אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההפתעה לתושבים חדשים בבאר יעקב: תחנת חשמל מתחת לאף צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ההפתעה לתושבים חדשים בבאר יעקב: תחנת חשמל מתחת לאף

יותר ממאה רוכשי דירות בשכונת ענק בבאר יעקב הגישו התנגדות לוועדה לתכנון ולבנייה להקמת תחנת השנאה של חברת החשמל בקרבתה. לטענתם, התחנה שתוקם בשטח נס ציונה עלולה לפלוט קרינה מסוכנת. חברת החשמל: "המרחק הובא בחשבון"

01.05.2014, 07:03 | עינת פז-פרנקל

חברת החשמל מתכוונת להקים תחנת השנאה גדולה בנס ציונה, אך נראה כי היא מתעלמת מקיומה של שכונה סמוכה בשלבי הקמה מתקדמים ביישוב באר יעקב, שכונה שתאכלס בשנים הקרובות 3,300 בתי אב ותספוג את מרבית הרעש והקרינה.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי 118 מרוכשי הדירות במגה־שכונה החדשה - אחת הגדולות שנבנות בישראל, ובפרט במרכז הארץ - הגישו השבוע את התנגדותם לתוכנית להקמת תחנת המשנה של חברת החשמל (תחמ"ש) כ־450 מטר משכונתם, והיא צפויה להידון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז המרכז ביום ראשון.

השכונה, שידועה גם בשם רסידו סיטי, נמצאת במערב באר יעקב. התושבים טוענים כי גילו לאחרונה, כמעט במקרה, כי "במרחק מאות מטרים ובקו ראייה חשוף, מבקשת חברת החשמל להקים מתקן השנאה אדיר־ממדים ורב־עוצמה, שיפלוט רעש וקרינה בשיעורים משמעותיים ואף יהווה מפגע נופי ויפגום בריאה הירוקה שממערב לשכונה". לטענת התושבים, מדובר ב"מתקן השנאה ראשי, גדול אפילו מזה שהוקם עבור בתי הזיקוק באשדוד".

באר יעקב, צילום: עמית שעל באר יעקב | צילום: עמית שעל באר יעקב, צילום: עמית שעל

40 דציבלים, 24 שעות

תחנת ההשנאה מתוכננת לקום מערבית לשכונה, בחלקה המזרחי של נס ציונה, על גבול באר יעקב. התחנה מיועדת לספק חשמל לתושבי נס ציונה. תחנות השנאה הן מתקנים שאינם מייצרים חשמל אלא קולטים אותו, מווסתים את עוצמת הזרם ומנתבים חשמל ליעדים חדשים. לטענת רוכשי הדירות התחנה תימצא בקו הראשון של השכונה שיכלול מאות דירות, בית ספר, גני ילדים, ועוד. אלו צפויים להיחשף לרעש של כ־40 דציבלים מסביב לשעון, נטען בהתנגדות שהוגשה באמצעות עו"ד עפר לרינמן. טענה נוספת של המתנגדים היא שהמטיילים בשדה שבין השכונה לבין התחנה, ונוסעי הרכבת וכביש 431 - שנמצאים במרחק מאות מטרים מהתחנה - יספגו מנת קרינה גבוהה.

מההתנגדות עולה עוד כי רמות רעש של 40 דציבלים אמנם מתחת למותר על פי התקנות, אך "ברור שרמות רעש אלו קרובות מדי לסף המותר מכדי לאשרן כמות־שהן; זאת במיוחד כאשר מדובר ברעש תמידי, יום ולילה, כל השנה, שיציק ויפגע באלפי משפחות".

התושבים אף טוענים כי הקמת התחנה במקום זה מנוגדת לתוכנית המתאר המחוזית ולפיה יש להקים מתקנים מסוג זה באזורי תעשייה.

"דו־פרצופיות"

בעבר התנגדה עיריית נס ציונה להקמת התחמ"ש באזור מכון ויצמן ברחובות בשל קרבה לתושביה שלה (שכונת סביוני נצר), אך כיום תומכת בהקמתה במיקום הקרוב לתושבי באר יעקב. "עמדת הוועדה המקומית נס ציונה תלויה בשאלה אם המגורים וגני הילדים הם של תושביה (ואז היא מתנגדת להקמת תחמ"ש) או של מועצה אחרת, כמו באר יעקב (שאז לא אכפת לה מהם והיא תומכת בהקמה). לא נסכים לדו־פרצופיות כזו. הוראות התמ"מ (תוכנית מתאר מחוזית) מחייבות לתת עדיפות להתקנת התחמ"ש באזור תעשייה, וכך מן הדין שיהיה", נכתב בהתנגדות. מהתנגדות התושבים עולה כי תסקיר ההשפעה על הסביבה, שחויבה חברת החשמל להכין, כמעט מתעלם מהשכונה הענקית הזו; היא מוזכרת בחטף, במשפט כללי אחד, ולא נותחה ההשפעה עליה. התושבים אף חוששים מהעובדה שהתוכנית מאפשרת לאחסן בתחנה "כמויות גז גדולות". "אחסנת כמויות גז גדולות במרחק מאות מטרים ספורים מבתי שכונתנו, שבה גרות אלפי משפחות, לא נבחנה בתסקיר. יש להגדיר במדויק את היקפה ולבחון את העניין מבחינה בטיחותית".

מעיריית נס ציונה נמסר: "התוכנית הופקדה לעיון הציבור לאחר שעברה את כל הבדיקות הסביבתיות שנדרשו".

מחברת החשמל נמסר: "הובא בחשבון מרחק של כחצי ק"מ מהשכונה הנבנית בימים אלה לתחנה. התוכנית להקמת המתקנים היא בהתאם לחוק התכנון והבנייה, מלווה בחוות דעת סביבתית שאושרה על ידי המשרד להגנת הסביבה ותואמה עם עיריית נס ציונה ומועצת באר יעקב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות78 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

75.
התחנה אכן תקום, פקטים בפנים
מסמך מפורט מה3.5.15 של החלטות הוועדה: "מהלך הדיון הפנימי : נציג הרשויות המקומיות ציין כי לאור המכתב של חברת חשמל יש לתת לבאר יעקב וחברת חשמל מס' חודשים להגיע להבנות וזאת מבלי להביע דעה בנוגע לתכנית המונחת בפנינו. באר יעקב מבינה את הצורך בתחמ"ש ויש להטיל עליה את האחריות למצוא פתרון לכך. נציגת משרד להגנת הסביבה תומכת בהצעה. החלטה: לאור המכתב שהתקבל בתאריך 19.3.15 מחברת החשמל, הוועדה מאפשרת פרק זמן של 4 חודשים לכל הצדדים הנוגעים בדבר להגיע להבנות. הוועדה מציינת שאין בהחלטה זו לקבוע עמדתה לגבי התכנית הנוכחית. הוועדה מציינת כי הצורך בהקמת תחמ"ש ברור לכל הנוגעים בדבר, על מנת לתת מענה לפיתוח העתידי באזור. מצורף בזאת מכתב של חברת חשמל מתאריך 19.3.15"
לירון  |  26.05.15
לכל התגובות