריירה הממוצעת ב-NFL אורכת רק שלוש שנים, אף שהכוכבים לרוב משחקים תקופה ארוכה יותר. לאחר ניתוח אורך הקריירה של 212 שחקני טייט אנד בין 1990 ל-2010, בפנטקס הגיעו למסקנה שדיוויס יוכל לשחק כמעט 14 שנה.

השלמת ההנפקה לא הייתה קלה. פרנץ' החל לעורר עניין בפברואר, לאחר שביקר ב-12 ערים ברחבי ארה"ב בתוך אוטובוס ישן, שבו נהג שדרן ה-NFL לשעבר ג'ון מאדן לנסוע לכתבות שלו. החברה האם של פנטקס הבטיחה לרכוש עד 200 אלף מניות בהנפקה, אף שלא היה בכך צורך, מספר פרנץ'. מבלי להיכנס לפרטים ספציפיים, הוא מציין ש"מרבית" המניות בהנפקה נרכשו על ידי משקיעים פרטיים.

היועצים לפנטקס כוללים את אגדת הגולף ג'ק ניקלאוס, שחקן הפוטבול לשעבר ג'ון אלווי וקרי קיטלס מה-NBA. המשקיעים חייבים לגור באחת מתוך 16 מדינות, בהן קליפורניה, ניו יורק, אילינוי ופנסילבניה, שבהן אושר המסחר במניה של דיוויס. המניה נסחרת באופן בלעדי בבורסה מקוונת שהוקמה על ידי פנטקס ופתוחה מהצהריים ועד שמונה בערב, שעון החוף המזרחי בארה"ב.

מניות מסוג זה מתוכננות בשלב זה גם עבור הקוורטרבק של בופאלו בילס אי.ג'י מנואל ושחקנה של יוסטון טקסנס אריאן פוסטר. פנטקס מנסה להשיג הסכמים גם עם מספר ספורטאים נוספים במגוון ליגות. "ההנפקה מעניקה לנו יותר מהימנות", אומר פרנץ' על ההנפקה של דיוויס. "לא מדובר יותר בנו מתעסקים ומהרהרים בזב, אלא אנחנו אומרים – זה נשלם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות