אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תם ולא נשלם צילום: איי פי

תם ולא נשלם

ליגת הכדורסל של צפון אמריקה רוצה שדונלד סטרלינג, המושעה לצמיתות, ימכור את לוס אנג'לס קליפרס ושהפרשה האומללה שבה היה מעורב תסתיים. אז היא רוצה. הדרך למכירה עוד ארוכה

01.05.2014, 09:44 | אוריאל דסקל

כל מי שצפה בפרק של סדרת המופת "בית הקלפים", מרגיש שמה שקרה לדונלד סטרלינג תוכנן על ידי איזה פרנסיס אנדרווד. העוצמות והמהירות שבהן המחאות והפעולות נגד סטרלינג קרו מהרגע שבו שוחררה ההקלטה שלו מדבר בבוטות נגד מיעוטים, נותנות תחושות שמדובר במבצע עוקץ מתוחכם כנגד הבעלים של לוס אנג'לס קליפרס.

קראו עוד בכלכליסט

המושבים הריקים של דונלד סטרלינג ואשתו. לא רוצה למכור בגלל המיסים, צילום: אם סי טי המושבים הריקים של דונלד סטרלינג ואשתו. לא רוצה למכור בגלל המיסים | צילום: אם סי טי המושבים הריקים של דונלד סטרלינג ואשתו. לא רוצה למכור בגלל המיסים, צילום: אם סי טי

סטרלינג בן ה־80 לא ידוע בתור איש חביב מדי או נוח לבריאות. בעבר גם הואשם בגזענות, אבל הוא העסיק שחורים רבים, כולל כמאמנים ובכירים בהנהלה, וחברתו היא מקסיקנית שחורה. בהקלטה זה נשמע כאילו הוא נמשך בלשונו על ידי חברתו בשביל שיגיד את הדברים יוצאי הדופן נגד מיעוטים ושחורים. בתוך שניות מפרסום ההקלטה, בתקופת הפלייאוף שבה כל העיניים נשואות ל־NBA, הערותיו האומללות הפכו לסיפור הגדול ביותר בארה"ב. אפילו הנשיא ברק אובמה הגיב. אפילו מייקל ג'ורדן (אלוהים) הגיב בתוך פחות מ־24 שעות לסיפור.

זה לא הסתיים בגינויים. ספונסרים נטשו את הקבוצה במהירות, התקשורת היתה מאוד בוטה בביקורתיות שלה, והתגובה של אדם סילבר, הקומישינר של ה־NBA, היתה מרשימה: קנס של 2.5 מיליון דולר (הקנס המקסימלי על פי חוקת הליגה) והשעיה לצמיתות (סטרלינג לא יוכל להמשיך לתפקד כבעלים) - כולל הכרזה שהוא יעשה כל מה שבכוחו להכריח את סטרלינג למכור את הקבוצה. זו היתה אמורה להיות מכת המוות. מבחינה פרקטית, סטרלינג לא יכול ליצור קשר עם השחקנים, המאמנים או ההנהלה. הוא לא יכול להגיע למשחקים או לאימונים. הוא גם לא יכול להשתתף באף פעילות של הליגה. באופן מעשי, הוא בעצם הוגלה מה־NBA.

יש תחושה כי מישהו יושב מאחורי הקלעים ומבסוט על השח־מט הזה. אולי זה מג'יק ג'ונסון, שתמונתו עם חברתו של סטרלינג, הובילה לדבריו של סטרלינג ("אל תביאי שחורים למשחקים של הקליפרס"). ג'ונסון רוצה להקים אימפריה ספורטיבית בדרום קליפורניה. הוא כבר הבעלים של לוס אנג'לס דודג'רס, קבוצת ה-MLB, ביחד עם גוגנהיים פרטנטרס, קרן השקעות עצומה (מגלגלת יותר מ־200 מיליארד דולר). הוא מעוניין להביא קבוצת NFL ללוס אנג'לס, וכעת, כך נראה, הוא המועמד המוביל לקלוט את הקליפרס.

בכל מקרה, אף אחד לא יבכה על עזיבתו של סטרלינג. כעת מה שנותר זה קרב חוקי אדיר בין הליגה לבעלים של הקליפרס, שכבר הודיע שהוא לא מתכנן למכור את הקבוצה.

מחאה נגד דונלד סטרלינג. אפילו אופרה ווינפרי מעוניינת לרכוש את הקבוצה, צילום: רויטרס מחאה נגד דונלד סטרלינג. אפילו אופרה ווינפרי מעוניינת לרכוש את הקבוצה | צילום: רויטרס מחאה נגד דונלד סטרלינג. אפילו אופרה ווינפרי מעוניינת לרכוש את הקבוצה, צילום: רויטרס

גזענות פרטית זה פשע?

 

לליגה יש הסמכות, תחת חוקת ה־NBA, להשעות ולקנוס בעלים על התנהגות לא הולמת. לפי סילבר, סטרלינג הודה כי הוא אמר את הדברים, ולכן לא היתה בעיה להעניש אותו על כך בחומרה. כמו כן, ההקלטה פגעה קשות בשחקני ה-NBA, בקשרים של הליגה עם הספונסרים והקהילה - ולכן גם מבחינה משפטית העונש על סטרלינג נכון וראוי. אבל האם יש לליגה הסמכות להכריח אדם למכור את הנכס שלו?

על פי סעיף 13 בחוקת ה־NBA, כדי להכריח מכירה צריך רוב של שלושה רבעים מבעלי הקבוצות בליגה במקרה שבעלים מבצע פגיעה קשה בליגה או עבירה פיננסית. הערכות הן ש־29 מ־30 הבעלים יצביעו בעד המכירה, אך סטרלינג יוכל להילחם על עצם הקביעה שהוא פגע קשות בליגה או בקבוצתו. על פי סעיף 13, צריכה להיות הוכחה ברורה שהוא פעל, כבעלים, בצורה שגרמה לנזק כלכלי או מוסרי לליגה.

וזאת כבר בעיה.

מבחינה פיננסית, הקליפרס במצב מצוין. הקבוצה רווחית (15 מיליון דולר רווח בשנה שעברה), השווי שלה לפי מגזין "פורבס" עומד על 575 מיליון דולר והסגל מצוין. בנוסף, הקליפרס לא נוהלה בצורה גזענית. סטרלינג אולי בעל מנטליות של "בעלי שדות כותנה", כפי שנטען, אך הוא מעסיק שחורים ומיעוטים בתנאים מצוינים ולקוחותיו גם כן קיבלו יחס שלא היה נגוע בגזענות. בסעיף 13 אין התייחסות לגזענות "פרטית" שמייצרת זעם ציבורי. אין סעיף מוסרי שיכול לגרום לליגה להכריח את מכירת הקבוצה. אדם יכול להיות גזען - זה לא נוגד את החוק כל עוד הוא לא פועל על פי תפיסותיו הגזעניות.

. . .

מיליארדרים מעוניינים

 

דאגה נוספת היא שסטרלינג יוכל לתבוע את הליגה. זה יהיה מאבק בין סילבר, עורך דין, לסטרלינג, שגם הוא עורך דין. הוא יהיה מוכן ללכת רחוק מאוד כדי להילחם נגד ההשעיה הזאת, הקנס וההליך שהתחיל נגדו. הוא גם יכול לטעון שה־NBA כבר "סידרה" בעלים חדש בדמותו של מג'יק ג'ונסון - מה שנוגד את חוקי המכרזים בארה"ב. דיוויד גפן, מיליארדר התקשורת, הודיע שגם הוא מעוניין בקליפרס. גם לארי אליסון, הבעלים של Oracle, המתאגרף פלויד מייוות'ר ג'וניור (שזרק כמה מילים טובות על סטרלינג), אופרה ווינפרי והזמר פאפ דאדי הודיעו שהם מעוניינים בקבוצה. גם ריק קארוסו, יזם נדל"ן מיליארדר, מעוניין בקבוצה. כמו כן, גם המיליארדר, אוהד לוס אנג'לס לייקרס פטריק סון־שיונג, מעוניין. לא חסרים רוכשים פוטנציאליים, אך אם לליגת ה־MLB לקח זמן רב כדי למכור את לוס אנג'לס דודג'רס בגלל הגירושים של בעלי הקבוצה, בני הזוג מקורט, אז בכל מקרה ייקח הרבה מאוד זמן למכור קבוצה של בעלים אשר מתנגד למכירה.

מה שבאמת מדאיג את ה־NBA זה שסטרלינג יגרור את הליגה למאבק בוצי במיוחד ולאורך שנים. הוא בעלים בליגה כבר 33 שנה, הוא שווה 1.9 מיליארד דולר והוא מכיר את כולם. יש לו הכסף לצאת למאבק המשפטי, והוא מודע לכל הלכלוכים שיכולים "להעניש" את הליגה על העונש שהוא קיבל. הוא יודע טוב מאוד מי "גזען פרטי" כמוהו, ואם יצטרך, הוא יחשוף זאת בדרכיו שלו. בארה"ב טוענים גם כי סטרלינג מוכן ללכת עד בית המשפט העליון כדי להילחם ב־NBA ולקבוע שמדובר במונופול שפוגע בזכויות הפרט.

ואם הוא יסכים למכור, בכמה הוא יהיה מוכן לעשות את זה? מיליארד והביתה?

סטרלינג רכש את הקבוצה ב־1981 עבור 12.5 מיליון דולר. כיום היא שווה, כאמור, כ־600 מיליון דולר. בגלל ענייני מס (33% מס) ייתכן שהוא לא יהיה מוכן למכור את הקבוצה בפחות ממיליארד דולר. אם הוא ימכור את הקבוצה במיליארד דולר, הוא יצטרך לשלם מס של 329 מיליון דולר. כאחד הבעלים שידועים בקמצנותם - ספק אם הוא יהיה מוכן למכור את הקבוצה בפחות. ואם מילווקי באקס, קבוצה שאינה מתקרבת לקליפרס מבחינת פוטנציאל, נמכרה ביותר מחצי מיליארד דולר - הקליפרס, שנמצאת בשוק תקשורתי גדול בהרבה, שווה הרבה יותר. עם זאת, ההערכות הן שסטרלינג לא יסרב להצעה טובה עבור הקבוצה שלו. כרגע יש לו הרבה מה להפסיד. שחקנים יכולים להגיד שהם לא מוכנים לחתום בקבוצה, ספונסרים ימשיכו לעזוב ובעלי מינויים לא יחדשו את המינויים. זה יוביל לקריסת השווי של הקליפרס, ואז סטרלינג יאבד את מה שהוא הכי אוהב - כסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
למגיבים 1 ו2 מה אתם מבלבלים את המוח??? גזענות היא מחלה קשה!!!
יידע כל גזען ברחבי העולם המערבי שכל העיניים נשואות אליו כמקור לבושה, עליבות, ריקבון ונמיכות קומה!! היום היהודי העשיר מתגזען בפרטיות על שחקנים שחורים, אפרו-אמריקאיים, אבל כיוון שהם רווחיים בשבילו הוא מתייחס אליהם "יפה" (באמת "תודה" לך...) ומשלם להם בהתאם לרווחים שהם מביאים לו. אבל בעבר, ותמיד קיים סיכוי שההיסטוריה תחזור על עצמה, שחורים היו חפצים. אתם מבינים בכלל את מה שאני אומרת לכם? חפצים!!!! מחרתיים, יצברו גזענים צבועים כמותו כוח וישנו את החוקים בארה"ב בצורה כזו שתאפשר להם לנצל שחורים, היספנים, אסיאתיים, יהודים, נשים רק בגלל ש"הם נחותים מאיתנו" ובמקביל, מתנהלת מלחמה מתמדת בין מי שצברו הון רב מאוד על חשבון הכלל, כיוון שהראשונים חושבים שהם טובים מאיתנו (טובים מאיתנו בגניבה שוחד איומים העלמת ראיות, רכישת מידע על מניות ועוד שלל מעשים בזויים שרובנו לא רוצים לבצע) ולכן לתחושתם כל מי שנמצא במועדון המיליון או המיליארד רשאי לעשות בעובדיו, לקוחותיו, בני משפחתו ובעקרון בכל מי שבא - מה שבא לו. אז בעקרון כולכם, כיהודים ששייכים לעוד קבוצה שנואה שסובלת מהתעללות רבת-דורות וגם כאנשים רגילים מהיישוב שאין ברשותם מיליארדים, אמורים לעמוד נגד האיש הנורא הזה, שבמקרה הוא גם יהודי ומקור בושה גדול לכולנו ולומר לו - "אתה אדם נבער, עלוב, רקוב ואנחנו מתביישים בך כאדם וכיהודי!!! ועוד דבר: בלי שום בושה האיש הרקוב הזה "מסביר" לחברתו לחיים, חצי שחורה בעצמה, ש"יש סדר בעולם" ולפי הסדר של דונלד סטרלינג הגזען הרקוב אנשים שחורים שווים פחות. ולראיה הוא ממשיך "להסביר" לה "גם יהודים שחורים במדינת ישראל שווים פחות מיהודים לבנים"... מה???!!!?..???? מה זה הדבר הזה בכלל??? כל יום שאני קמה ויוצאת לעולם אני מנסה לעשות כל שביכולתי לקרב לבבות, להסביר לאנשים שאני פוגשת שכל השקרים הגזעניים שסיפרו לנו על כך שאשכנזים יותר טובים ממזרחיים, שלבנים יותר טובים משחורים, שיהודים יותר טובים מערבים, ובל נשכח שגברים יותר טובים מנשים - הם למעשה שקרים מוחלטים. כל יום בשיחות עם אנשים אני משתדלת וחושפת אותם לרעיון ה"מהפכני" שלי שכל מה שבן או בת אדם צריכים כדי להגיע להישגים גבוהים בחיים ולחיות עם מוסר גבוה ואכפתיות מהחברה הם תנאים. תנאי צמיחה, תנאי גידול וסביבה. אם כולנו או לפחות רובנו נפסיק לקחת חלק באמונות הטפלות והלא מבוססות שגזע מסויים הוא יותר טוב באחרים, אם רובנו נירתם לחיים בחלוקת משאבים יותר צודקת שבה כל אחד/ת מקבל/ת את מה שהוא/היא זקוק/ה לו כדי להפוך לבן/בת אדם שותפ/ה בקהילה ובחברה, אז כולנו ניהנה מהפירות של התפישה הזו, של שיוויון זכויות ואפשרויות. האנושות תצמח מזה לשיאים חדשים, נצליח לייצר מספיק מכל מה שכולנו צריכים, לשמור על כדור הארץ, לפתח מדע רוחניות טכנולוגיות ומבנים חברתיים שיאפשרו הרבה יותר בריאות, שמחה, חיוניות, פריון עבודה, יציבות כלכלית הן לכלל והן לפרט. לא אוטופיה - מציאות אפשרית כאן בהישג ידינו. ובכל יום לפחות כמה אנשים שאני פוגשת נפרדים ממני לשלום עם חיוך וחומר למחשבה. אני מוכנה לעמוד ראשונה בשורה למען כל מי שנרמס פה שלטונית בגלל צבע עור, השתייכות דתית, מגדרית, עדתית. אפשר ליצור פה חברה יותר צודקת כדוגמא לשאר המדינות. זה בהישג ידינו. הכל מתחיל במחשבה ובתפישת העולם. כל עוד אנשים כמוכם תומכים בגזענים כמו סטרלינג כבעלי זכות לפרטיות - אנשים מאוד עשירים רעים וכוחניים ורקובים כמותו ימשיכו לשלוט בכולנו ולצבור הון עתק על חשבון כלל החברה. תתעוררו!!! הוא לא חבר שלכם! הוא אוייב של כולנו!!!
תל אביבית  |  03.05.14
2.
גזענות
הגזענות נמצאת בכל מקום אך במקרה זה היא נאמרה באופן פרטי. לפי הכתבה סטרלינג אינו נוהג בגזענות כלפי עובדיו לקוחותיו או מי מהקל שבט לראות את הקליפרס. זה לא הוגן לשפוט אדם על פי ההקלטה הזו גם אם הוא גזען. את אותה חברה שהקליטה אותו בסתר צריך לתלות על הגרדום. אני מקווה מאוד שהוא ינצח למרות מה שהוקלט בשיחה פרטית.
איתן  |  03.05.14
1.
אין לאנ בי איי ולאף אחד זכות לפגוע בסטרלינג. ההקלטה אינה חוקית ולכן יוכל לתבוע במיליארדים לפחות
את הנהלת האנ בי איי שפעלה בעקבות הקלטה לא חוקית לדברים שנאמרו באופן פרטי בלבד ואת כלי התקשורת שפירסמו הקלטה זו. זו הפרת הזכות לחופש ביטוי הזכות הראשונה בחוקה האמריקאית והפרת הזכות לפרטיות. הדרך עוד ארוכה והאנ בי איי יראה עוד מאיפה משתין הדג.
יעקב  |  01.05.14