אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל יוצא בהגבלה לעשירים: ריבית גבוהה לדירות יוקרה צילום: ענר גרין

בנק ישראל יוצא בהגבלה לעשירים: ריבית גבוהה לדירות יוקרה

המפקח על הבנקים הוציא הוראת שעה במסגרתה הבנקים יצטרכו לסווג משכנתאות בהיקף של יותר מ-5 מיליון שקל לא כהלוואות לדיור. המשמעות: התייקרות הריבית על הלוואות לדירות יקרות

30.04.2014, 15:17 | מערכת כלכליסט

דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, הוציא הוראת שעה חדשה במסגרתה נקבעו הגבלות משכנתאות לדירות יוקרה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הוראת המפקח, הבנקים לא יוכלו לשכלל משכנתא בסכום העולה על 5 מיליון שקל כהלוואה לדיור לצורך קבלת סיכון מופחת. המשמעות היא שהבנקים יצטרכו לייקר את הריבית על המשכנתאות הגבוהות, כי הכסף שהוא יילוו יעלה להם יותר.

מהלך זה נועד לייקר את הכסף עבור עשירים, שנוהגים לקחת משכנתא לרכישת דירה מכיוון שהריביות נמוכות מאוד כיום.

בנוסף הוראת השעה החדשה מרכזת את כל ההוראות האחרונות בתחום האשראי לדיור בתוך הוראה מסודרת אחת, זאת לאחר שבשנים האחרונות יצאו מספר הוראות באופן אקראי. 

כמו כן בנק ישראל מחדד נקודה נוספת במגבלת "כושר ההחזר", שכן המגבלה הקיימת היום אומרת כי נוטל המשכנתא לא יכול לקחת הלוואה שההחזר החודשי שלה עולה על מחצית מהכנסתו. בהוראת השעה מחדד בנק ישראל שבנוסף על הכנסת הלווה, ניתן להכיר במחצית מהכנסתו החודשית הפנויה של הורה הלווה (ההכנסה החודשית נטו בניכוי הוצאות קבועות), אף אם ההורה אינו רשום כמי שרכש את הדירה. לחידוד זה מתווספים שנים תנאים: האחד הוא שההורה עבר כמו בנו/בתו (נוטלי המשכנתא) הליך חיתום מלא וגם הוא חתום על ההלוואה. ואילו השני אומר כי ההורה משלם מחשבון הבנק שלו לפחות 25% מסכום ההחזר החודשי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הצעד הבא: קיצור תקופת המשכנתא המירבית בריביות משתנות, ל 20 שנה בלבד.
זה מוריד דראסטית את הסיכון של משקי הבית לחוות זעזועים בהחזר החודשי, וגם מוריד את כוח הקניה של תושבי ישראל כולם. זה כאילו ארגנו את כל הקונים ביחד, שיגידו בו זמנית למוכרי הדירות "יקר לי מדי. ההחזר החודשי יוצא לי גבוה מדי". למוכרים לא תהיה ברירה אלא להוריד במחיר. בדיוק הפוך לתהליך שהתרחש כשפישר הקל על אזרחי ישראל לקחת משכנתא, כי הוא הוריד את הריבית מ 4% ל 0.5% אבל מוכרי הדירות הבינו שלקונים קל מאוד לקנות והחלו להעלות מחירים בקצב מהיר.
מהנדס  |  30.04.14