אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות חילוקי הדעות בין האוצר לקרית ביאליק: הסכם הגג נחתם היום צילום: ששון תירם

למרות חילוקי הדעות בין האוצר לקרית ביאליק: הסכם הגג נחתם היום

חילוקי הדעות בין משרד האוצר לרשות המקומית נמשכו עד הרגע האחרון על רקע דרישת האוצר לבטל את מכרזי מחיר מטרה ברשויות בהן יחתמו הסכמי הגג לפיהם המדינה תממן את הוצאות הפיתוח בשכונות החדשות. ראש העירייה אלי דוקורסקי: "היו עימותים עם אנשי משרד האוצר, אך כבר בספטמבר ישווקו 2,000 יח"ד"

30.04.2014, 13:19 | עינת פז-פרנקל

"היו לנו עימותים וויכוחים עם אנשי משרד האוצר, אך ויכוחים ברמה גבוהה, והנה כ-2000 יח"ד בנאות אפק ישווקו כבר בספטמבר 2014", כך אמר היום (ד') ראש עיריית קרית בילאיק, אלי דקורסקי בטקס הסכם הגג שנחתם בין הרשות המקומית למדינה. הטקס עמד בסכנת ביטול על רקע מחלוקות מול האוצר, אך התקיים לבסוף כסדרו. דקורסקי הוסיף: "יש עוד כ-4,700 יחידות דיור בתכנית שעברו למתן תוקף".

קראו עוד בכלכליסט

בטקס משתתפים שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד, שר השיכון אורי אריאל, מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ויוסף משלב הממונה על המחוז במשרד הפנים.

במסגרת הסכם הגג עם עיריית קרית ביאליק, על המדינה להעניק מימון לפיתוח ותשתיות להקמת שכונת מגורים חדשה בת כ-7,200 יח"ד. המימון יהיה עבור בנייה בשכונות נאות אפק, אדמות כפר ביאליק, ובהרחבת גבעת הרקפות, כך אמר בפתיחת הטקס דוקורסקי.

מימין: שר השיכון אורי אריאל ושר האוצר יאיר לפיד. באוצר חוששים שהמדינה לא תצליח לממן את הפיתוח וגם לספוג את המחירים הנמוכים שיציעו קבלנים על קרקעות במכרזים הללו, צילום: עמית שעל מימין: שר השיכון אורי אריאל ושר האוצר יאיר לפיד. באוצר חוששים שהמדינה לא תצליח לממן את הפיתוח וגם לספוג את המחירים הנמוכים שיציעו קבלנים על קרקעות במכרזים הללו | צילום: עמית שעל מימין: שר השיכון אורי אריאל ושר האוצר יאיר לפיד. באוצר חוששים שהמדינה לא תצליח לממן את הפיתוח וגם לספוג את המחירים הנמוכים שיציעו קבלנים על קרקעות במכרזים הללו, צילום: עמית שעל

הטקס מתקיים חרף התנגדות אגף התקציבים במשרד האוצר. בסוף השבוע האחרון לא היה ברור אם הטקס יוכל להתקיים כסדרו, על רקע מכתב חריף ששיגר סגן הממונה על התקציבים באוצר, ערן ניצן, לליברמן, ובו המליץ ללבן את המחלוקות סביב תכנית מחיר מטרה ולדחות את טקס חתימת ההסכם. ממכתבו של ניצן עולה כי טרם סוכמו מקורות המימון להסכם זה. המחלוקת סביב מכרזי מחיר מטרה צפויה להידון בימים הקרובים, וכי ההסכם בקרית ביאליק ייחתם ורק אז יתבררו פרטי תוכנית מחיר מטרה.

משרד האוצר דרש שמכרזי מחיר מטרה לא יתפרסמו בערים עמן נחתם או ייחתם הסכם גג - באוצר חוששים שהמדינה לא תצליח לממן את הפיתוח וגם לספוג את המחירים הנמוכים שיציעו קבלנים על קרקעות במכרזים הללו.

הסכם הגג שנחתם בקריית ביאליק הסכם הגג שנחתם בקריית ביאליק הסכם הגג שנחתם בקריית ביאליק

במסגרת תוכנית מחיר מטרה שמקדם שר השיכון אריאל, הקבלנים שייגשו למכרזי הרשות יתחייבו כי 80% מהדירות בפרויקט יימכרו לצרכנים במחירים הנמוכים ב־20% ממחירי השוק (לפי הגדרות השמאי הממשלתי), ויתחרו ביניהם על המחיר שיציעו על הקרקע. במכרזים אלו צפויה המדינה לספוג הפסדי הכנסות, הן משום שקבלנים יציעו מחירים נמוכים על הקרקע, והן בשל מס רכישה נמוך יותר.

גם במסגרת הסכמי הגג - שמטרתם להסיר את חסמי הפיתוח והתשתיות לפרויקטי דיור (כמו סלילת כבישים והקמת מוסדות) לפני בניית השכונות החדשות - מוותרת המדינה על הכנסות: המימון מהמדינה לרשות המקומית, המתחייבת לבנייה מואצת, נעשה באמצעות ויתור על הכנסות מהקרקע.

במכתב לליברמן הסביר ניצן, כי בקרית ביאליק תעניק המדינה מימון בהיקף של כ-200 אלף שקל ליח"ד או כ-1.2 מיליארד שקל בסך הכל, שיילכו לטובת פיתוח תשתיות. לטענתו, "אין לבצע מכרזי מחיר מטרה במסגרת הסכמי הגג, שכן עלויות הפיתוח המועמסות במסגרת הסכמים אלה מצמצמות באופן משמעותי את היקף התקבולים הצפויים מהקרקע, ובהתאם לכך מצטמצמת הגמישות לקיים בהם מכרזי מחיר מטרה". בסיכומו של דבר, הצדדים החליטו לערוך את טקס החתימה כמתוכנן ולפתור את המחלוקת סביב מכרזי מחיר מטרה לאחר מכן. 

בטקס אמר דוקורסקי, כי העירייה נרתמה, לאחר 15 שנות הכנה, להסכמי הגג על מנת להוזיל את מחירי הדירות לטובת אזרחי המדינה. לדבריו, יש עוד 18 אלף יחידות דיור בעתודות הקרקע של העיר, נוסף ל-15 אלף קיימות. 20% מהדירות בתכניות החדשות יהיו בנות השגה. "הסכם הגג בקרית ביאליק יאיר את האזור גם מבחינה תעסוקתית, שכן בניית 7,253 יחידות דיור יספקו עבודה לעסקים סביב בניית השכונות החדשות", אמר.

דוקורסקי ציין כי "היו עימותים וויכוחים עם אנשי משרד האוצר, אך ויכוחים ברמה גבוהה, והנה כ-2000 יח"ד בנאות אפק ישווקו כבר בספטמבר 2014. יש עוד כ-4,700 יחידות דיור בתכנית שעברו למתן תוקף".

לפיד: "נגיע ל-100 אלף יחידות דיור בהסכמי הגג הללו"

שר האוצר, יאיר לפיד אמר שהסכם הגג יכיל 20% דירות קטנות לזוגות צעירים המשרתים בצבא ותורמים למדינה – נוסף להטבת מע"מ בשיעור 0%, "כך שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להגיע לדירה. זה יהיה במחיר אפשרי. הסכמי הגג יביאו השקעה במערכת החינוך העירונית שממילא מצטיינת, אך יוקמו תשתיות ומבנים נוספים. כל זה לא היה קורה אילו לא היתה עבודה משותפת של כל המשרדים הרלוונטיים בקבינט הדיור של הממשלה. מחיר הדירות הולכים לרדת, אנו מגדילים את ההיצע וגם מוכנים להפסיד כסף כדי שדור שלם יפסיק לקרוס כנגד עינינו".

לפיד קרא לקבלני הצפון: "אני מציע לכם למכור, כי אנחנו רציניים, המחירים יירדו ואתם תפסידו כסף ואני לא רוצה את זה. תמכרו כיום בהנחות כדי שלא תצטרכו להעניק הנחות גדולות יותר". עוד אמר לפיד: "המדינה צריכה להפסיק למקסם את הרווחים מהקרקע. כל התאים המשפחתיים שווים, גם קהלית הלהט"ב, וכולם זכאים. נגיע ל-100 אלף יחידות דיור בהסכמי הגג הללו, הן מצטרפות למכרזי דירות להשכרה שכבר פורסמו, והם מכינים את הקרקע לתכנית הדיור הממשלתית, גם להשכרה. נמשיך להפסיד כסף עד שמחירי הדירות יירדו. הזמנים בהם המדינה הרוויחה כסף על חשבון האזרח הסתיימו. מחירי הדירות יירדו בשביל הדור הקורס של מדינת ישראל".

אריאל: "ב-2015 המחירים יתחילו לרדת"

שר השיכון, אורי אריאל אמר: "הגענו להסכם גג במהירות יוצאת דופן. הוויכוחים היו ענייניים וכולם עבדו בשביל אותה מטרה. אנחנו כמעט כבר בחצי הדרך – זה היה נראה מסובך וארוך – אבל החלום מתגשם, ואנחנו לקראת חתימה של הסכמי גג נוספים. יהיה שינוי. העלויות הן 2.5-4 מיליארד שקל. זה ארוע. זה לא עוד קצת, עוד 100 יח"ד פה או שם. זה שינוי. ב-2014 המחירים ייבלמו. ב-2015 המחירים יחלו לרדת. זה יעמוד לביקורת ציבורית ותראו איך זה מתרחש. אמון הציבור כלפי ממשלת ישראל יעלה על ידי העברת תכנית מע"מ 0% בכנסת ואת מחיר המטרה יחד עם דברים נוספים כדי להשלים את השינויים הגדולים הללו מהלכה למעשה. כל התכניות הללו הם שיווקים, שיווקים שיווקים. בלי זה לא נצליח להתקדם. אנחנו מתקדמים בהתחלות בנייה, שיווקים וסיומי בנייה. יש אינטגרציה בין כל משרדי הממשלה, מפלס האגו יורד, הענייניות עולה, ובהתאם לכך גם התוצאות". אריאל רמז למתיחות בין יש עתיד לבית היהודי בנושא חוק הפונדקאות ואמר: "אני משוכנע שבאתגר הזה חייב להיות תיאום. אסור שנושא הדיור יהיה בן ערובה לשום נושא".

עוד אמר אריאל: "צריך להביא מזור למשפרי הדיור ולזוגות הצעירים. היכולת תלויה בראשי הערים, בלעדיהם אין לנו סיכוי לקדם תכניות משמעותיות. גם בקרית גת, בראש העין, במודיעין ובקרית ביאליק היו לנו חוויות חיוביות. ראשי הערים הללו מחויבים לתת דירות מהר בהסכמי הגג".

ליברמן: "הסכם הגג מקדם את העיר עשרות שנים קדימה"

בנצי ליברמן, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, אמר בטקס:  "לפני חצי שנה חתמנו על חוזה ראשון בקרית גת, ויצרנו מושג חדש. זה היה מעורפל בלתי נהיר והעלה חיוך, אנשים אמרו 'עוד טריק מדינתי כדי לבלבל את מוח לציבור'. אך בתשעה חודשים חתמנו על 4 הסכמי גג בהיקף של כ-35 אלף יחידות דיור עד היום. בזכות קבינט דיור אחד בראשות שרי האוצר והשיכון, השיח מוכוון שיווקים. אריאל אטיאס היה שר שיכון מצוין אבל הוא היה לבד. כיום כל הממשלה נרתמת לזה, כדי שמעמד הביניים יגיע לדירה במחיר סביר. שר האוצר אומר שלא אכפת לו להפסיד כסף - אני מעולם לא שמעתי שר אוצר אומר כזה דבר. ו- 100 אלף יח"ד בהסכמי גג זה הרבה כסף. בהרצליה יהיו 7000 יח"ד, בראשון לציון, 11 אלף. נגיע בשנה הקרובה ל-100 אלף יח"ד. כל תכנית ממשלתית – מע"מ אפס ומחיר מטרה – בנויה על תשתית של שיווק יח"ד. המדינה מדברת בשפה אחת. זה על ראש סדר העדיפויות. משבר הדיור הוא קיומי למשק הישראלי. לדעתי בלמנו את המחירים, תבדקו. המחירים נבלמו ב-2014".

ליברמן הוסיף כי "ראש עיר שיוצא לפיתוח, חושב שייקח 15 שנה עד שיקבל מבני חינוך וציבור, אבל הסכם הגג מקדם את העיר עשרות שנים קדימה. זה טוב לעיר ולמדינה, וזה גם מוריד את המחירים".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
אשרי המאמין. חושבים שפה זו מדינת תל אביב
יש בקריות (ביאליק ומוצקין) מספיק דירות 3-3.5 חדרים ב-600K ופחות. לא חורבות כמו בת"א, אלא דירות בבניינים שניבנו בשנות השמונים והלאה (לא צריכים תמ"א 38), עם חניות ומחסנים. לא בנייני יוקרה - ולכן גם עלויות האחזקה השוטפת נמוכות. תחבורה ציבורית אפילו בשבתות. מס רכישה ממילא לא רלוונטי לרוב הדירות באזור (פרט לדירות גן ופנטהאוזים בשכונות החדשות). לידיעת לפיד - הקבלנים בצפון לא פראיירים, ואם הם לא ירוויחו - הם לא ייגשו למכרזים (ע"ע המכרזים בשנים האחרונות). כמו-כן הפסיקו לבנות דירות קטנות מחוסר ביקוש, וכשכבר בנו - התקשו למכור אותן. ההכרזות הפופוליסטיות כ"כ מגוחכות על רקע המציאות, ומראות עד כמה השרים המדוברים "בקיאים" בנושא.
קרייתית ותיקה  |  30.04.14